''Pretty Woman'': Ciekawostki o filmie z okazji 25. rocznicy premiery

''Pretty Woman'': Ciekawostki o filmie z okazji 25. rocznicy premiery
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

24.03.2015 | aktual.: 22.03.2017 12:46

Oto film, który podzielił krytykę i publiczność. Do dziś toczy się zaciekłe spory, czy „Pretty Woman” to historia niemoralna, zachęcająca do prostytucji i promująca postawę materialistyczną, czy też niewinna opowieść o czystej miłości, która nie zna żadnych granic i podziałów społecznych.

I choć wymowa i morał filmu pozostaje kwestią sporną, nie ulega wątpliwości, że obraz Garry'ego Marshalla cieszy się dziś statusem dzieła niemalże kultowego i przez wielu uważany jest za komedię romantyczną wszech czasów.

Do dziś toczy się zaciekłe spory, czy „Pretty Woman” to historia niemoralna, zachęcająca do prostytucji i promująca postawę materialistyczną, czy też niewinna opowieść o czystej miłości, która nie zna żadnych granic i podziałów społecznych.

I choć wymowa i morał filmu pozostaje kwestią sporną, nie ulega wątpliwości, że obraz Garry'ego Marshalla cieszy się dziś statusem dzieła niemalże kultowego i przez wielu uważany jest za romantyczną produkcję wszech czasów.

24 marca minęło 25 lat od światowej premiery filmu. Zobaczcie, jakie tajemnice skrywa „Pretty Woman”.


1 / 8

Gorliwi graficy

Obraz
© AFP

Piękne i zgrabne ciało, które widzimy na plakacie, nie należy do Julii Roberts.

To zresztą nie jest jedyna ingerencja grafików – Richardowi Gere'owi odjęli kilka lat, „farbując” jego siwe włosy na ciemny brąz.

2 / 8

Zdolny Gere

Obraz
© mat. dystrybutora

Richard Gere jest uzdolniony muzycznie (w szkole średniej ćwiczył grę na kilku instrumentach), toteż w filmie chętnie wykorzystano jego talent.

Aktor naprawdę gra na fortepianie, w dodatku skomponowany przez siebie utwór.

3 / 8

Spontan na planie

Obraz
© mat. dystrybutora

Sceny, w której Edward Lewis (Gere)
zamyka pudełko, nieomal przytrzaskując palce sięgającej po naszyjnik Vivian (Roberts)
, nie było w scenariuszu.

To był spontaniczny żart Gere'a, ale reżysera tak zachwyciła ta scena – i reakcja Roberts, która wybuchnęła śmiechem – że postanowił umieścić ją w filmie.

Dodajmy, że naszyjnik kosztował 250 tys. dolarów, toteż na planie filmowym znajdował się wysłany przez jubilera ochroniarz, który nie spuszczał wzroku z cennej biżuterii.

Obraz
4 / 8

Wybredni aktorzy

Obraz
© mat. dystrybutora

Ani Richard Gere, ani Julia Roberts nie byli aktorami od początku typowanymi do głównych ról.

Rolę Edwarda Lewisa odrzuciło wiele gwiazd, w tym Al Pacino, Albert Brooks czy Sylvester Stallone.

Długo trwało też poszukiwanie idealnej Vivien – propozycją wzgardziły między innymi Sandra Bullock, Sarah Jessica Parker, Molly Ringwald, Daryl Hannah oraz Kristin Davies.

5 / 8

''Głupawa komedyjka''

Obraz
© mat. dystrybutora

Richard Gere, któremu „Pretty Woman” zapewniła sławę i popularność, wyznał, że – jakże niefortunnie – ze wszystkich swoich projektów akurat ten lubi najmniej.

Twierdził, że przyjął proponowaną rolę głównie dlatego, że akurat potrzebował pieniędzy. Nie tylko krytykował fabułę i przekaz, ale i bez żadnych oporów nazywał film „głupawką komedyjką romantyczną”.

6 / 8

Kapryśna Roberts

Obraz
© mat. dystrybutora

Julia Roberts obawiała się, że w scenie łóżkowej, kiedy operator zrobi zbliżenie na jej twarz, widzowie dostrzegą żyłę na jej czole (nawiasem mówiąc, miała rację).

Aby uspokoić aktorkę, reżyser kładł się między nią a Gere'em i obaj panowie masowali czoło Roberts, dopóki żyła nie przestała być widoczna.

Ten sam pomysłowy reżyser wpadł na pomysł, jak sprawić, by Roberts śmiała się w odpowiednich momentach – po prostu łaskotał jej stopy.

7 / 8

Inny tytuł

Obraz
© mat. dystrybutora

Zmieniono go dopiero wtedy, kiedy ekipie udało się uzyskać prawa do wykorzystania piosenki Roya Orbisona „Pretty Woman”.

8 / 8

Spotkanie po latach

Obraz
© mat. dystrybutora

Julia Roberts (Vivian Ward), Richard Gere (Edward Lewis), Hector Elizondo (Bernard Thompson) i Kathleen Marshall (recepcjonistka) spotkali się kilka lat później na planie innej komedii romantycznej, „Uciekająca panna młoda” (1999).

(sm/ls)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)