Premiera pełnometrażowej animacji o Mikołaju Koperniku

Mikołaj Kopernik i miasto jego młodości - Toruń - są bohaterami pierwszej od dwudziestu lat pełnometrażowej polskiej animowanej produkcji filmowej. We wtorek obraz zostanie po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w Toruniu, a specjalnymi gośćmi przedpremierowej projekcji będą twórcy filmu.

Premiera pełnometrażowej animacji o Mikołaju Koperniku
Źródło zdjęć: © Kino Świat

24.09.2009 16:08

Film opowiada o dzieciństwie i młodości Mikołaja Kopernika tak, by przybliżyć młodym ludziom tę postać i pokazać istotę jego dokonań naukowych. Obraz powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

"Opowiadamy o Koperniku, jako człowieku, który coś sobie wymarzył i poszedł konsekwentnie tą drogą, słuchał swojego głosu. To znakomity bohater dla dzisiejszego widza. Człowiek, który się rozwija, realizuje" - ocenia reżyser i scenarzysta Andrzej Orzechowski.

"Konsultując scenariusz z astronomami, przekonaliśmy się, że cała teoria Kopernika skrystalizowała się właśnie w czasach jego młodości. Wszystko, co robił później, to były już tylko próby matematycznego udowodnienia. Więc to nie jest fikcja scenariuszowa, choć staraliśmy się naszą historię ubarwiać tak, by była interesująca - stąd wątki miłosne czy sensacyjne" - tłumaczy Orzechowski.

Najpierw pokazano Kopernika, jako dziesięcioletniego, ciekawego świata chłopca mieszkającego w Toruniu, później jako studenta w Krakowie i Bolonii. Twórcy filmu starali się trzymać prawdy historycznej, a w miejscach, gdzie tej prawdy trudno dociec, przynajmniej prawdopodobieństwa. Swoje pomysły konsultowali m.in. w toruńskim Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Planetarium. Jak przekonują twórcy filmu, wątki i postacie fikcyjne mają za zadanie uczynić historię na tyle intrygującą dla widza, by chciał dowiedzieć się więcej o istocie przełomu kopernikańskiego. Film pokazuje też szeroko tło historyczne - w jakich warunkach doszło do wielkiego odkrycia oraz jak w ówczesnych czasach wiedza naukowa współistniała na przykład z astrologią.

Głosu postaci dorosłego Kopernika użyczył Piotr Adamczyk, astrologa Paula van de Voldera - Jerzy Stuhr. W filmie usłyszeć można będzie też Jana Peszka, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Grabowskiego. Janusz Stanny wykonał ręcznie i na komputerowym tablecie 470 tys. rysunków do filmu. Autorem muzyki jest Abel Korzeniowski.

Wtorkowy pokaz w Toruniu będzie prapremierą, a także premierą prasową filmu. Wezmą w nim udział twórcy, m.in. Janusz Stanny i Andrzej Orzechowski. Swój udział zapowiedzieli również niektórzy aktorzy udzielający głosu postaciom.

Do Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w której odbędzie się projekcja, zaproszono po jednej III klasie ze wszystkich toruńskich podstawówek. Setkę dzieci przywiozą ze sobą również prezydenci miast ościennych: Inowrocławia, Grudziądza, Bydgoszczy i Włocławka.

Do kin film wejdzie 9 października.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)