Trwa ładowanie...
d38m42y

Ostatni Don

Najnowsze informacje
4.8
(6 głosów)
Oceń:
Kolejna po "Ojcu chrzestnym" opowieść gangsterska na podstawie książki Mario Puzo.
d38m42y

Ostatni Don – opis

„Ostatni Don” jest sagą mafijną przywodzącą na myśl „Ojca chrzestnego” i nic w tym dziwnego, ponieważ obie produkcje oparte są na książkach jednego autora, Mario Puzo. Akcja serii dzieje się w latach 1964-1985. Don Domenico Clericuzio, starzejący się boss mafii, chce, żeby jego rodzina miała dobrą i stabilna pozycję w światku gangsterskim. Familia wprowadza w życie plan, który ma zagwarantować jej pewną przyszłość. Jednak kolejne lata przynoszą nowe wyzwania i młode pokolenie staje przed własnymi dylematami. Ważnym elementem biznesu prowadzonego przez rodzinę Don Domenico jest kasyno w Las Vegas, konflikty wewnątrz rodziny i starcia z rywalami.

Ostatni Don – książka

„Ostatni Don” to książka napisana przez Mario Puzo, znanego autora powieści „Ojciec chrzestny”. Historia rodziny Corleone stała się podstawą dla serii filmów „Ojciec chrzestny, ale również „Ostatni don” zainspirował ludzi filmu do przeniesienia i tej książki na ekrany. Tak pod reżyserskim okiem Graeme’a Clifforda powstał miniserial, za którego scenariusz odpowiadają Mario Puzo oraz Joyce Eliason.

Ostatni Don – odcinki

Na miniserię „Ostatni Don” składają się trzy odcinki, które w sumie trwają ponad cztery godziny. W 1998 roku powstała kolejna, tym razem dwuodcinkowa seria „Ostatni Don II”.

Ostatni Don – nagrody

Miniserial „Ostatni Don” otrzymał w 1997 roku trzy nominacje do nagrody Emmy, nagrody TCA (Stowarszyszenia Krytyków Telewizyjnych, ang. Television Critics Association), także do nagrody telewizyjnej OFTA (przyznawanej przez Online Film & Television Association). W 1998 roku „Ostatni Don” otrzymał nominację do Złotej Szpuli za montaż dźwięku.

Ostatni Don – ciekawostki

  • Ścieżkę dźwiękową do „Ostatniego Dona” nagrała 75-osobowa orkiestra, przy współpracy ze studiem Paramount, a dodatkową muzykę nagrano w Hollywood z udziałem 40 osób, którymi dyrygował Roger Bellon, odpowiedzialny również za muzykę z filmu „Frankenstein” (1987) czy serialu „Nowe przygody Robin Hooda” (1998-1999).
Ostatni Don
Tytuł oryginalny

Last Don, The

Gatunek

dramat, kryminał

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1997

Data światowej premiery

22.12.1997

Czas trwania

258 min.

Reżyser
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38m42y
d38m42y
d38m42y