Trwa ładowanie...
d2ofkq3
d2ofkq3

Pograbek - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
„Pograbek” - polski film fabularny z 1992 roku w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ofkq3
"Pograbek" to usytuowana poza czasem opowieść WP Film
Podziel się

Pograbek – opis fabuły

„Pograbek” jest opowieścią o wieśniaku, którego głównym zajęciem jest zabijanie starych koni i krów. Pograbek (w tej roli Mariusz Saniternik) jest wiejskim filozofem, który na świat patrzy w sposób niekonwencjonalny. Wielkim dramatem dla Pograbka i jego żony Hani Kuśtyczki (w tej roli Grażyna Błęcka – Kolska) jest brak potomstwa. Z tego względu względu Pograbek podjął się niewdzięcznego zadania, ponieważ zbiera pieniądze na kupno niemowlęcia od ciężarnej dziewczyny Julki (w tej roli Elżbieta Dębska), która ostatecznie nie chce oddać dziecka Pograbkowi. Podsuwa mu jednak do głowy inne rozwiązanie.

Pograbek – odbiór filmu

d2ofkq3

„Pograbek” jest pierwszym filmem Jana Jakuba Kolskiego, o którym krytycy wypowiadali się pozytywnie, a drugim w karierze po Pogrzebie kartofla (1990). W „Pograbku” został wykreowany świat znany z późniejszych filmów Kolskiego Jasminum (2006), Afonia i pszczoły (2009) czy Serce, serduszko (2014). Rok po nakręceniu „Pograbka”, w 1993 roku Jan Jakub Kolski nakręcił jeden z najbardziej rozpoznawanych i charakterystycznych filmów, Jańcio wodnika.

Czas w „Pograbku” zatrzymuje się. Naturalizm wsi i wyglądu bohaterów łączy się z wbudowanymi w film metaforami i symbolami. Natura zaś jest cichym obserwatorem przedstawianych na ekranie wydarzeń i decyzji podejmowanych przez postaci. Na uznanie zasługuje również gra aktorska głównych bohaterów, szczególnie Pograbka i jego żony, ucharakteryzowanej oraz kulejącej Grażyny Błęckiej – Kolskiej. Warto wspomnieć także o Koczubie – kreacji Franciszka Pieczki, który chce popełnić samobójstwo i straszyć po śmierci żonę.

Pograbek – nagrody

  • Lubuskie Lato Filmowe 1993 – nagroda Prezesa Komitetu d/s Radia i Telewizji dla Jana Jakuba Kolskiego;
  • Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 1992 – nagroda Wschodnioeuropejskiego Funduszu Scenariuszowego dla Jana Jakuba Kolskiego.

Pograbek – ciekawostki

d2ofkq3
  • Zdjęcia do filmu były kręcone we wsi Januszkowice;
  • Film wyprodukował Vacek-Film.
Tytuł oryginalny

Pograbek

Gatunek

komedia, obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

1992

Data światowej premiery

28.06.1993

Czas trwania

72 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada
d2ofkq3

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

d2ofkq3
d2ofkq3