Trwa ładowanie...
d1q2wyu

Nie było słońca tej wiosny

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Nie było słońca tej wiosny przedstawia losy młodej Żydówki, która uciekła z transportu i trafiła do polskiej wsi
d1q2wyu
WP Film
Źródło: WP Film

Nie było słońca tej wiosny – opis

Nie było słońca tej wiosny to polski film fabularny z 1983 roku w reżyserii Juliusza Janickiego.* Akcja filmu Nie było słońca tej wiosny* rozgrywa się w 1943 roku podczas II wojny światowej. Chaja (w tej roli Ernestyna Winnicka) to młoda żydowska lekarka, która ucieka z transportu. Trafia do małej wsi, do stojącej na skraju zagrody. Przybywa tu w ostatnim momencie, mianowicie ratuje życie zaczadzonej rodzinie.

Młody gospodarz, Piotr (Maciej Kozłowski), postanawia ukrywać młodą lekarkę do końca wojny. Jego żona, Monika, oraz rodzice stanowczo się sprzeciwiają temu pomysłowi. Udaje się mu jednak przekonać najbliższych, że ich dom jest oddalony od wsi i spokojnie można dać schronienie Chai.

Tymczasem mieszkańcy szybko odkrywają tajemnicę Woroszów. Wpędza to Piotra w poważne kłopoty – jest szantażowany, a kiedy nie chce ani płacić, ani oddać Żydówki, jest aresztowany i okrutnie pobity. Na ratunek przybywa mu partyzant Mazurek, z którym likwiduje zdrajców.

Atrakcyjna Chaja coraz bardziej fascynuje Piotra, na tyle, że zmienia on swój stosunek do żony i małego dziecka oraz wdaje się w romans z Żydówką. Ma ona jednak wyrzuty sumienia wobec Moniki. Piotr zdaje sobie sprawę z różnic, jakie dzielą jego, prostego chłopa, z wykształconą dziewczyną z miasta. Tymczasem załamana żona Piotra prosi o pomoc ukrywającego się w pobliskich lasach wiejskiego handlarza Joska, który informuje partyzantów o sytuacji.

Zwracają się oni do Chai o przejście do oddziału i pomoc lekarską. Tymczasem Niemcy otaczają wieś. Rodzice Piotra martwią się o jego życie, dlatego nakazują mu schować się w loszku przygotowanym dla Chai. Kiedy po pewnym czasie młody Worosz z niego wychodzi, jego oczom ukazuje się straszny widok.

Nie było słońca tej wiosny – ciekawostki

Nie było słońca tej wiosny to film ukazujący rodzące się uczucie w pozbawionej patosu okupacyjnej wsi. Reżyser filmu Nie było słońca tej wiosny zdecydował się przedstawić bez upiększania codzienne wiejskie życie podczas okupacji niemieckiej. Chłopi są oswojeni ze śmiercią i zdolni do różnych postaw od donosicielstwa po niesamowite męstwo. Na ekranie możemy podziwiać Ernestynę Winnicką, która debiutuje w głównej roli. Na wyróżnienie zasługuje także gra Henryka Bisty, Jerzego Treli oraz Bogusława Sochnackiego. Film powstał w oparciu o powieść Jerzego Ofierskiego o tym samym tytule.

Nie było słońca tej wiosny – wyróżnienia

W 1984 roku film Nie było słońca tej wiosny został wyróżniony Syrenką Warszawską (Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q2wyu
d1q2wyu
d1q2wyu