Trwa ładowanie...
d4g4pp6
08-02-2007 10:14

Premiera "Cudów św. Mikołaja" w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty

d4g4pp6

Premierę "Miracula Sancti Nicolai", czyli "Cudów św. Mikołaja", w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty, będzie można obejrzeć w niedzielę w Olsztynie. Podzielona na cztery akty sztuka rozegra się w Zamku, w Katedrze oraz na Starym Mieście. Przedstawienie powstało na podstawie XII-wiecznych francuskich dramatów.

Wystawienie "Cudów św. Mikołaja" w okresie karnawału, zdaniem twórców spektaklu, ma ścisły związek ze świątecznym, a także "akademicko-ludowym" charakterem dramatu.

Pieśni i części tekstów widzowie usłyszą w języku łacińskim, w jakim zostały zapisane w XII wieku w opactwie St. Benoit-sur-Loire we Francji. W zrozumieniu treści pomoże ślepy lirnik, spełniający m.in. zadanie lektora. Znana z przedstawień liturgicznych Schola Teatru Węgajty tym razem wyjdzie poza mury kościelne.

"Według źródeł historycznych dramat ten nie był częścią liturgii, jakkolwiek mógł odbywać się w przestrzeniach katedry. Dlatego też 'Cuda' działy się będą na Zamku, w Rynku i w Katedrze. Spodziewać się też należy iście karnawałowych niespodzianek" - zapowiedzieli autorzy występu.

d4g4pp6

Na "Miracula Sancti Nicolai" składa się cykl czterech dramatów średniowiecznych, opowiadających o cudach dokonanych przez św. Mikołaja i łaskach doznanych za jego wstawiennictwem. Pierwszy dramat - "Tres Filiae" - opowiada o ojcu trzech córek, który nie mając pieniędzy na posag nie może wydać dziewcząt za mąż. Interwencja świętego chroni córki przed hańbą i nierządem. Drugi dramat - "Tres clerici" - to z kolei historia trzech klerków; wędrownych studentów, którzy nocą w gospodzie zostali zamordowani i obrabowani, a następnie za przyczyną świętego wrócili do życia.

Następnym obrazem jest "Iconia Sancti Nicolai". Pokazuje historię Żyda, który skrycie czcił św. Mikołaja, jako strażnika swoich dóbr i gdy został obrabowany otrzymał od niego pomoc. Spektakl kończy "Filus Getronis" - opowieść o chłopcu porwanym przez pogańskiego króla. Po roku niewoli, w sposób cudowny, dziecko wraca do rodziców.

Pierwowzory tych legend dotarły do Europy Zachodniej z Bizancjum przed 1087 r., gdy normańscy kupcy wykradli relikwie świętego i przenieśli je do miasta Bari, co dało początek kultu św. Mikołaja.

Święty Mikołaj był biskupem Miry Licejskiej w Azji mniejszej (dziś miejscowość ta, pod nazwą Demre, znajduje się na terenie Turcji). Już za życia św. Mikołaj zasłynął jako dobroczyńca, patron żeglarzy, macierzyństwa, opiekun sierot i panien oraz wspomożyciel niesłusznie oskarżonych.

d4g4pp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g4pp6