Trwa ładowanie...
d2adgjs

Paulina Holtz

Najnowsze informacje
4.1
(85 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Filmografia:

Jak to się robi z dziewczynami (2002) (prostytutka Magda)

Na koniec świata (1999) (zakonnica)

Black Panther (2017) (Okoye)

Ryś (2006) (Kasjerka Winidur)

Taxi A (2007) (Prawniczka)

Czarna Pantera (2018) (Okoye (polski dubbing) )

d2adgjs

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, szerokiej widowni znana przede wszystkim z roli Agnieszki Lubicz w telenoweli „Klan”. Córka aktorki Joanny Żółkowskiej i reżysera Witolda Holtza.

Urodziła się 23 lutego 1977 roku w Warszawie w rodzinie o filmowo-teatralnej tradycji, co miało niemały wpływ na krajobraz jej dzieciństwa. Podobno chciała zostać reżyserem, ale nie dostała się do łódzkiej filmówki, początkowo wybierając w zamian etnologię i dziennikarstwo, a dopiero później - studia aktorskie w Warszawie.

* Jeszcze zanim rozpoczęła studia w warszawskiej Akademii Teatralnej, w 1997 roku zadebiutowała na małym ekranie, zdobywając rozgłos dzięki roli Agnieszki, córki Krystyny i Pawła Lubiczów w telenoweli „Klan”. Aktorka, z niewielkimi przerwami związana jest z tą produkcją do dziś, kreując lubianą i wyrazistą postać jednej z pierwszoplanowych bohaterek. Na planie telenoweli miała okazję nieraz spotkać się z mamą – aktorką Joanną Żółkowską, która występuje w „Klanie” w charakterystycznej, drugoplanowej roli zwariowanej przyjaciółki Lubiczów – pani Surmacz.*

W międzyczasie, w 1999 roku zadebiutowała na dużym ekranie, dzięki roli zakonnicy w filmie „Na koniec świata” Magdaleny Łazarkiewicz, wg scenariusza Żółkowskiej i pojawiła się gościnnie na planie dwóch odcinków serialu komediowego „Ja, Malinowski”.

W 2002 roku, już jako rozpoznawalna i znana osoba, ukończyła warszawską Akademię Teatralną, z miejsca wiążąc się ze stołecznym Teatrem Powszechnym.

* Rok później zgarnęła prestiżową nagrodę Feliksa Warszawskiego w kategorii „najlepszego aktora, który pracuje nie dłużej niż pięć lat od uzyskania absolutorium”, za rolę Jenny w przedstawieniu „Kształt rzeczy” LaBute’a na deskach macierzystego teatru.*

W 2002 roku pojawiła się w większej roli w niezależnej produkcji komediowej Przemysława Angermana „Jak to się robi z dziewczynami”, gdzie wcieliła się w postać prostytutki Magdy oraz wystąpiła w polsko-niemieckim dramacie telewizyjnym „Ostatnia kryjówka” z udziałem aktorów z obu stron granicy.

Rok 2007 to gościnny występ w serialu „Kryminalni”, dołączenie do gwiazdorskiej obsady głośnej komedii Stanisława Tyma „Ryś” oraz główna rola żeńska w filmie „Taxi A” w reżyserii Marcina Konreluka i Witolda Holtza. W tym ostatnim wcieliła się w rolę prawniczki, grając u boku Mariana Dziędziela, Jerzego Bończaka, Witolda Dębickiego i Wojciecha Siemiona.

Zagrała w dwóch spektaklach Teatru TV w reżyserii Piotra Cieplaka: „Słomkowy kapelusz” (2005) i „Albośmy to jacy, tacy...(wg ‘Wesela’ Wyspiańskiego)”.

Była bohaterką pamiętnej, stylizowanej na lata 20-te, rozbieranej sesji dla „Playboya”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2adgjs
d2adgjs
d2adgjs