„PolandJa” – najpopularniejszą premierą dla widzów dorosłych ostatniego weekendu
Film „PolandJa” podczas ostatniego weekendu obejrzało ponad 80 000 widzów. Ten wynik plasuje go w polskim rankingu oglądalności na pierwszym miejscu filmów dla widzów dorosłych. Debiut Cypriana T. Olenckiego pobił nowy film Martina Scorsese i jednego z tegorocznych faworytów w wyścigu po Oscara – „Moonlight”. „PolandJa” to film, który wzbudził gorące dyskusje wśród internautów. Część widzów zachwala jego atuty w postaci refleksyjnego spojrzenia na nas samych, inteligentnego poczucia humoru czy dystansu rodem z czeskiej komedii. Zawiedzeni są jednak ci, którzy spodziewali się gagowego kina i prostych zwrotów akcji.
"Wprost" (Krzysztof Kwiatkowski)
zauważa: "bilans śmiechu i wzruszeń się zgadza, a między sztafetą sytuacyjnego humoru krzywe zwierciadło odbija kawałek współczesności: korporealiów, podziałów klasowych, codziennych sporów czy naszej ksenofobii”.
„Pod pretekstem komedii twórcy
„PolandJa” to opowieść nie dla wszystkich, bo wymaga od widza dystansu i chęci refleksji, nie serwuje fabuły „na tacy”.
- Życie jest pełne naszych małych dramacików, poprzekładanych masą komedii. Ważkie problemy z wydumanymi, przełomowe wybory z chwilowymi kaprysami. Czy jest patent, żeby zachować w tym wszystkim jakąś równowagę? Śmiech. I pewien dystans do samego siebie – mówi reżyser filmu Cyprian T. Olencki. - Jestem przekonany, że to najlepsza metoda na nasze codzienne zmagania. Bohaterów filmu poznajemy w godzinie próby – w sytuacjach dla nich trudnych, które jednak nam, obserwatorom z zewnątrz, wydają się po prostu zabawne.
W komedii obyczajowej „PolandJa” zobaczymy doskonałą obsadę m.in.: Izę Kunę, Michała Żurawskiego, Romę Gąsiorowską, Jerzego Radziwiłowicza, Borysa Szyca, Grzegorza Małeckiego, Ewę Błaszczyk, Jakuba Gierszała, Pawła Domagałę, Janusza Chabiora, Szymona Bobrowskiego, Marka Bukowskiego, Katarzynę Zawadzką i Jacka Belera.
„PolandJa” to pełna humoru opowieść o tym, jak (nie) radzimy sobie z rzeczywistością, która nas otacza. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu 24 godzin, podczas których bohaterowie przeżywają pasmo zabawnych perypetii, radykalnie zmieniających ich życie. Jest ostro, zabawnie i wzruszająco, a emocje w filmie podbija dodatkowo genialna muzyka Andrzeja Smolika.