Noc muzeów: W wybranych multipleksach co drugi bilet gratis
Mija dziesięć lat od pierwszej polskiej nocy muzeów. Przed dekadą ledwie znana, dziś jest organizowana w tysiącach instytucji, rozbudzając nocne życie kulturalne ponad stu polskich miast. W tym roku po raz pierwszy do inicjatywy postanowiły dołączyć multipleksy. Co ciekawe, zamiast rywalizować, przedstawiciele tzw. Wielkiej Trójki promują akcję wspólnie, przygotowując dla widzów zniżki i seanse najciekawszych premier.
Noc muzeów to wyjątkowe wydarzenie na mapie polskiego życia kulturalnego, gromadzące w rodzimych placówkach muzealnych setki tysięcy gości. I fenomen dający nadzieję przedstawicielom świata kultury, zaalarmowanym malejącymi wydatkami Polaków m.in. na wizyty w muzeach. Według tegorocznych danych GUS wydatki Polaków na aktywność kulturalną przestały rosnąć po raz pierwszy od 1993 r. Jak przyznają eksperci rynku, w tej sytuacji coraz ważniejszą rolę z roku na roku będą odgrywać niestandardowe wydarzenia promujące działalność muzeów, galerii, a także popularyzujące wydarzenia muzyczne czy sztukę filmową.
17.05.2013 12:33
Marek Palpuchowski, wiceprezes sieci kin Helios: - Noc muzeów pełni bardzo istotną rolę w uświadamianiu Polakom bogactwa, jakie kryje się za drzwiami licznych polskich instytucji kultury i nauki. Dołączenie największych sieci kinowych do tej inicjatywy to logiczne przedłużenie naszych codziennych działań. Warto pamiętać, że w Polsce tylko w ubiegłym roku sprzedało się ponad 38 mln biletów do kin. Film stanowi najpopularniejszą dziedzinę sztuki w Polsce. Co ciekawe, sukcesy odnoszą nie tylko efektowne superprodukcje, ale także trudne, artystycznie bezkompromisowe kino takie, jak m.in. „Drogówka” czy „Jesteś Bogiem”, osiągające w Polsce wyniki powyżej miliona widzów.
W nocy z 18 na 19 maja na gości kilkudziesięciu multipleksów Cinema City, Heliosa i Multikina czekają duże zniżki na seanse. Do każdego biletu normalnego kupionego między 22, a 1 w nocy, drugi widzowie otrzymają gratis. Wyświetlane będą najnowsze filmy mistrzów współczesnego kina: Pedro Almadovara („Przelotni kochankowie”) i Baza Luhrmanna („Wielki Gatsby”). Kina pokażą także m.in. kolejną po „Drogówce” i „Układzie Zamkniętym” głośną polską premierę – „Oszukane” z Katarzyną Herman i Arturem Żmijewskim.
Multipleksy, mimo większego niż placówki studyjne skupienia na dystrybucji popularnych hitów kinowych, coraz odważniej realizują projekty popularyzujące także wysoką sztukę filmową.
Marek Palpuchowski: - O rosnącej obecności kina artystycznego w multipleksach świadczy choćby zaangażowanie Tomasza Raczka w realizowane od kilku lat „Kino Konesera” Heliosa czy Grażyny Torbickiej w startujące w tym roku „Kocham Kino” w Multikinie. Pamiętam nasze pozytywne zaskoczenie, gdy na seans nagrodzonego Oscarem filmu „Sugar Man” w Gnieźnie, organizowany niedawno razem z redaktorem naczelnym „Filmu”, bilety wyprzedaliśmy już praktycznie na tydzień przed terminem. Mamy nadzieję, że Noc Muzeów także skusi wielu kinomanów, korzystających tego wieczoru z bogatego programu kulturalnych atrakcji.