Trwa ładowanie...
11-09-2013 13:58

Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych na WFF

Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych na WFFŹródło: WFF
d1ls4b1
d1ls4b1

Warszawski Festiwal Filmowy docenia młodych twórców, którzy są przyszłością polskiego kina. Już po raz trzeci w programie WFF znalazła się Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych.

W tym roku widzowie zobaczą 18 obrazów, miedzy innymi prezentowane w tym roku w Cannes „Danse Macabre” Małgorzaty Rżanek i „Olenę” Elżbiety Benkowskiej czy triumfatora Festiwalu Sundance – „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego. Miłośnicy animacji będą mogli docenić pracę twórców, którzy swoje filmy zaprezentowali w czerwcu na najważniejszym festiwalu filmów animowanych w Annecy: „Darling” Izabeli Plucińskiej, „Ziegenort” Tomasza Popakula, „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. W programie znalazły się także krótkometrażówki prezentowane i nagradzane na innych międzynarodowych imprezach filmowych – „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „The Big Leap” Kristoffera Karlsson Rusa, „Człowiek z reklamówką” Jakuba Polakowskiego, „Macica” Anny Kosińskiej, „Matka 24h” Marcina Janos Krawczyka, „Czerwony papierowy stateczek” Aleksandry Zaręby, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Mazurek” Julii Kolberger, „Stefan i żuczek” Piotra Loc Hoang Ngoc, „Matka” Łukasza Ostalskiego, „Łaska” Elizy Subotowicz i „Magma” Pawła Maślony.

Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych jest częścią programu edukacyjnego skierowanego do polskich twórców filmów krótkometrażowych, którego zwieńczeniem są warsztaty Shorts Warszawa. Na program tych dwudniowych zajęć, które odbędą się w dniach 12-13 października składają się liczne wykłady oraz case studies. Głównym tematem tegorocznych warsztatów będzie pitching filmowy (sztuka prezentowania własnego projektu filmowego). Zaproszeni eksperci zdradzą tajniki dobrego pitchingu, a twórcy opowiedzą o swoich doświadczeniach. Ponadto tradycyjnie już zostaną poruszone takie zagadnienia jak: selekcja festiwalowa, promocja i marketing filmowy, planowanie strategii festiwalowej. Jak co roku warsztaty będą okazją do wymiany informacji i doświadczeń z innymi filmowcami oraz nawiązania nowych kontaktów zawodowych.

Program Panoramy Polskich Filmów Krótkometrażowych:

Ab ovo, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi (Polska 2012) 5 min.
Film ukazuje budzenie się do życia nowego istnienia, ale także niepokój wpisany w przeobrażanie się kobiecego ciała, które zatraca swoje dawne kształty i formuje się pod wpływem siły, oddziałującej na nie od wewnątrz. Fizyczne odczuwanie w sobie drugiego człowieka staje się coraz wyraźniejsze, aż do momentu gdy przekracza on granicę kobiecego ciała, ostatecznie zaznaczając swoją niezależność.

d1ls4b1

The Big Leap, reż. Kristoffer Karlsson Rus (Polska, Szwecja 2013) 13 min.
Trójka bohaterów spotyka się na dachu jednego z drapaczy chmur. Łączy ich ten sam cel - z powodu globalnego kryzysu finansowego chcą popełnic´ samobójstwo. Konflikt zaczyna się, kiedy wychodzi na jaw, że każdy z bohaterów ma inne poglądy na temat życia po s´mierci. Jedynym sposobem na to, aby dowiedziec´ się, kto ma rację, jest Wielki Skok.

Danse Macabre, reż. Małgorzata Rżanek (Polska 2013) 5 min.
Noc gęsta jak smoła. Księżyc zerka złowieszczo. Ktoś jeszcze tej nocy zginie. Nagle rusza karuzela śmierci, której nie sposób zatrzymać. Obudzone ponownie do tańca kościotrupy jeszcze raz spróbują swych sił w tańcu zanim niewzruszona kostucha po raz kolejny pozbawi je głowy.

Darling, reż. Izabela Plucińska (Polska, Niemcy 2013) 7 min.
Czym jest utrata pamięci? W labiryncie strachu bliski staje się nieznajomym, a dom pułapką. Poruszając się po omacku, śladem znajomych przedmiotów i kształtów bohaterka stara się wrócić do życia, które kiedyś było jej własnym. Przejmujący obraz zagubienia i wyobcowania oraz próby poskładania całości z nieprzystających do siebie fragmentów.

Mazurek / The Easter Crumble, reż. Julia Kolberger (Polska 2013) 30 min.
To nie będą udane święta… Do Urszuli i Marka na wielkanocne śniadanie przyjeżdżają Stefan i Ewelina. Od razu do głosu dochodzą utajone pretensje i żale ze wspólnej przeszłości. Sprawy komplikują się na poważnie, gdy pojawia się Ada, córka Urszuli. Przyleciała z Anglii ze swoim nowym narzeczonym, który znacznie odbiega od wyobrażeń matki… Śniadanie zmienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu.

d1ls4b1

Czerwony papierowy stateczek / The Little Red Paper Ship, reż. Aleksandra Zaręba (Niemcy, Polska 2013) 12 min.
Czerwony papierowy stateczek ma marzenie by odkryć nowy świat. Pomimo, że jest tylko małym stateczkiem, ma on w swym sercu odwagę, by uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Pewnego dnia, wyrusza w podróż, by spełnić swe marzenie. Podróż ta okazuje się wielką przygodą, przygodą, która zmieni go na zawsze…

Magma, reż. Paweł Maślona (Polska 2013) 30 min.
Tragikomedia. Janusz jest sprzedawcą w sklepie meblowym. Któregoś razu przypadkowo rozpruwa poduszkę - to pierwszy "wypadek" w firmie od bardzo długiego czasu. Wygląda na to, że Janusz bardzo się tym zdenerwował. A może coś innego nie daje mu spokoju?

Człowiek z reklamówką / Man with a Plastic Bag, reż. Jakub Polakowski (Polska 2013) 22 min.
Film opowiada historię życia Mariusza Niemca. Tytułowego człowieka z reklamówką. Bohater, porównywany przez wielu do Edwarda Nożycorękiego postkomunistycznej Polski, ostentacyjnie inny i oporny na wszelkie trendy, idzie przez życie z oldschoolową reklamówką w ręku. A za jego plecami znajomi, rodzina i styliści przez wszystkie przypadki odmieniają słowo "obciach".

d1ls4b1

Łaska / Mercy, reż. Eliza Subotowicz (Polska 2012) 18 min.
Weronika przyjeżdża do małego miasta wraz z 9-letnią córką, aby prosić o pomoc niegdyś bliską jej osobę. Jest nią Tomasz, ksiądz w miejscowej parafii. Niespodziewana wizyta otwiera jednak stare rany.

Matka / Mother, reż. Łukasz Ostalski (Polska 2013) 30 min.
Małgorzata - na co dzień ważny polityk - jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn - narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.

Matka 24h / Mother 24/7, reż. Marcin Janos Krawczyk (Polska 2012) 50 min.
Ten film to podróż wgłąb ludzkich serc. Swój początek zawdzięcza obrazowi Matki Boskiej Częstochowskiej, który przez ostatnie 55 lat podróżował po Polsce trafiając do miast i małych miejscowości. Święty Obraz na 24 godziny trafia do chcących go gościć rodzin.

d1ls4b1

Olena, reż. Elżbieta Benkowska (Polska 2013) 17 min.
Para młodych Ukraińców, Olena i Dima, podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom.

Nasza klątwa / Our Curse, reż. Tomasz Śliwiński (Polska 2013) 27 min.
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.

Rogalik, reż. Paweł Ziemilski (Polska 2012) 17 min.
Przemieszczając się wśród ludzi i przedmiotów, poznajemy świat zwykle spychany na margines jako nieatrakcyjny. Podróż ta ma w sobie coś z sennej wizji. Kim są ci ludzie obserwowani jak w wielkim akwarium? I jaka jest nasza pozycja wobec nich?

d1ls4b1

Stefan i żuczek / Steven And The Beetle, reż. Piotr Loc Hoang Ngoc (Polska 2012) 13 min.
Czy w sterylnym, zdominowanym przez bezduszne przepisy sanitarne świecie jest jeszcze miejsce na przyjaźń? Przyjaźń będącą mezaliansem. Stefan jest odnoszącym sukcesy, uwielbianym przez kobiety, trenerem pływania. Jego życie zostaje odwrócone do góry nogami, gdy poznaje Żuczka będącego ucieleśnieniem wszystkiego, co jest zabronione w świecie Stefana. Czy ich przyjaźń przetrwa? Czy Stefanowi uda się zabić wyrzuty sumienia, tak jak choinkami zapachowymi udaje mu się zabić zapach przyjaciela?

Macica / Uterus, reż. Anna Kosińska (Polska 2013) 6 min.
"Macica" - film na podstawie opowiadania Etgara Kereta o tym samym tytule. Z pozoru nie mająca sensu historia o narządzie wewnętrznym kobiety jest pełna zaskakujących pomysłów, nagłych zwrotów akcji, bogata w dynamicznie zmieniające się obrazy. Jest opisem przeżyć chłopca, który patrzy na swoje życie z perspektywy dorosłego już mężczyzny i dopiero zaczyna rozumieć związki między historią jego ojca, matki i to w jaki sposób zdeterminowały one jego własne życie.

Gwizdek / The Whistle, reż. Grzegorz Zariczny (Polska 2012) 17 min.
Marcin to młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem. Niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań - znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim - co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców...

d1ls4b1

Ziegenort, reż. Tomasz Popakul (Polska 2013) 19 min.
Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie. Intrygująca, graficzna animacja Popakula jest próbą opisania niepokojów wchodzącego w dorosłe życie nastolatka.

d1ls4b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ls4b1