Najepsze filmy o przetrwaniu. Od 127 godzin do 41 dni nadziei

Najepsze filmy o przetrwaniu. Od 127 godzin do 41 dni nadziei
Źródło zdjęć: © Rabbit Action

06.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 13:13

Z okazji premiery filmu "41 dni nadziei" o dramatycznej próbie przetrwania na zniszczonym jachcie na Pacyfiku, przygotowaliśmy listę najlepszych filmów o przetrwaniu w ekstremalnych warunkach opartych na faktach.

Rzeczywistość dostarcza najciekawszych scenariuszy. Ludzkie dramaty, wypadki, katastrofy naturalne i żywioły nie do powstrzymania to nieustające źródło inspiracji. Filmy oparte na faktach o przetrwaniu rozgrywają się w wielu miejscach. Pozwalają nam się zanurzyć w dzicz i nieokiełznaną dżunglę. Bohaterowie walczą o życie na morzu, bezkresnym oceanie, w górach czy na bezludnej wyspie. Twórcy do fabularnej machiny angażują filmowe schematy i ubierają prawdziwe historie w szaty kina wojennego, historycznego czy katastroficznego.

"41 dni nadziei” to opowieść o Tami Oldham, która wraz z niedawno poznanym Richardem Sharpem wyruszyła w rejs z Tahiti do San Diego. Niestety po kilku dniach żeglugi na ich drodze stanęła potężna burza. Rozpoczęła się prawdziwa walka o przetrwanie i zmaganie z własnymi słabościami. Baltasar Kormákur wyreżyserował wciągający film o przetrwaniu. Z okazji premiery filmy przygotowaliśmy propozycje filmów wartych obejrzenia!

1 / 10

Niemożliwe

Obraz
© Materiały prasowe

W 2004 roku miał miejsce jeden z największych kataklizmów naszych czasów. W wyniku wstrząsów na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku powstała fala tsunami, który wywołała ogromne straty na wybrzeżach krajów regionu Azji Południowo-Wschodniej. Maria (Naomi Watts) i Henry (Ewan McGregor) wraz z synami znajdowali się na Tajlandii, gdzie postanowili spędzić Święta Bożego Narodzenia. Przepiękny raj szybko zamienił się w piekło. Wszystkie budynki i ludzie zostali zmieceni przez wodę pędzącą z ogromną siłą. Rozpoczęła się walka o przetrwanie i odnalezienie najbliższych w panującym chaosie. J.J Bayona pokazuje kameralny dramat rodziny, która próbuje znowu być razem.

2 / 10

Everest

Obraz
© Materiały prasowe

W 1996 roku na szczyt Everestu wyruszyła grupa himalaistów. Trudne warunki i nagłe załamanie pogodowe doprowadziło do tragedii. Zginęło 8 członków wyprawy. Baltasar Kormákur opowiada historię walki o przetrwanie w ekstremalnych warunkach. "Everest” skupia się na wycieńczeniu i przekraczaniu granic własnych możliwości, ale przede wszystkim o beznadziejnej walce człowieka z żywiołem. To spektakularna wędrówka w gwiazdorskiej obsadzie: Jason Clarke, Josh Brolin, Emily Watson i Jake Gyllenhaal.

3 / 10

127 godzin

Obraz
© materiał prasowy/Megafon.pl

Aron Ralstone (James Franco) jest alpinistą, który uwielbia stawiać sobie wyzwania. Pewnego dnia wyruszył na wyprawę kanionem Blue John w stanie Utah. Nie przypuszczał, że rutynowa wędrówka całkowicie odmieni jego życie. W wypadku spadł na niego głaz, unieruchamiając jego rękę. Pozbawiony możliwości wydostania się z pułapki, spędził pod głazem pięć dni. To czas wewnętrznej walki, budzenia się odwagi i pomysłowości, które pozwolą mu zamienić nieszczęście w triumf. Ralsone odwodniony i wycieńczony postanowił samodzielnie scyzorykiem amputować własne ramię.

4 / 10

W samym sercu morza

Obraz
© Materiały prasowe

Historia załogi statku wielorybniczego Essex stała się inspiracją dla słynnej powieści "Moby Dick”. W 1820 roku z Nantucket wypłynięto w rejs. Okrętem dowodził kapitan George Pollard (Benjamin Walker), który był pod dużym wpływem swojego pierwszego oficera Owena Chase’a (Chris Hemsworth). Skonfliktowani będą musieli razem stawić czoła wielkiemu wielorybowi, który zaatakował ich statek. Wkrótce rozbity okręt idzie na dno, a członkowie załogi, w małej szalupie z ograniczonymi zapasami jedzenia i wody, mają do przebycia tysiące mil morskich u wybrzeży Ameryki Południowej.

5 / 10

Apollo 13

Obraz
© NASA

Loty kosmiczne były marzeniem człowieka od wielu lat. Jest 1970 roku, kiedy – w rok po postawieniu pierwszego kroku na Księżycu – NASA rozpoczęła misję statku kosmicznego Apollo 13. Wszystko szło zgodnie z założeniami, do czasu aż w przestrzeni rozbrzmiało słynne "Huston, mamy problem!”. 400 tysięcy kilometrów nad Ziemią doszło do uszkodzenia statku kosmicznego. Rozpoczyna się walka o przetrwania zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi. „Apollo 13” to niesamowite widowisko w reżyserii Rona Howarda z Tomem Hanksem, Kevinem Baconem i Edem Harrisem.

6 / 10

Kapitan Philips

Obraz
© Materiały prasowe

Media na całym świecie żyły wydarzeniami, które miały miejsce w 2009 roku na kontenerowcu Maersk Alabama. Transportowiec z kapitanem Richardem Philipsem (Tom Hanks) na czele został porwany 145 mil od wybrzeża Somalii. Na pokład wdarli się uzbrojeni mężczyźni, którzy postawili wyśrubowane żądania. Kapitan musial się zmierzyć z trudną sytuacją, zadbać o bezpieczeństwo swojej załogi i nie dać się zabić zdesperowanym napastnikom.

7 / 10

Pianista

Obraz
© PAP

Roman Polański opowiada o wojennych losach znanego polskiego pianisty o żydowskim pochodzeniu. Władysław Szpilman po ucieczce przed "wywózką” z getta warszawskiego, musiał się ukrywać przed nazistami. Muzyk pozbawiony środków do życia i bezpiecznej przestrzeni polegał na pomocy życzliwych mu ludzi. Zamknięty samotnie w mieszkaniu nie mógł dać się odkryć. Po wybuchu powstania warszawskiego rozpoczął desperacką walkę o życie. Jego codzienność wypełniał strach, głód i dojmująca samotność. „Pianista” to przejmująca opowieść o woli życia, która dodaje sił w najmniej sprzyjających okolicznościach.

8 / 10

Helikopter w ogniu

Obraz
© Materiały prasowe

Amerykańska superprodukcja w reżyserii Ridleya Scotta o bitwie w Mogadiszu. Opowiada historię operacji wojskowej, która została przeprowadzona przez amerykańskie siły na terenie Somalii w 1933 roku. 160 żołnierzy wzięło udział w misji pokojowej ONZ, by zakończyć wojnę domową. Precyzyjnie zaplanowana akcja miała trwać niespełna godzinę. Nie wszystko poszło zgodnie z planem, a wróg zestrzelił dwa helikoptery. Rozpoczęła się kilkunastogodzinna bitwa. Żołnierze desperacko walczyli o przetrwanie, a w Mogadiszu za broń chwyciły kobiety i dzieci. Wojskowi musieli stawić czoła siłom wroga i upływającemu czasowi. Wspaniałe zdjęcia do tego filmu zrobił Sławomir Idziak.

9 / 10

Przełęcz ocalonych

Obraz
© Materiały prasowe

Historia Desmonda Dossa przedstawiona przez Mela Gibsona wydaje się niewiarygodna skonstruowana w iście hollywoodzkim stylu. Młody sanitariusz zaciąga się do wojska, ale ze względu na swoje pacyfistyczne poglądy odmawia noszenia broni. Kiedy trafia na Okinawę, bierze udział w krwawej bitwie z Japończykami, podczas której ważą się losy prowadzonej wojny. Nie chciał odbierać życia, tylko je ratować. Dzięki hartowi ducha, odwadze i niesłabnącej wierze zdołał uratować ponad 70 rannych żołnierzy, którzy desperacko walczyli o przetrwanie.

10 / 10

Jeniec. Jak daleko nogi poniosą

Obraz
© Materiały prasowe

Niemiecki żołnierz Clemens Forell (Bernhard Bettermann) trafia do sowieckiej niewoli. Jest jeńcem wojennym i zostaje zesłany na 25 lat do obozu pracy na Syberii. Po czterech latach ciężkiej pracy udaje mu się uciec. Jednak droga do domu jest długa i niebezpieczna. Do przebycia ma 14 tysięcy kilometrów. W trudnych warunkach pędzi przed siebie, czując na plecach oddech ścigających go ludzi. Cała wyprawa trwa 9 lat, aż żołnierz finalnie dociera do domu.

Źródło artykułu:WP Film
filmkinodramat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)