Trwa ładowanie...
16-01-2016 12:03

Nie żyje Krzysztof Gonerski

Nie żyje Krzysztof GonerskiŹródło: Facebook Krzysztofa Gonerskiego
d2jjiey
d2jjiey

W piątek 15 stycznia zmarł w szpitalu *Krzysztof Gonerski, wiodący polski znawca i popularyzator azjatyckiego kina grozy. Odszedł po długoletniej chorobie. O śmierci Gonerskiego poinformowała na Facebooku jego żona.*

Urodził się 11 czerwca 1971 roku. Pasjonat sztuki filmowej, autor kilkuset recenzji i artykułów, popularny bloger (strachmaskosneoczy.blogspot.com) oraz fanatyczny popularyzator gatunku. Krzysztof Gonerski, gdańszczanin, z zawodu prawnik, przez wiele lat współpracownik Horror Online, największego polskiego serwisu internetowego poświęconego kinu grozy, oraz warszawskiego Festiwalu Filmowego 5 Smaków. Jego teksty były publikowane również na łamach m.in. magazynów „Lśnienie”, „Torii”, "Nowa Fantastyka" czy „Grabarz Polski”.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa Kwiaty Orientu ukazała się jego książka zatytułowana „Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy”. Jest to pierwsza i jak do tej pory ostatnia tego typu monografia wydana w Polsce, poświęcona w całości horrorowi i popkulturze Dalekiego Wschodu. Publikacja zebrała bardzo pochlebne recenzje:

d2jjiey

- […] czytając Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy można żałować jednego – że samemu jej się nie napisało.

Dr Piotr Kletowski, filmoznawca, specjalista od kina azjatyckiego

- Przygotujcie się - swoją gigantyczną wiedzą o gatunku i erudycją autor rzuci was na kolana. Czytając to swoiste kompendium, poczujecie, że Gonerski jest fanatykiem kina (być może takim, jak wy), dla którego nie ma tematów tabu, pogardliwie pomijanych przez „znawców”.

Grzegorz Kłos, Wirtualna Polska

- Nie ma to jak zapach zgniłego mułu z dna studni o poranku. Jestem szczerze ciekaw, czy Krzyśka Gonerskiego wyrywa ze snu właśnie takowy smród, czy nastawiony poprzedniego wieczora budzik. Po lekturze jego książki pod tytułem "Strach ma skośne oczy", mam nieodparte wrażenie, że żyje on i oddycha tylko azjatyckim horrorem, w rzeczonej studni koło domu pomieszkuje jakaś paskudna onibaba, a zamiast Mikołaja, w grudniu odwiedza go yuki-onna.

Bartosz Czartoryski, Kill All Movies

W opinii znajomych i przyjaciół Krzysztof Gonerski uchodził za wyjątkowo skromnego człowieka, bezgranicznie oddanego pasji, którą chciał zarażać innych - szczególnie tych, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z azjatyckim kinem, kulturą i sztuką.

d2jjiey

Esej jego autorstwa zatytułowany “Tetsuo: Człowiek z żelaza - Poza granice” został dołączony do polskiego wydania DVD kultowego filmu Shinyi Tsukamoto, który ukazał się w grudniu zeszłego roku (więcej tutaj). Ostatnio Gonerski pracował nad książką poświęconą swojemu ulubieńcowi, japońskiemu reżyserowi Kiyoshiemu Kurosawie.

Pogrzeb Krzysztofa Gonerskiego odbędzie się 20 stycznia o godz. 11.30 w Gdańsku- Srebrzysku (w nowej kaplicy). Msza święta odprawiona zostanie o godz. 10.00 w Gdańsku-Żabiance, w kościele Chrystusa Odkupiciela.

d2jjiey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jjiey