Trwa ładowanie...
oleg sentsov
20-08-2015 17:04

Polska Akademia Filmowa domaga się uwolnienia reżysera Olega Sentosova

Share
Polska Akademia Filmowa domaga się uwolnienia reżysera Olega SentosovaŹródło: PAP
dyqgmcw

Polska Akademia Filmowa apeluje do władz Federacji Rosyjskiej o uwolnienie ukraińskiego reżysera, Olega Sencowa, który w maju 2014 roku został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji w jego domu w Symferopolu i oskarżony o terroryzm. Przewieziony do Rosji, był więziony bez wyroku przez kilkanaście miesięcy w moskiewskim więzieniu Lefortowo.

Sencow, którego filmowy debiut „Gamer” w 2012 roku pokazano na licznych europejskich festiwalach (m.in. Rotterdam, Wiesbaden, Odessa), był zaangażowany w protesty na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu, gdzie mieszkał wraz z żoną i dwójką dzieci.

Proces Olega zaczął się w lipcu 2015 roku w Rostowie nad Donem, po ponad roku od uwięzienia. Podczas przesłuchań główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa jako złożone pod presją i przymusem.

19 sierpnia, przed sądem wystąpił z ostatnim słowem sam Sencow, który powiedział:

dyqgmcw

“Kiedy zakładają ci torbę na głowę, trochę biją, to po pół godzinie jesteś gotowy wyrzec się swoich przekonań, oskarżyć się o dowolne przestępstwo, oskarżyć innych, żeby tylko przestali bić. Ale co warte są przekonania, za które nie jesteś gotowy cierpieć albo umrzeć”.

Wczoraj prokurator wniósł dla Sencowa o karę 23 lat łagru; wyrok ma zapaść 25 sierpnia br.

Pod apelem Polskiej Akademii Filmowej do rosyjskich władz podpisali się m.in. reżyserzy Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Juliusz Machulski, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Andrzej Żuławski, aktorzy Maja Komorowska, Andrzej Chyra, Jerzy Stuhr, Arkadiusz Jakubik, Olena Leonenko, pisarze Janusz Głowacki, Michał Głowiński, Piotr Sommer, Jacek Bocheński, kompozytorzy: Krzysztof Knittel, Jerzy Satanowski, operatorzy obrazu: Sławomir Idziak, Piotr Wojtowicz, reżyserzy dokumentaliści: Marcel Łoziński, Maciej Drygas, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, reżyser i producent Dariusz Jabłoński oraz blisko 200 twórców kultury polskiej.

Polska Akademia Filmowa w swoim apelu w pełni popiera o dzień wcześniejsze wystąpienie Europejskiej Akademii Filmowej, które podpisali wybitni europejscy filmowcy: Stephen Daldry, Mike Downey, Agnieszka Holland - przewodnicząca EFA, Dariusz Jabłoński, 
Aki Kaurismäki, Mike Leigh, Ken Loach, Paweł Pawlikowski, 
Daniel Olbrychski, Volker Schlöndorff, 
Béla Tarr, Bertrand Tavernier, Andrzej Wajda, 
Wim Wenders, 
Wojciech Marczewski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski.

Polska Akademia Filmowa występowała już z poparciem dla Olega Sencowa w marcu br. W czasie uroczystej gali wręczenia najważniejszych polskich nagród filmowych ORŁY najlepsi polscy filmowcy i honorowi goście w akcie solidarności podnieśli w górę żółte kartki z napisem “Jestem OLEG SENTSOV”. Ten poruszający gest w czasie transmitowanej przez TVP ceremonii, jak i cała akcja Akademii, spotkały się z szerokim odzewem w zagranicznych mediach, także na Ukrainie i w Rosji.

Apel Polskiej Akademii Filmowej można podpisywać do 21 sierpnia, na adres pnf@pnf.pl.

dyqgmcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyqgmcw
dyqgmcw