Trwa ładowanie...
05-12-2006 20:43

'Najlepszy Europejski Film' od stycznia w Polsce

'Najlepszy Europejski Film' od stycznia w Polsce
d4pmqzm
d4pmqzm

Niemiecki dramat "Życie na podsłuchu" w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka, uznany w sobotę przez Europejską Akademię Filmową (EFA) za najlepszy europejski film 2006 roku, trafi na ekrany polskich kin 26 stycznia.

Odtwórca jednej z głównych ról w tym filmie, Ulrich Muehe, zdobył nagrodę EFA w kategorii najlepszy europejski aktor 2006 roku. Akademia nagrodziła też scenariusz filmu, którego autorem jest reżyser obrazu, Henckel von Donnersmarck.

"Życie na podsłuchu" ("Das Leben der Anderen") jest niemieckim kandydatem do Oscara.

Główni bohaterowie tej historii to dramaturg Georg Dreyman i aktorka teatralna Christa-Maria Sieland, w których role wcielili się Sebastian Koch i Martina Gedeck.

Akcja filmu rozgrywa się w 1984 roku w Berlinie Wschodnim. Artyści, nakazem komunistycznych władz, mają być "inżynierami dusz w narodzie". Jeśli ktoś nie dostosowuje się do partyjnych norm, władze zastraszają go, na przykład uniemożliwiając mu dalszy rozwój kariery zawodowej. Najlepszy przyjaciel Georga, wybitny reżyser teatralny Albert Jerska, któremu władze zakazały dalszego uprawiania zawodu, popełnia samobójstwo.

d4pmqzm

Zakochani w sobie dramaturg i aktorka znaleźli się pod ścisłą obserwacją agenta Stasi, kapitana Gerda Wieslera (Ulrich Muehe). W ich mieszkaniu założono podsłuch, a na podstawie nagrań agent Wiesler sporządza raporty. Ma dostarczyć dowodów na to, że Georg działa na szkodę socjalistycznej władzy.

"Życie na podsłuchu" to dla 33-letniego Floriana Henckela von Donnersmarcka debiut fabularny. Wcześniej reżyser realizował filmy krótkometrażowe, m.in. "Das Datum" (1998), "Dobermann" (1999) i "Der Templer" (2002).

Florian Henckel von Donnersmarck urodził się w Kolonii, dorastał natomiast w Nowym Jorku, Berlinie, Frankfurcie i Brukseli. Studiował nauki polityczne, filozofię i ekonomię na brytyjskim Uniwersytecie w Oksfordzie oraz reżyserię w Akademii Telewizyjno- Filmowej w Monachium.

W październiku "Życie na podsłuchu" zdobyło Nagrodę Publiczności na 22. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (WMFF).

Zobacz zwiastun filmu "Życie na podsłuchu"

d4pmqzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4pmqzm