Trwa ładowanie...

Do pięciu razy sztuka. Zaskoczycie się tym, co znajdziecie na Disney+

5 sierpnia na platformę Disney+ trafił "Prey", kolejna odsłona kultowej serii z Predatorem. Można powiedzieć, że do pięciu (albo i do siedmiu) razy sztuka. Wreszcie po latach nakręcono film z kosmicznym monstrum, który rzeczywiście da się oglądać bez większych zgrzytów. A jeden konkretny pomysł fabularny to najlepsza rzecz, jaka przytrafiła się tej franczyzie od czasu oryginału z Arnoldem Schwarzeneggerem.

Amber Midthunder w nowym "Predatorze", Arnold Schwarzenegger w pierwszym filmie serii Amber Midthunder w nowym "Predatorze", Arnold Schwarzenegger w pierwszym filmie serii Źródło: fot. mat. pras.
d2724p5
d2724p5

Są filmy, które tak mocno wrzynają się w świadomość widza, że wydaje się, jakby człowiek znał je od urodzenia. Jednym z takich tytułów dla mnie jest pierwszy "Predator" z 1987 r. z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli komandosa, który wraz ze swoim oddziałem musi zmierzyć się z drapieżcą z kosmosu. Na papierze dość pretekstowa fabuła filmu w praktyce jest niezwykle mięsista i porywająca. Wszystko dzięki fachowej reżyserii Johna McTiernana, odpowiedniej ilości przesadzonego do granic możliwości maczyzmu oraz znakomicie wykoncypowanym potworze. To kino akcji w najczystszej postaci.

Widziałem "Predatora" dziesiątki razy i za każdym razem działa w nim wszystko - cały czas wrażenie robią epicko pomyślane sceny akcji oraz napięcie i atmosfera, które zahaczają o horror. Choć film w roku swojej premiery nie dostał zbyt dobrych recenzji (byli tacy, co nazywali go jednym z najbardziej pustych w historii kina), to czas pokazał, że krytycy nie mieli racji.

Pierwszy "Predator" z Arnoldem Schwarzeneggerem to klasyk kina akcji fot. mat. pras.
Pierwszy "Predator" z Arnoldem Schwarzeneggerem to klasyk kina akcjiŹródło: fot. mat. pras.

I tak jak jest z większością produkcji, które po latach uznajemy za kultowe ("Halloween", "Koszmar z ulicy Wiązów", "Życzenie śmierci"), szybko doczekał się kontynuacji, które, co tu dużo mówić, w większości przypadków nie dorastały mu do pięt. A niektóre z nich nieomal zarżnęły tę serię na amen.

d2724p5

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz: Spotkanie Dudy z Terminatorem. Schwarzenegger w Katowicach

Seria to powstaje, to umiera

Już trzy lata po premierze pierwszego "Predatora", w 1990 r. do kin trafił sequel. Tym razem zamiast prawdziwej dżungli z jedynki, akcja została przeniesiona do miejskiej dżungli, czyli Los Angeles z niedalekiej przyszłości. W tego typu otoczeniu tytułowy stwór dokonywał rzezi na kartelach. Zamiast Schwarzeneggera w roli głównej wystąpił Danny Glover, skądinąd dobry aktor, który wniósł do generalnie mrocznego i pełnego przemocy filmu odpowiednie pokłady ciepła. Jednak nie do końca mądrym pomysłem było przedstawienie motywacji stwora - zdecydowanie lepiej działało, gdy był dla nas zagadką - zaawansowanym technologicznie, bezwzględnym łowcą.

W "Predator II" główną rolę zagrał Danny Glover fot. mat. pras.
W "Predator II" główną rolę zagrał Danny GloverŹródło: fot. mat. pras.

Dwójka nie zarobiła tyle, ile oczekiwało 20th Century Fox, stąd seria umarła na długie lata. Ale jego twórcy zrobili jedną bardzo sprytną rzecz - pokazali w nim czaszkę ksenomorfa, czyli słynnego stwora z serii "Obcy". Tym samym otworzyli sobie furtkę do stworzenia crossovera, w którym dwa stwory tłuką się ze sobą o miano najgroźniejszego w całym wszechświecie. Widzowie mieli okazję przekonać się, jak ta walka wygląda dopiero w 2004 r. "Obcy kontra Predator" zamienił jednak obu antagonistów w postaci rodem z kreskówki. Co zrozumiałe, film został zmiażdżony przez krytyków, ale nie przeszkodziło mu to całkiem nieźle zarobić. W ramach podzięki trzy lata później dostaliśmy jeszcze gorzej oceniany sequel, który, co zabawne, także nie wypadł najgorzej pod kątem finansowym.

Predator filmie o tym samym tytule z 2018 r. fot. mat pras.
Predator w filmie o tym samym tytule z 2018 r.Źródło: fot. mat pras.

To udowodniło jedno. Serie jak "Predator" mają to do siebie, że nieważne jak zły pomysł zostanie przeniesiony na duży ekran, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał na niego pójść, co pozwoli zarobić wytwórni filmowej. A crossovery pokazały, że kosmiczny najeźdźca ma pewien potencjał komercyjny. Stąd nic dziwnego, że w 2010 i 2018 r. dostaliśmy odpowiednio trzeci i czwarty film z głównej franczyzy. "Predators" i "Predator" nie wniosły niczego nowego do formuły.

Nowa część zaskakuje

Gdy wydawało się, że po ostatniej dawce świat naprawdę nie potrzebuje kolejnego filmu z Predatorem, to Disney+ bez większych fanfar 5 sierpnia wprowadził na swoją platformę piątą (jeśli liczyć crossovery to siódmą) z kolei część. I co się okazało? Ku zaskoczeniu otrzymaliśmy wyjątkowo przyzwoicie zrealizowany akcyjniak, w którym doszło do ciekawego i sensownego z punktu widzenia franczyzy przesunięcia. Nie dość, że akcję umiejscowiono na początku osiemnastego stulecia, to główną bohaterką uczyniono młodą Naru (Amber Midthunder) z plemienia Komanczów. Naru wbrew panującym zasadom i tradycjom chce chodzić na polowania, być wojownikiem jak mężczyźni, co rzecz jasna nie spotyka się z największym uznaniem z ich strony. A szybko dowiadujemy się, że w umiejętnościach wcale od nich nie odstaje.

d2724p5

Ten iście feministyczny wydźwięk jest zupełną nowością w serii, w której do tej pory rządzili jednak głównie męscy bohaterowie. Jednak reżyser Dan Trachtenberg i Patrick Aison nie pomyśleli swojego filmu jako zmagań kobiety z patriarchatem, próby wywrócenia zastanego porządku, rewizji konkretnego czasu historycznego. Wręcz przeciwnie. Przede wszystkim wrócili do korzeni serii, pokazując, jak niesamowita potrafi być zmyślność człowieka, gdy przychodzi mu zmierzyć się z przeciwnikiem o wiele silniejszym i lepiej uzbrojonym od siebie.

Predator w nowym filmie wycina w pień wszystko, co napotyka na swojej drodze fot. mat. pras.
Predator w nowym filmie wycina w pień wszystko, co napotyka na swojej drodzeŹródło: fot. mat. pras.

Co więcej, nie babrając się w mitologii serii, twórcy przypomnieli nam, jak wciągającym spektaklem przemocy może być konfrontacja z Predatorem. Naru dwoi się i troi, by znaleźć słaby punkt u antagonisty, który z lekkością wybija drapieżne zwierzęta i ludzi. W filmie pełno jest krwi, flaków i odciętych kończyn. Jest brutalnie i satysfakcjonująco. Nie ma zbędnych dialogów i psychologizacji - liczy się przetrwanie i bycie najlepszym na polu bitwy.

d2724p5

Ta prostota sprawia, że "Prey" jest bez wątpienia najlepszym, co przytrafiło się tej serii od 1990 r., jeśli nie od czasu oryginalnego filmu. Midthunder w roli Naru wypadła nader przekonująco - ani przez chwilę nie przestajemy wierzyć, że jest kimś, kto potrafi sobie poradzić w różnych sytuacjach. I nie potrzebuje do tego mięśni, a sprytu i zwinności.

Oczywiście "Prey" nie jest niczym oryginalnym - to koniec końców wciąż niezbyt zaskakujące i konwencjonalnie zrobione kino akcji, który pędzi do zakończenia, które znamy od samego początku. Jednak zmiana płci bohatera, czasu i miejsca akcji okazała się wystarczająca, by seria "Predatora" złapała drugi oddech. A to już coś.

Kamil Dachnij, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2724p5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2724p5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj