Polskie – uniwersalne. Kulturowe „Kręgi” w Chinach.

Przez prawie miesiąc w Pekinie gościł festiwal Polskie Kręgi Sztuki. Wystawy najnowszych polskich plakatów, warsztaty z multimediów, wykłady prowadzone przez artystów, pokazy polskich arcydzieł filmowych i multikulturowe koncerty – to atrakcje przygotowane w ramach tego wydarzenia.

Polskie – uniwersalne. Kulturowe „Kręgi” w Chinach.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

16.11.2016 | aktual.: 16.11.2016 14:30

Festiwal gościł jednocześnie w czterech ważnych miejscach na kulturalnej mapie Pekinu: 1+1 Art Gallery, China Film Archive, Beijing Music Concert Hall oraz Central Conservatory of Music Concert Hall.

W prestiżowej 1+1 Art Gallery prezentowane były niecodzienne wystawy „Chopin w polskim plakacie” oraz „Współczesny plakat polski”. Przed głównym wejściem do galerii swoją rzeźbę eksponowała Ludwika Ogorzelec – wybitna artystka, której prace cieszą się uznaniem na świecie.

Czy mieszkańca Pekinu może zainteresować co się dzieje w polskiej sztuce, multimediach, kinie czy muzyce? Okazuje się, że tak! Wykłady oraz warsztaty prowadzone przez artystów i naukowców z Polski: Marię Kurpik, Sebastiana Kubicę oraz Ksawerego Kaliskiego cieszyły się sporym powodzeniem nie tylko w galerii, w której się odbywały, ale również w internecie.

Obraz
© Materiały prasowe

Ksawery Kaliski, który w Pekinie prezentował swoją instalację multimedialną „Źródło”, został niespodziewanie zaproszony do wygłoszenia nieplanowanego wykładu na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technologicznych w Chinach: Beijing University of Technology. Wydarzenie cieszyło się zaskakującym zainteresowaniem: w auli zabrakło miejsc, a online wykład śledziło ponad 26 tysięcy osób.

China Film Archive to kolejne miejsce festiwalowe: były tu wyświetlane arcydzieła polskiej kinematografii: od „Kanału”, przez „Nóż w wodzie”, po „Seksmisję” czy „Dekalog”. Bilety na wszystkie seanse zostały wyprzedane na długo przed datą wyświetlenia. Planowane pokazy cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że tworzyły się długie kolejki chętnych do ich zobaczenia. Niektórzy z chińskich miłośników X muzy przejechali kilkaset kilometrów, żeby móc zobaczyć na ekranie znakomite dzieła polskich reżyserów.

Kolejne miejsca „opanowane” przez Polskie Kręgi Sztuki w Chinach to Beijing Music Concert Hall oraz China Conservatory of Music Concert Hall, gdzie będzie królowała muzyka w wykonaniu polskich zespołów: Daganana, Konikiewicz Trio, Kwadrofonik oraz wybitnego pianisty Mateusza Borowiaka.

Po koncertach w Pekinie nasi artyści odwiedzili kolejno Wuqiang, Yangzhou i Szanghaj.

Festiwal oficjalnie zakończył się w Datongu, który jest znanym ośrodkiem kulturalnym w Chinach. Przedstawiciele „Fundacji Kręgi Sztuki” rozmawiali tu z lokalnymi władzami o zacieśnieniu współpracy kulturalnej między naszymi krajami Koncertowo festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach zamknęli: Konikiewcz Trio, Royal String Quartet oraz Dagadana. Muzyka była – jak artyści i cały festiwal – zróżnicowana: od jazzowych interpretacji polskich i chińskich tradycyjnych melodii, przez mieszankę popu i klasyki po muzykę etno wykonywaną na instrumentach tradycyjnych i elektronicznych. Tę ostatnią mieszankę zaserwowali muzycy DagaDana, którzy doprowadzili do tego, że chińska publiczność wraz z nimi śpiewała po polsku „zasiać, zebrać”.

Ceremonia w Datongu była też okazją do podsumowania całego przedsięwzięcia. Dyrektor oraz pomysłodawca festiwalu Wojciech Majewski w swoim wystąpieniu m.in. wyraził dumę z tego, że Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach cieszył się tak dużym zainteresowaniem odbiorców.
Ceremonię zamknięcia w Datong śledziło na żywo w internecie 50 tysięcy osób. Z danych przekazanych przez naszego chińskiego partnera wynika, że w sumie wszystkie aktywności koncertowe festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, śledziło niemal 15 milionów osób! Są to zsumowane wartości: frekwencji na koncertach, oglądalności live-streamingu, śledzenia informacji na portalach, WeChacie oraz w lokalnych mediach. Jesteśmy pod wrażeniem!

Przez ponad trzy tygodnie Festiwal proponował Chińczykom wystawy, warsztaty, wykłady, pokazy polskich filmów i koncerty.Przebyliśmy tysiące kilometrów, a festiwalowe „kręgi” objęły dużą część Chin.

Liczne propozycje współpracy oraz podkreślana przez gospodarzy na każdym kroku chęć i potrzeba zacieśniania już istniejących kontaktów polsko-chińskich, przekonała nas całkowicie, że była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia edycja festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”.

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)