"Pamięć i tożsamość" w Warszawie

27 maja w kinie Femina w Warszawie o godzinie 17.30 odbędzie się pokaz filmu "Pamięć i tożsamość" w reżyserii Macieja Piwowarczuka.

Listopad 1795 roku. Wojska rosyjskie wkraczają do Warszawy. Caryca Katarzyna stawszy się panią Warszawy – wspomina Adam Mickiewicz - rozkazała zabrać i przenieść do Petersburga wielką Bibljotekę narodową, którą utworzyli Załuscy i darowali Rzeczypospolitej. Wraz z państwem miał zostać pogrzebany naród.

"Pamięć i tożsamość" w Warszawie
Źródło zdjęć: © AKPA

20.05.2008 11:09

Historia opowiedziana w filmie zaczyna się właśnie w tym momencie, gdy trzeci największy na świecie zbiór biblioteczny zostaje zniszczony.

Film mówi o tym, jak jedna osoba stworzyła miejsce, gdzie została zdeponowana pamięć całego społeczeństwa. Pyta o rolę literatury w budowaniu narodowej tożsamości, stawia pytanie o to, kim byśmy dzisiaj byli, gdyby nie dzieła Słowackiego, Mickiewicza, Norwida, Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta.

Obraz był realizowany zimą oraz wiosną 2008 roku. Skrócona wersja filmu była prezentowana 18 marca podczas wręczenia Nagrody im. Prof. Gieysztora Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich.

Producentem filmu jest firma Videre, Ośrodek Pamięci Przyszłość oraz Fundacja Kronenberga.

Maciej Piwowarczuk pracował wcześniej przy projekcie "Epidemic of Love".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)