Najlepsze filmy o smokach
26.10.2018 | aktual.: 26.10.2018 16:20
Animacja z 2010 roku to jeden z najlepszych filmów o smokach, który zauroczył nie tylko dzieci, ale również dorosłych widzów.
"Jak wytresować smoka" to wspaniała bajka rozgrywają się w świecie Wikingów, którzy na co dzień walczą z potężnymi smokami. Jeden z mieszkańców wyspy Berk wymyka się jednak tym zasadom, kiedy poznaje przyjaźnie nastawionego do świata Szczerbatka. Nastoletni Czkawka udomawia smoka, co nie podoba się innym Wikingom, jednak siła przyjaźni okazuje się o wiele silniejsza niż przeciwności losu.
Wspaniały film z muzyką Johna Powella doczekał się kontynuacji – "Jak wytresować smoka 2" wszedł do kin w 2014 roku, jednak to nie koniec! W 2019 roku czeka nas kolejna odsłona przygód Szczerbatka, który tym razem pozna swoją smoczą miłość.
Eragon (2006)
Jak podobała się wam ekranizacja książki Christophera Paoliniego?
16-letni Eragon znajduje niebieski kamień, który na zawsze zmieni jego monotonne życie w wiosce. Z kamienia będącego tak naprawdę jajem wykluwa się bowiem smoczyca Saphira. W jej towarzystwie, a także bajarza Broma, Eragon wyrusza w pełną przygód podróż, dzięki której pozna własne przeznaczenie.
"Eragon" z 2006 roku to ciekawy film fantasy z Edwardem Speleersem, Jeremym Ironsem i Sienną Guillory w rolach głównych.
Niekończąca się opowieść (1984)
Na naszej liście nie mogło również zabraknąć opowieści o białym smoku.
Koprodukcja RFN i USA z 1984 to już pozycja kultowa wśród najlepszych filmów fantasy. Bastian jest chłopcem, który nie radzi sobie ani w relacji z ojcem ani z kolegami ze szkoły. Trafia jednak na magiczną książkę. Dzięki niej przenosi się do krainy wyobraźni, w której jest jedyną osobą mogącą uratować piękną księżniczkę. Pomaga mu w tym zadaniu latający smok z długimi wąsami, Falkor.
Film "Niekończąca się opowieść" stał się tak wielkim hitem, że w 1990 roku powstała druga część: "Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział", zaś w 1994 roku – "Niekończąca się opowieść III: Ucieczka z krainy Fantazji".
Nie zapominajmy również o wielkim przeboju Limahla, który promował film.
Mulan (1998)
Pamiętacie sympatycznego czerwonego smoka Mushu?
Mulan urodziła się w niewielkiej wiosce w Chinach. Od najmłodszych lat chciała walczyć, jednak jako kobieta powinna trzymać się ustalonych zasad. Kiedy za granicą kraju rozsiedli się gotowi do walki Hunowie, Mulan postanawia udawać mężczyznę i wyruszyć na wojnę. Wykradając zbroję należącą od pokoleń do jej rodziny, budzą się nie tylko duchy przeszłości, ale również smok Mushu. Ruszając za Mulan w towarzystwie świerszczyka, chce pokazać, że powinien zostać strażnikiem rodu.
"Mulan" to disneyowska propozycja. My już nie możemy się doczekać ekranizacji z prawdziwymi bohaterami, którzy zastąpią kreskówkowe postaci, a Wy?
Harry Potter i Czara ognia (2005)
A może spodobały wam się smoki zaprezentowane w serii o Harrym Potterze?
W filmie "Harry Potter i Czara ognia" będącym ekranizacją czwartej części przygód małoletnich czarodziejów z Hogwartu główny bohater musi wziąć udział w konkursie jako czwarty wylosowany zawodnik. Pierwszym zadanie jest wykradnięcie jaja, którego broni wylosowany smok. Harry zmierzy się z rogogonem węgierskim. Jak sobie poradzi?
Smoki, które stworzyli eksperci od efektów specjalnych, wyglądają naprawdę pięknie!
Hobbit: Pustkowie Smauga (2013)
Jak wam się podobała wizualizacja smoka Smauga?
Smaug to ognisty smok, który zabrał krasnoludom złoto i osiadł w ich głównej siedzibie – Samotnej Górze. Thorin Dębowa Tarcza nie pogodził się ze stratą terytorium. Z pomocą innych krasnoludów, Gandalfa Szarego i Bilbo Bagginsa organizuje wyprawę, której głównym celem jest zabicie smoka. Czy bohaterom uda się pokonać niebezpiecznego przeciwnika?
"Hobbit: Pustkowie Smauga" to druga część trylogii Petera Jacksona opowiadająca o przygodach hobbita Bilbo Bagginsa. Jak wam się podobała?
Ostatni smok (1996)
A może zainteresuje was film fantasy z 1996 roku?
"Ostatni smok" to produkcja, którą z pewnością pamiętają osoby wychowujące się w latach 90.
Młody książę Einon dostaje od sędziwego smoka połowę serca. Ma jednak przestrzegać pewnych zasad i żyć zgodnie z rycerskim kodeksem. Aby książę wyrósł na dobrego króla, pilnuje go szlachetny rycerz Bowen. Jak Einon będzie się sprawował? Czy Bowenowi uda się uchronić go przed złem?
W filmie dla młodzieży wystąpili Dennis Quaid, David Thewlis i Sean Connery, który udzielił głosu Draco.
Shrek (2001)
Czy mogliśmy nie wspomnieć o kultowej animacji?
Żyjący na bagnach Shrek wraz z przemądrzałym Osłem ruszają na ratunek księżniczce uwięzionej przez groźnego smoka, która okazuje się cudowną smoczycą. Jeśli jeszcze nie poznaliście tej historii, nie możemy zdradzić więcej szczegółów.
Jeśli zaś oglądaliście tak jak my pierwszą, drugą czy trzecią część "Shreka", na pewno znacie dalsze losy smoczycy, a także jej uczucie do Osła.
Władcy ognia (2002)
"Władcy ognia" to propozycja Roba Bowmana z 2002 roku.
Kiedy do życia budzi się zahibernowany smok, mieszkańcy Ziemi są w wielkim niebezpieczeństwie. Tym bardziej że groźne stwory doprowadzają do wymarcia większości ludzi. W garstce ocalałych znajdują się jednak śmiałkowie, którzy postanawiają walczyć ze smokami.
Wśród nich we "Władcach ognia" znaleźli się Christian Bale, Matthew McConaughey czy Izabella Scorupco.
Wiedźmin (2001)
Nie zapominajmy również o naszym polskim smoku, który bez wątpienia jest niezwykle rozpoznawalny wśród widzów.
Złoty smok, z którym walczy Wiedźmin, z pewnością przeszedł do historii kina w najmniej chlubnym wydaniu. Twórcom udało się jednak wywołać niezamierzony efekt – smok został zapamiętany, a widzowie jak wiadomo – nie zapominają.
My nie zamierzamy rozliczać twórców, ale o tym przedstawicielu smoczego gatunku po prostu nie mogliśmy nie wspomnieć!