Trwa ładowanie...
13-11-2006 10:53

Pierwszy w historii Festiwal Polskiego Filmu w Irlandii

Share
Pierwszy w historii Festiwal Polskiego Filmu w Irlandii
d3x9nm2

Pokazem "Komornika" w reżyserii Feliksa Falka zainaugurowano w Dublinie pierwszy w historii polsko-irlandzkich stosunków kulturalnych Festiwal Polskiego Filmu, który potrwa do 19 listopada. Obok nowych tytułów zaprezentowana zostanie polska klasyka filmowa - filmy fabularne, animowane, dokumentalne. Gośćmi Festiwalu będą Jerzy Stuhr i Krzysztof Zanussi.

Łącznie wyświetlonych zostanie 15 filmów, w tym: "Krótki Film o Miłości", "Trzy kolory: Biały", "Duże zwierzę", "Tydzień z życia mężczyzny", "Pogoda na jutro", "Barwy Ochronne", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", "Persona non grata", "Zmruż oczy", "Mój Nikifor" i "Pręgi".

Obok Irlandzkiego Instytutu Filmowego (IFI) w przygotowanie imprezy zaangażowana była ambasada polska w Dublinie oraz Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.

d3x9nm2

"Krzysztof Kieślowski jest jedynym polskim reżyserem filmowym szerzej znanym irlandzkiej widowni z filmów »Trzy kolory« czy »Podwójne życie Weroniki«. Irlandczycy są też zainteresowani polskimi filmami animowanymi, bo mają swoje własne tradycje w tym gatunku; najmniej wiedzą o polskiej filmowej dokumentalistyce" - powiedział PAP dyrektor IFI, Hugo Jellett.

"Na razie nie wiemy, czy na Festiwal przyjdzie głównie publiczność polska, czy irlandzka" - zastrzega Jellet.

Jego zdaniem, polskie filmy trafią do Irlandczyków, ponieważ zbliżone są do irlandzkiej produkcji filmowej sprzed okresu gospodarczego boomu, gdy dominowała w niej tematyka alienacji, biedy i imigracji.

Barbara Bołdys z ambasady polskiej w Dublinie liczy na to, że Festiwal nie okaże się imprezą jednorazową i zachęci Irlandczyków oraz innych cudzoziemców mieszkających w Irlandii do zainteresowania Polską. "Zapowiada się udana impreza i będziemy zastanawiać się nad jej kontynuacją" - zapewniła w rozmowie z PAP.

W ramach Festiwalu filmowe pokazy odbędą się także w innych miastach: Cork, New Ross, Portlaoise, Galway, Ballyshannon i Limerick. "KOMORNIK" W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ

d3x9nm2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x9nm2