WP
Aktualności

Nie żyje Gustaw Lutkiewicz. Aktor miał 92 lata

Nie żyje Gustaw Lutkiewicz. Aktor znany z ról w takich filmach jak "Ogniem i mieczem", "Znachor" czy "Alternatywy 4" miał 92 lata. O śmierci artysty poinformowała na Facebooku jego córka Katarzyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Gustaw Lutkiewicz. Aktor miał 92 lata
(AKPA)
WP

Gustaw Lutkiewicz urodził się 29 czerwca 1926 roku w Kownie. Studiował w łódzkiej filii warszawskiej PWST, dyplom zrobił w 1949 roku. W latach 1949-60 był aktorem Teatru Nowego w Łodzi, później był związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym (1961-63), Narodowym (1969-74) i Powszechnym (1963-68 i od 1974 roku). Zadebiutował w 1953 roku, pojawiając się w epizodycznych rolach w „Żołnierzu zwycięstwa” Wandy Jakubowskiej i „Sprawie do załatwienia” Jana Rybkowskiego i Jana Fethke.

East News
Podziel się
WP

Nazywany był „mistrzem drugiego planu” i nie ma w tych słowach żadnej przesady. Mało który aktor potrafił stworzyć tak wiele różnorodnych, zapadających w pamięć kreacji co Lutkiewicz. Grał m.in. u Jerzego Hoffmana, Stanisława Barei, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza, Tadeusza Konwickiego, Wojciecha Jerzego Hasa czy Krzysztofa Zanussiego.

Zagrał w ponad 120 filmach. Wśród nich znalazły się takie klasyki polskiego kina jak "Ewa chce spać", "Gangsterzy i filantropi", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Pan Wołodyjowski", "Dolina Issy" czy "C.K. Dezerterzy". Jedną z ostatnich jego ról była kreacja właściciela wiejskiego sklepiku w telenoweli „Złotopolscy”.

W 1994 roku otrzymał Złoty Mikrofon za wybitne osiągnięcia w twórczości radiowej, wieloletnią współpracę z Teatrem Polskiego Radia i kreację Polikarpa Lepieszki w powieści radiowej „W Jezioranach”. Oprócz ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, zasłynął z interpretacji piosenek Bułata Okudżawy (słynna "Modlitwa").

WP

Ze względu na postępującą chorobę kilka lat temu Lutkiewicz musiał porzucić aktorstwo.** Jak przyznawał, emerytur wyraźnie mu nie służa.

– W roli emeryta czuję się fatalnie. Brakuje mi pracy, ale choroba oczu wyklucza mnie zawodowo. Nie mogę czytać, nie chodzę do kina, nie oglądam telewizji. Wiedzieć i pamiętać, jak wygląda świat i ukochani ludzie, ale już nie móc ich zobaczyć, to prawie jak ubezwłasnowolnienie – mówił w „Życiu na gorąco”.

East News
Podziel się
WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP