Najpiękniejsza kobieta wszech czasów - Audrey Hepburn

Była jedną z największych osobistości świata show biznesu. Choć nigdy nie pozbyła się kompleksu z powodu dość wysokiego wzrostu w pamięci wielkiej rzeszy wielbicieli na zawsze pozostała najpiękniejszą aktorką wszech czasów. Pomni tego faktu wierni fani nazwali nawet na jej cześć jedną z odmian tulipana. Zdobyła dwa Oscary, zagrała w prawie 30. filmach i władała płynnie czterema językami. Śpiewała ‘Happy Birthday’ Johnowi F. Kennedy’emu w dniu jego ostatnich urodzin. Gdyby żyła, Audrey Hepburn obchodziłaby dziś 77. urodziny.

Najpiękniejsza kobieta wszech czasów - Audrey Hepburn
Źródło zdjęć: © AFP

Audrey Hepburn - doskonała aktorka, modelka i tancerka do historii przeszła jako uosobienie naturalnego piękna. Uwodzicielska, pełna ciepła i seksapilu bez reszty zjednywała sobie uznanie zarówno ogólnoświatowej publiczności jak i krytyki.

Przez szereg lat figurowała na szczytach rozmaitych rankingach topowych magazynów jako jedna z: najseksowniejszych, najbardziej inspirujących, czy też obdarzonych największą naturalną urodą osobistości. Laureatka Oscara i znana muza projektanta mody Hubera de Givenchy. Jako specjalny ambasador UNICEF’u do ostatnich dni pomagała Afrykańskim dzieciom. Zmarła 20 stycznia 1993 roku. ZOBACZ AUDREY HEPBURN W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ Audrey Hepburn urodziła się w 1929 roku w Brukseli. Aktorka wywodzi się z rodziny holenderskiej arystokratki Elli Van Heemstry i zamożnego angielskiego bankiera Josepha Anthonyego Rustona. Po rozwodzenie rodziców młoda Audery zamieszkała z matką, a niedługo później rozpoczęła naukę w prywatnej szkole dla dziewcząt w Londynie. Po przeprowadzce do Arnhem w Holandii, kontynuowała naukę w tamtejszej prywatnej szkole aż do wybuchu II wojny światowej. Tak samo jak dla większości mieszkańców Europy czas ten był dla niej prawdziwą i jedyną w swoim rodzaju próbą
charakteru.

Audrey Hepburn po zajęciu Holandii przez hitlerowskie Niemcy, w celu uniknięcia dociekliwych pytań nazistów zmieniła imię i nazwisko. Już jako Edda Van Heemstra rozpoczęła naukę w pierwszej w życiu publicznej szkole oraz zapisała się na lekcje baletu. Postępy jakie poczyniła w dziedzinie tańca artystycznego sprawiły że bardzo szybko sama mogło dorabiać jako instruktorka. Ryzykując życiem, zarobione w ten sposób pieniądze oddawała na anty nazistowskie akcje.

Podczas brytyjskiej ofensywy z 1944 roku, gdy w Arnhem rozgorzały walki 16. letnia pod ów czas Audrey zajmowała się rannymi w wojskowym lazarecie. Zbiegiem okoliczności jednym z jej podopiecznych był Terence Younga który po wojnie został reżyserem i nakręcił jeden z jej filmów – ‘Waiting until dark’. Jak przyznała kilkanaście lat później, już jako gwiazda filmowa rok 1944 był dla niej najgorszym. By przeżyć jadła bulwy tulipanów. Próbowała również wynaleźć przepis na chleb z trawy.

Po zakończeniu wojny Audrey Hepburn wyjechała do Wielkiej Brytanii na stypendium dla uzdolnionych tancerek baletowych. Nieprzeciętna uroda pozwoliła jej wówczas również na dorabianie w zawodzie modelka.

Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się... ...w holenderskim filmie z 1948 roku ‘Holenderki w siedmiu lekcjach’ gdzie wcieliła się w rolę stewardesy. Około dwóch lat później, jako dwudziestokilkulatka, zaczęła pobierać lekcje aktorstwa. Jej pierwszym nauczycielem był Felix Avlmera. Równolegle z nauką sztuki aktorskiej, Audery Hepburn szkoliła swój warsztat występując w brytyjskich filmach. W 1951 roku zagrała w aż pięciu filmach. Podczas zdjęć do jednego z nich, ‘Jedziemy do Monte Carlo’, poznała pewną znaną francuską pisarkę (Colette). Kobieta była tak oczarowania młodą gwiazdą że wymogła na producentach zaangażowanie jej do tytułowej roli w brodwayowskiej adaptacji swojej książki ‘Gigi’.

‘Gigi’ okazało się wielkim sukcesem i pozwoliło Audrey Hepburn na szybie i efektowne przekroczenie bram Hollywood. Już w 1953 roku piękność zagrała u boku Gregory Pecka w ‘Rzymskich wakacjach’ Williama Wylera i z miejsca podbiła serca publiczności. Film spodobał się również krytyce i uzyskał aż dziesięć nominacji do Oscara. Podczas tamtej pamiętanej gali jedna ze statuetek, za najlepszą rolę kobiecą powędrowała właśnie do Audrey. W tym samym roku za kreację w ‘Rzymskich Wakacjach’ otrzymał również Złotego Globa i nagrodę BAFTA. Rola w następnym filmie ‘Sabrina’ dała jej kolejne nominacje do prestiżowych nagród oraz ugruntowały pozycję gwiazdy.

Audrey Hepburn była jedną z głównych kandydatek do roli Kleopatry w wielkim filmowym fresku z 1963 roku opowiadającym o legendarnej władczyni Egiptu. Pomimo że rolę tę otrzymała ostatecznie Elizabeth Taylor, dla kariery Audrey nie miało to większego znaczenia. Po kreacjach w ‘Miłości popołudniu’ czy ‘Śniadaniu u Tiffany’ego’ jej pozycja królowej piękna i tak była niepodważalna.

Mająca na swoim koncie występ w pięciu zaliczanych do największych dotychczas nakręconych ‘Love Story’ Audrey w 1967 roku zniknęła ze sceny na blisko dziesięć lat. Pierwszym filmem z jej udziałem po tej długiej przerwie był ‘Robin i Marion’ z 1976 roku w którym ona zagrała Marion a Sean Connery Robina. Ostatnim obrazem, w którym wystąpiła było nakręcone w 1989 roku ‘Na zawsze’ Stevena Spielberga.

Prywatnie od 1954 roku była żoną aktora Mela Ferre’a z którym występowała na Broadwayu w sztuce ‘Oudine’. Para miała jedno dziecko i rozwiodła się w 1968 roku. Zaledwie rok później Audrey wyszła za włoskiego psychiatrę Andrea Dottiego. Z nim również miała jedno dziecko i także się rozwiodła(1982). Ostatnim mężczyzną Audrey Hepburn był holenderski aktor Robert Wolders który trwał przy niej aż do jej ostatnich dni. Gwiazda zmarła na raka okrężnicy mając zaledwie 64 lata.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)