Oscarowe filmy nienaglojęzyczne z ostatnich 50 lat

Oscarowe filmy nienaglojęzyczne z ostatnich 50 lat
Źródło zdjęć: © Gutek Film
Michał Nowak

23.02.2009 | aktual.: 22.03.2017 09:41

Kiedy kończy się sezon ciekawych premier by zobaczyć dobry film trzeba sięgnąć w przeszłość. Warto mieć wtedy jakiś klucz...

Które z nich zdobyły Złotą Statuetkę na przestrzeni ostatnich 50 lat? Jakie narodowości górowały? Zapraszamy do galerii Najlepszych Filmów Nieanglojęzycznych, które mogą się poszczycić mianem najlepszych na świecie.

1 / 50

''Fałszerze'' (2007) Austria

Obraz
© Monolith Plus

Berlin, rok 1936. Salomon "Sally" Sorowitsch (Karl Markovics) wśród oszustów nie ma sobie równych. Hazard, alkohol, kobiety – to jego największe żywioły. Wkrótce jednak szczęście przestaje mu sprzyjać.

Więcej o "Fałszerzach" w serwisie filmowym
Trafia za kratki, a wraz z rozpoczęciem wojny – do obozu koncentracyjnego. Kiedy jednak wieści o jego umiejętnościach trafiają do wysokich rangą oficerów Wermachtu, Salomonowi przedstawiona zostaje propozycja dokonania największego w dziejach oszustwa – wydrukowania ogromnej sumy fałszywych pieniędzy zagranicznych walut.

Do tajnej misji werbuje najlepszych profesjonalistów i tak rozpoczyna się największe wyzwanie jego życia, a zarazem największa przygoda…

2 / 50

''Życie na podsłuchu'' (2006) Niemcy

Obraz
© Monolith Plus

Film opisuje przerażającą, paranoiczną i czasami śmieszna historię systemu kontroli obywateli we wschodnich Niemczech.

Więcej o "Życiu na podsłuchu" w serwisie filmowym
We wczesnych latach 80-tych znany dramaturg Georg Dreyman (Sebastian Koch) wraz ze swoją partnerką - Christa Maria Sieland - popularną aktorką tworzyli parę intelektualistą – gwiazd w socjalistycznym państwie. Jednak ich poglądy i styl życia nie zawsze zgadzały się z doktryna partii.

Christa spodobała się Ministrowi Kultury i rozkazał agentowi Stasi (Ulrich Mühe) obserwować i podsłuchiwać parę jednak ich życie zaczęło coraz go coraz bardziej fascynować i wciągać

3 / 50

''Tsotsi'' (2005) RPA

Obraz
© Best Film

Historia pochodzącego ze slumsów Tsotsi – młodego członka gangu który na skutek dramatycznych wydarzeń kradnie auto pewnej amerykanki nie zauważając znajdującego się na tylnym siedzeniu dziecka.

Więcej o "Tsotsi" w serwisie filmowym
Konfrontacja brutalnego przestępcy z niewinnym, trzy miesięcznym niemowlakiem przyniesie niespodziewane skutki.

4 / 50

''W stronę morza'' (2004) Hiszpania

Obraz
© SPI

Historia Ramona Sampedro (Javier Barden), który przez 30 lat walczył o… własną śmierć. Sparaliżowany po wypadku, mimo że otoczony miłością, latami ubiegał się o zgodę na przerwanie cierpień.

Więcej o "W stronę morza" w serwisie filmowym
Wolał godnie umrzeć niż żyć ograniczony kalectwem. Zmęczony nieugiętą postawą sądu w końcu zdecydował się na popełnienie samobójstwa.

Sprawa Ramona Sampedro stała się głośna nie tylko w Hiszpanii...

5 / 50

''Inwazja barbarzyńców'' (2003) Francja

Obraz
© Best Film

"Upadek Cesarstwa Amerykanskiego" scenarzysty i reżysera Denysa Arcanda z roku 1986 przedstawił nam grupę 30 - letnich przyjaciół, niezwykle elokwentnych intelektualistów, których liberalne idee zaczęły tracić na znaczeniu, kiedy znudzeni zaczęli szukać ucieczki w nienasyconym seksie.

Więcej o "Inwazji barbarzyńców" w serwisie filmowym
Siedemnaście lat później "Inwazja barbarzyńców" łączy ponownie tych samych erudytów.

6 / 50

''Nigdzie w Afryce'' (2001) Niemcy

Obraz
© Kino Świat

Tuż przed wybuchem II wojny światowej niemiecko-żydowskiej rodzinie Redrichów udaje się niemal w ostatniej chwili uciec przed terrorem nazistów.

Więcej o "Nigdzie w Afryce" w serwisie filmowym
Pięcioletnia Regina rozpoczyna wraz z rodzicami nowe życie na małej wyizolowanej farmie w Kenii. Po wielu spędzonych tam latach przeprowadzka do Niemiec powoduje konflikt pomiędzy Reginą, a jej matką Jettel.

7 / 50

''Ziemia niczyja'' (2001) Francja

Obraz
© Gutek Film

Komediodramat wojenny. Bośnia rok 1993. Okres największego nasilenia walk między wojskami bosniacki i serbskimi, reprezentującymi rozpadającą się Jugosławię. W jednym okopie, na pasie ziemi niczyjej, pomiędzy liniami wrogich oddziałów, znajduje się dwóch ludzi z przeciwnych obozów.

Więcej o "Ziemi niczyjej" w serwisie filmowym
Serb Nino i Bośniak Ciki. Żaden z nich nie ufa drugiemu, a ucieczka z okopu nie jest łatwa ze względu na nieustanny nieprzyjacielski ostrzał. Co gorsza w okopie jest też jeszcze jeden ranny żołnierz i śmiertelnie niebezpieczna mina, ustawiona na jego ciele, mogąca w każdej chwili eksplodować...

8 / 50

''Przyczajony tygrys, ukryty smok'' (2000) Tajwan

Obraz
© Syrena

Legendarny Li Mu Bai poddający się medytacjom, które nie potrafią ukoić żalu z powodu nie pomszczonej śmierci swojego mistrza decyduje się zrzucić zasłużony tytuł wojownika.

Więcej o "Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku" w serwisie filmowym
Symbolem rozpoczęcia nowego życia jest rozstanie się z mieczem: Li prosi swą przyjaciółkę Yu by zawiozła jego broń zwaną Zielonym Przeznaczeniem do Pekinu i oddała w prezencie panu Te.

W trakcie pobytu w Pekinie Yu Shu Lien zaprzyjaźnia się z Jen, której matka pragnie wydać ją za bogatego mieszczanina. Początkiem zaskakującej akcji staje się kradzież miecza, a głównym podejrzanym - młoda, zagubiona Jen.

9 / 50

''Wszystko o mojej matce'' (1999) Hiszpania

Obraz
© Gutek Film

Film Pedro Almodovara ze wspaniałą rolą młodziutkiej Penelope Cruz.

Więcej o "Wszystko o mojej matce" w serwisie filmowym
Punktem wyjścia jest noc jaką matka spędza nad notesem swojego właśnie zmarłego w tragicznych okolicznościach syna. Jego ostatnie, zapisane słowa brzmią:

"Dziś rano przeszukałem pokój mojej matki i znalazłem plik zdjęć. Wszystkim brakowało połowy. Był na nich, jak sądzę, mój ojciec. Mam wrażenie, że w moim życiu brakuje tego samego kawałka. Chcę poznać mojego ojca, nie ważne kim jest i jak zachował się wobec mamy. Nikt nie może odebrać mi tego prawa..."

10 / 50

''Życie jest piękne'' (1997) Włochy

Obraz
© Melampo Cinematografica

Genialna rola Roberto Benigniego.

Więcej o "Życie jest piękne" w serwisie filmowym
Akcja rozgrywa się podczas II Wojny Światowej w Europie. Roberto Benigni gra optymistycznego Żyda, którego los zesłał wraz z synem do obozu koncentracyjnego.

Używając swojej wyobraźni, Benigni usiłuje ochronić chłopca przed Holokaustem...

11 / 50

Charakter (1997) Belgia

Obraz
© First Floor Features

Charakter jest darem, lecz czasem fatalnym.

Więcej o "Charakterze" w serwisie filmowym
Cieszący się szacunkiem młody prawnik zostaje aresztowany po tym, jak policja odnajduje ciało najokrutniejszego z komorników.

Młodzieniec utrzymuje, że jest niewinny, a gdy policja dowiaduje się, że ofiara była jego ojcem, wyjaśnienia młodzieńca odsłaniają najdziwniejszą opowieść o życiu i śmierci.

12 / 50

''Kola'' 1996 Czechy

Obraz
© Vivarto

Wzruszająca, ale i przezabawna opowieść, dziejąca się u progu politycznego przełomu w Czechach o niezwykłej przyjaźni starego rozpustnika i wiecznego samotnika z krnąbrnym 5-latkiem - Kolą.

Więcej o "Kola" w serwisie filmowym
Franta Louka jest skrzypkiem. Mieszka w mansardzie, żyje z dnia na dzień, wciąż boryka się z problemami finansowymi. Louka ma jeszcze jedną przypadłość - jest okropnym kobieciarzem. Przyjaciel proponuje mu zatem interes - niech ożeni się za pieniądze z kobietą z ZSSR - ona potrzebuje obywatelstwa, on pieniędzy. Przyjaciel nic jednak nie wspomina, że owa dama na kilkuletniego syna, z którym zjawia się u Louki, aby wyjechać kilka dni później, zostawiając chłopca pod opieką niedoświadczonego muzyka.

13 / 50

Ród Antonii (1995) Belgia

Obraz
© Bergen

Antonia leży na łożu śmierci. Z tej perspektywy patrzy na całe swoje życie.

Więcej o "Rodzie Antonii" w serwisie filmowym
Widz poznaje dzieje, mądrej i dzielnej kobiety, która zawsze miała dość odwagi by bronić swojego zdania i żyć na własnych warunkach.

14 / 50

''Spaleni słońcem'' (1995) Rosja

Obraz
© Solopan

Z pozoru sielanka jak z Czechowa - domek daleko od Moskwy, lato, czytanie książek, mąż, żona, śliczna córeczka, młodszy konkurent męża, emocje, miłość, zazdrość, spokój.

Więcej o "Spalonych słońcem" w serwisie filmowym
Tylko, że wszystko dzieje się na początku lat 30-tych w ZSRR - stalinowski reżim wdziera się do tego domu z każdej strony - ojciec i mąż (Michałkow) to zasłużony dla Stalina, ale niebezpiecznie niezależny generał, młodzian - to nie tylko zakochany w dużo młodszej żonie konkurent - to także oficer bezpieczeństwa, który przyjechał do Generała bynajmniej nie po to, aby flirtować ze swoją dawną miłością ...

15 / 50

''Belle epoque'' (1994) Hiszpania

Obraz
© Kino Świat

Rok 1931. Młody hiszpański żołnierz Fernando dezerteruje z armii i chroni się na farmie Manolo, ojca czterech pięknych córek Rocii, Violetya, Clari i Luz. Kiedy córki odwiedzają ojca ulegają urokowi młodego Fernando. On sam oczarowany jest każdą z nich.

Więcej o "Belle epoque" w serwisie filmowym
Problemy zaczynają się wtedy, gdy musi podjąć decyzję, którą z nich obdarzyć swoim uczuciem.

16 / 50

''Indochiny'' (1993) Francja

Obraz
© Paradis Films

Romans dziejący się w latach 30 XX wieku w Wietnamie.

Więcej o "Indochinach" w serwisie filmowym
Kolonistka i posiadaczka ziemska poznaje przystojnego mężczyzną i ma z nim przelotny romans. Jej adoptowana z rodziny córka zakochuje się w tym czasie w mężczyźnie, który uratował jej życie.

Macocha boi się rodzącego się uczucia i wymusza przeniesienie wybranka córki w odległy region. Dziewczyna ucieka z domu...

17 / 50

''Śródziemnomorska sielanka'' (1992) Włochy

Obraz
© Penta Film

Druga wojna światowa. Włoski statek pozostawia na małej greckiej wysepce garstkę żołnierzy z misją wypatrywania wroga i obrony wyspy przed najeźdźcami.

Więcej o "Śródziemnomorskiej sielance" w serwisie filmowym
Misja okazuje się jednak nie taka straszna - w rezultacie Włosi i Grecy odnajdują wspólny język.

18 / 50

''Journey of Hope'' (1991) Szwajcaria

Obraz
© Antea Cinematografica

Opowieść, której bohaterami są członkowie pewnej ubogiej, tureckiej rodziny. Historia przedstawia jej próby nielegalnego wyemigrowania do Szwajcarii.

19 / 50

''Pelle zwycięzca'' (1989) Dania

Obraz
© Per Holst Filmproduktion

Pod koniec XIX wieku ojciec i jego mały syn przybywają wraz z innymi emigrantami do Danii. Obaj szybko znajduję zatrudnienie na jednej z farm.

Więcej o "Pelle zwycięzcy" w serwisie filmowym
Niestety życie emigrantów na obczyźnie jest trudne. Wszyscy traktują przybyszów jak ludzi gorszej kategorii. Młody chłopak próbuje zmniejszyć dystans dzielący go z gospodarzami i uczy się mówić po duńsku.

Próby chłopca nie przysparzają mu szacunku. Młodzian ma jednak w sobie znacznie więcej silnej woli, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać...

20 / 50

''Uczta Babette'' (1988) Dania

Obraz
© Nordisk Film

Żywot dwóch sióstr z małego miasteczka upływa w pełnej ascetycznego spokoju egzystencji. Kobiety, jako córki lokalnego pastora, wobec wszystkich świecą przykładną pobożnością. Ich życiowe zasady oparte na religijnych wartościach bezwzględnie, pod przykrywką miłości wpoił im ich ojciec. Jego wpływ był tak wielki, że nawet po śmieci, siostry wciąż przestrzegają nauk ojca.

Więcej o "Uczcie Babette" w serwisie filmowym
A przecież kiedyś każda z nich miała możliwość poznania wielkiego świata...

21 / 50

''Atak'' (1986) Holandia

Obraz
© Fons Rademakers Produktie

Akcja filmu dzieje się w Holandii w 1945 roku. Na oczach ludzi zostaje zamordowany nazistowski kolaborant.

Więcej o "Ataku" w serwisie filmowym
To drastyczne zdarzenie zupełnie zmienia losy jego świadków a przede wszystkim pewnego chłopca…

22 / 50

''Wersja oficjalna'' (1985) Argentyna

Obraz
© Progress Communications

Bohaterami "Wersji oficjalnej" jest żyjące w Buenos Aires młode małżeństwo oraz ich adoptowana córka.

Więcej o "Wersji oficjalnej" w serwisie filmowym
Alicia jest nauczycielką historii nieświadomą prawdy o przewrocie jaki dokonał się w jej ojczyźnie w 1976 roku. Gdy jeden z uczniów zadaje jej niezręczne pytanie kobieta zaczyna mieć wątpliwości co do wersji zdarzeń jaką podają oficjalne podręczniki do historii.

To zdarzenie motywuje Alice do poznania prawdy o biologicznej matce swojej córki...

23 / 50

''Przekątna gońca'' (1984) Francja

Obraz
© Arthur Cohn Productions

Doskonały thriller polityczny. Historia meczu szachowego, w którym walczy dwóch Rosjan. Jeden z niech jest przykładnym sowieckim obywatelem, drugi to Rosjanin żyjący na wygnaniu.

Więcej o "Przekątnej gońca" w serwisie filmowym
Gra staje się pretekstem do wielkiej ideologicznej dyskusji.

24 / 50

''Fanny i Aleksander'' (1982) Szwecja

Obraz
© Gutek Film

Historia dwójki dzieci których matka ponownie wychodzi za mąż. Niestety jej nowy wybranek to oschły i wyjątkowo surowy pastor pod którego dachem tytułowi Fanny i Alexander czują się wyjątkowo źle.

Więcej o "Fanny i Aleksandrze" w serwisie filmowym
Niespodziewanie niekochanym i terroryzowanym dzieciom z pomocą przychodzi ...

25 / 50

''Ponownie zaczynać'' (1982) Hiszpania

Obraz
© Nickel Odeon S.A.

Film w sposób piękny i silnie wpływający na uczucia ukazuje co dzieje się z człowiekiem, który po latach spędzonych na obczyźnie powraca do rodzinnego kraju.

26 / 50

''Mefisto'' (1981) Niemcy

Obraz
© Mafilm

Niemcy - koniec lat dwudziestych. Młody aktor o lewicowych poglądach Hendrik Hofgen (Klaus Maria Brandauer) marzy o życiowym sukcesie. Pierwszym etapem jego planu jest małżeństwo z bogatą Barbarą Bruckner (Krystyna Janda).

Więcej o "Mefisto" w serwisie filmowym
Wkrótce dzięki protekcji teścia otrzymuje angaż do Teatru Narodowego i wymarzoną rolę Mefista w "Fauście" Goethego.

27 / 50

''Moskwa nie wierzy łzom'' (1980) ZSRR

Obraz
© Epelpol Entertainment

Film opowiada 18 lat z życia trzech bohaterek, które z młodych, idealistycznych dziewczyny, mieszkanek hotelu robotniczego, stają się dojrzałymi kobietami ze sporym bagażem życiowych doświadczeń.

Więcej o "Moskwa nie wierzy łzom" w serwisie filmowym
Katia z konieczności rozpoczęła pracę w fabryce, po tym jak nie dostała się na studia. Antonina, marząca o spokojnym życiu, wychodzi za mąż za kolegę z pracy, skromnego i sympatycznego Nikołaja. Ludmiła ambitna i obdarzona dużą wyobraźnią chce urządzić się w życiu, zrobić karierę i choć jedynie sortuje chleby w piekarni dziewczyna, poluje na bogatego męża podając się za studentkę.

Autorzy z serdeczną życzliwością, ale i nutką rozbawienia ukazują ich losy, codzienne radości i smutki, nadzieje i rozczarowania.

28 / 50

''Blaszany bębenek'' (1979) Niemcy

Obraz
© Argos Films

Ekranizacja słynnej powieści Guntera Grassa o chłopcu, który w wieku trzech lat postanawia, że już nigdy więcej nie urośnie.

29 / 50

''Przygotujcie chusteczki'' (1978) Francja

Obraz
© Belga Films

Niezwykła historia pewnego małżeństwa.

Więcej o "Przygotujcie chusteczki" w serwisie filmowym
Ona od dawna jest w depresji. Mało je, prawie się nie uśmiecha i równia mało mówi. Wszyscy z jej otoczenia uważają, że powinna mieć dziecko.

On jest pedantem, bardzo ją kocha i jest jej mężem. By postawić ją znów na nogi znajduje dla niej kochanka.

30 / 50

''Życie przed sobą'' (1977) Francja

Obraz
© Lira Films

Madame Rosa mieszka w Pigalle w sześciopiętrowej kamienicy. Jest żydówką, która uszła z życiem z Auschwitz. Kiedyś była prostytutką, teraz zajmuje się dziećmi innych dziewczyn. Momo jest jej najstarszym i ulubionym podopiecznym. Pochodzący z Algierii mały, śliczny muzułmanin ciągle dopytuje o swoich rodziców. Na te pytania zawsze otrzymuje wymijające odpowiedzi.

Więcej o "Życiu przed sobą" w serwisie filmowym
Madame Rosa wychowuje i utrzymuje Momo. Z czasem jednak robi się coraz starsza i zaczyna brakować jej pieniędzy. Chłopiec szybko rośnie i stara się pomagać. Pieniędzy szuka na ulicy. Madame Rosa każe mu przysiąc, że nigdy nie zostanie alfonsem ani nie zacznie sprzedawać swojego ciała…

31 / 50

''Czarne i białe w kolorze'' (1976) Francja

Obraz
© Reggane Films

Rok 1914. Francuscy koloniści w Arfyce Zachodniej, dopiero kilka miesięcy po czasie, dowiadują się, że znajdują się w stanie wojny ze swoimi niemieckimi sąsiadami.

Więcej o "Czarnym i białym w kolorze" w serwisie filmowym
Wkrótce, chcąc za wszelką cenę zwyciężyć, decydują się użyć do walki tubylców. Dają im strzelby, ubierają w mundury, uczą, jak być "prawdziwym żołnierzem". Młody geograf wydaje się być jedynym zachowującym zdrowy rozsądek..

32 / 50

''Dersu Uzala'' (1975) ZSRR/Japonia

Obraz
© Mosfilm

Rosyjski wojskowy-badacz Arseniew zostaje podczas ekspedycji naukowej na Syberii uratowany przez kirgijskiego myśliwego, Dersu Uzalę. Zawiązuje się między nimi przyjaźń. Kilka lat później ich ścieżki znów się krzyżują - Arseniew znów stoi na czele ekspedycji naukowej, Dersu nadal jest myśliwym.

Więcej o "Dersu Uzala" w serwisie filmowym
By okazać przyjacielowi wdzięczność, Arsieniew postanawia zabrać Dersu ze sobą. Czy jednak przyzwyczajony do życia w zgodzie z naturą myśliwy może poradzić sobie z życiem w mieście?

33 / 50

''Amarcord'' (1973) Włochy

Obraz
© F.C. Produzioni

Pozornie jest to sztuczna rekonstrukcja prowincjonalnych Włoch po faszystowskimi rządami - jeżeli jednak spojrzeć na "Amarcord" przez pryzmat czasów, w jakich dorastał reżyser - Fellini - staje się ten film osobistą i gorzką komedią o czasie dorastania.

Więcej o "Amarcord" w serwisie filmowym
Poznajemy bardzo zwykłych ludzi z małego miasteczka w bardzo niezwykłych czasach. Skażeni faszyzmem są wszyscy, niezależnie od tego, czy są okrutnego systemu ofiarami czy beneficjentami.

34 / 50

Noc amerykańska (1973) Francja

Obraz
© Les Films du Carrosse

Film o robieniu filmu. Opowiada o wydarzeniach dziejących się na planie produkcji "Przedstawiam wam Pamelę".

Więcej o "Nocy amerykańskiej" w serwisie filmowym
Znany reżyser kręci film z doborową obsadą. Osobiste kłopoty gwiazd zaczynają wpływa na kształt reżyserskiej wizji. Depresje i nałogi aktorów wywierają coraz bardziej destrukcyjny wpływ na produkcję. Pozornie cichy reżyser ma trudne zadanie. Od niego zależy czy film się uda. By osiągnąć sukces musi wpłynąć na aktorów tak, by ich nie zrazić…

35 / 50

''Dyskretny urok burżuazji'' (1972) Francja

Obraz
© Dean Film

Dyskretny urok burżuazji to jeden z najwybitniejszych filmów w twórczości Luisa Bunuela, zaliczany do klasyki światowego kina. Film zdobył międzynarodowe uznanie i został uhonorowany Oscarem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także nominacją do Oscara za Najlepszy Scenariusz i Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Więcej o "Dyskretnym uroku burżuazji" w serwisie filmowym
Reżyser w zabawny, a zarazem niepokojący i okrutny sposób piętnuje francuskie wyższe sfery i kościół. Kilku przyjaciół, wśród nich biskup, były oficer i ambasador bezskutecznie próbują spożyć wspólny posiłek. Uroczy i dobrze wychowani przedstawiciele establishmentu nie mogą sprostać serii przeszkód jakie stają na ich drodze. Do konsumpcji ciągle nie dochodzi z coraz to bardziej absurdalnych powodów. W końcu zasiadają do wspólnego stołu …

36 / 50

''Ogród Finzi-Continich'' (1970) Włochy

Obraz
© Documento Film

Historia rozgrywa się w późnych latach trzydziestych we Włoszech w miejscowości Ferrara. Jej bohaterami są członkowie jednej z żydowskich, wiodących, arystokratycznych rodzin. Ród Finzi-Contini jest majętny i wytworny.

Więcej o "Ogrodzie Finzi-Continich" w serwisie filmowym
Micol i Alberto to dorosłe dzieci rodu. Oboje przewodzą w kręgu przyjaciół lubujących się w spotkaniach przy tenisie i zabawach w pięknie usytuowanej, rodzinnej willi.

Pewnego dnia do kręgu przyjęty zostaje Georgio – młody żyd wywodzący się z klasy średniej. Mężczyzna zakochuje się w Micol, ta jednak bawi się jego uczuciem. Pewnego razu dochodzi do sytuacji, w której Micol oddaje się miłosnym igraszkom z kolegą tylko dlatego bo wie, że Georgio ich obserwuje.

Wydaje się, że nic nie jest w stanie skłonić młodej arystokratki by odwzajemniła uczucia Georgio. Wkrótce jednak czas idyllicznych zabaw kończy się bezpowrotnie. Wszystko za sprawą drastycznie zmieniającej się u progu II wojny światowej sytuacji politycznej.

37 / 50

''Śledztwo w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem'' (1970) Włochy

Obraz
© Vera Films S.p.a.

Młoda kochanka inspektora policja zdradza go z innym mężczyzną. Podczas kłótni, zauważa, że nawet gdyby stróż prawa ją zamordował i tak nikt by go nie podejrzewał.

Więcej o "Śledztwie w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem" w serwisie filmowym
Policjant postanawia skorzystać z tej niefortunnie wypowiedzianej przez młodą kobietę rady…

38 / 50

''Z'' (1969) Francja

Obraz
© Reggane Films

Znany i poważany profesor uniwersytecki ginie tuż po demonstracji opozycji, w której brał udział. Jego sprawą ma zająć się początkujący sędzia śledczy, 'żółtodziób'.

Stopniow odkrywa, iż nie był to wypadek, a ukartowane politycznie morderstwo. Cały spisek natomiast sięga aż po najwyższe kręgi wojskowe i rządowe...

39 / 50

''Wojna i pokój'' (1967) ZSRR

Obraz
© Mosfilm

Jedna z najsłynniejszych ekranizacji rosyjskiej epopei narodowej Lwa Tołstoja. Zrealizowana z olbrzymim rozmachem wzbudziła wielkie emocje i zdobyła uznanie zarówno u widzów jak i krytyków filmowych na całym świecie.

Więcej o "Wojnie i pokoju" w serwisie filmowym
Na potrzeby produkcji wykonano ponad 35.000 kostiumów, zaangażowano prawdziwe pułki kawalerzystów, a ponad 120.000 żołnierzy zatrudniono jako statystów do scen zbiorowych. Ten blisko ośmiogodzinny epicki obraz w nieprzeciętny sposób oddaje realia wielkich bitew, a olbrzymie nakłady na scenografię pozwoliły z niezwykłym autentyzmem ukazać życie codzienne XIX-wiecznej Rosji.

Rozgrywający się na tym tle romans Nataszy Rostowej (Lyudmila Savelyeva) i księcia Andrzeja Bołkońskiego (Wiaczesław Tichonow) jest jednym z najpiękniejszych historii miłosnych wszech czasów. Film - arcydzieło, spełniający wymagania nawet najbardziej wybrednego widza.

40 / 50

''Pociągi pod specjalnym nadzorem'' (1966) Czechosłowacja

Obraz
© Constantin-Film

Pod koniec II wojny światowej na prowincjonalnej stacji pracuje młody pracownik kolei. Jego marzenie to zostać bohaterem. Czy wysadzenie niemieckiego transportu amunicji sprawi iż młodzieniec osiągnie swój cel?


41 / 50

''Kobieta i mężczyzna'' (1966) Francja

Obraz
© Les Films 13

Podczas odwiedzin u dzieci w internacie spotykają się Anne i Jean-Louis. Oboje stracili swych partnerów w wielce tragicznych okolicznościach.

Więcej o "Kobiecie i mężczyźnie" w serwisie filmowym
Anne dalej cierpi z tego powodu i wzbrania się przed uczuciem Jeana-Louisa.

42 / 50

''Sklep przy głównej ulicy'' (1965) Czechosłowacja

Obraz
© Filmové Studio Barrandov

Pewien Słowak zostaje podczas wojny aryjskim zarządcą żydowskiego sklepu. Dotychczasowa właścicielka sklepu nie rozumie co się dzieje. Tono ostrzega ją przed obozem koncentracyjnym...

43 / 50

''Wczoraj, dziś, jutro'' (1963) Włochy

Obraz
© Les Films Concordia

Aktorski popis pięknej Sophii Loren. Zabawny, podzielony na trzy epizody film, w którym Loren odgrywa trzy, zupełnie różne typy kobiet.

Więcej o "Wczoraj, dziś, jutro" w serwisie filmowym
Do historii kina przeszła pochodząca z tego obrazu scena striptizu.

44 / 50

''Niedziele w Avray'' (1962) Francja

Obraz
© Terra Film Produktion

Pewien cierpiący na amnezję lotnik zaprzyjaźnia się z 12-letnią wychowanką domu dziecka. Mężczyzna jest nie tylko poruszony nieszczęśliwym losem dziecka, ale odnajduje z dziewczynką autentyczną i unikalną więź porozumienia. Ich przyjaźń wzbudza szerokie zainteresowanie i... mieszane uczucia.

45 / 50

''Jak w zwierciadle'' (1961) Szwecja

Obraz
© Svensk Filmindustri (SF)

Karin to młoda kobieta cierpiąca na schizofrenię. Razem z mężem, bratem i ojcem wybiera się na kilka dni na małą skalistą wysepkę. Tam jej choroba gwałtownie się nasila, a każdy z towarzyszących jej mężczyzn na swój sposób musi poradzić sobie z tą sytuacją.

Więcej o "Jak w zwierciadle" w serwisie filmowym
Ojciec, ceniony pisarz, początkowo przypatruje się cierpieniom córki z zawodowym zainteresowaniem, by w końcu uzmysłowić sobie własny egoizm. Mężowi, który jest lekarzem trudno pogodzić się z bezradnością medycyny wobec choroby.

Młodszy brat, przeżywający problemy dojrzewania, jest jedynym, który stara się zrozumieć siostrę. Ta oczekując objawienia się Boga, w odruchu rozpaczy i osamotnienia doprowadza do zbliżenia z nim. Sytuacja staje się tak poważna, że konieczna jest hospitalizacja Karin. Dla jej ojca widok lądującego helikoptera i pielęgniarzy jest prawdziwym szokiem. Zaczyna opowiadać synowi o miłości Bożej...

46 / 50

''Źródło'' (1960) Szwecja

Obraz
© Svensk Filmindustri (SF)

Źródło to opowieść o losach pewnej zamożnej, średniowiecznej rodziny. Dwie córki - Karin i Ingerin - wybierają się do kościoła. Aby tam dotrzeć, dziewczęta muszą pokonać niebezpieczną drogę przez las. Ingerin podróż wydaje się zbyt ryzykowna, pobożna Karin, mimo próśb siostry, postanawia iść dalej. Po drodze spotyka wędrownych pasterzy, którzy namawiają dziewczynę, by odpoczęła z nimi na polanie.

Więcej o "Źródle" w serwisie filmowym
Spotkanie z nieznajomymi zamienia się w koszmar - pasterze gwałcą i zabijają Karin. Potem przypadkowo znajdą się w domu swej ofiary i zechcą sprzedać Töremu jej suknię. Rodzina odkrywa ich straszną zbrodnię i postanawia pomścić córkę.

47 / 50

''Czarny Orfeusz'' (1959) Brazylia

Obraz
© Dispat Films

Przepełniona sambą, tragiczna historia miłosna.

Więcej o "Czarnym Orfeuszu" w serwisie filmowym
Eurydyka jest czarnoskórą, mieszkanką brazylijskiej prowizji. Przybywa do Rio de Janeiro na karnawał. Jadąc przez metropolię tramwajem poznaje przystojnego Orfeusza. Nim jej podróż dobiegnie końca, tych dwoje połączy silne uczucie.

48 / 50

''Mój wujaszek'' (1958) Włochy

Obraz
© Alter Films

Mam okazję znów spotkać się z Monsieur Hulotem. Hulot ma opiekować się swym małym siostrzeńcem.

Więcej o "Moim wujaszku" w serwisie filmowym
Ojciec i matka siostrzeńca to bogate snoby. Następuje zabawna konfrontacja obu światów.

49 / 50

''Noce Cabirii'' (1957) Włochy

Obraz
© Les Films Marceau

Sympatyczna prostytutka ucieka z rąk sutenera, który po zabraniu jej ostatnich pieniędzy chciał ją utopić. Trafi w ręce karciarza Alberto. Jednak i tu jest tylko popychadłem.

50 / 50

''La Strada'' (1954) Włochy

Obraz
© Ponti-De Laurentiis Cinematografica

Wielka przygoda Felliniego i światowego kina.

Więcej o "La Strada" w serwisie filmowym
Matka sprzedaje swoje córki Zampano, ponieważ nie ma pieniędzy i nie ma nic innego na sprzedaż. Gelsomina, równie naiwna, co niewinna, na swojego nowego Pana i Władcę patrzy z zachwytem i podziwem...

Jak można przeczytać w licznych opracowaniach: "La strada jest przejmującym dramatem egzystencjalnej samotności w pustym i obojętnym świecie" (Maria Kornatowska, Kino).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)