Trwa ładowanie...
09-01-2017 13:42

Przegląd Orły 2017 otwarty

"Polska Akademia Filmowa składa głęboki hołd niedawno zmarłemu naszemu wybitnemu reżyserowi, Senatorowi Akademii i ogłasza ten rok – rok 2017, rokiem Andrzeja Wajdy!" – tymi słowami przywitał widzów otwierającego Przegląd Orłów 2017 uroczystego pokazu filmu „Wszystko na sprzedaż" Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, dodając: "Andrzej Wajda jest bezsprzecznie Ojcem polskiej kinematografii, wszyscy jesteśmy Jego uczniami. Na uroczyste otwarcie tegorocznego Przeglądu wybraliśmy jeden z najpiękniejszych Jego filmów, wściekle odważny w formie i tragicznie ważny w przesłaniu".

Przegląd Orły 2017 otwartyŹródło: East News, fot: Mateusz Jagielski
d2lvgox
d2lvgox

Podczas piątkowego wieczoru poświęconego pamięci zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy widzowie nie tylko zobaczyli zrekonstruowany cyfrowo film w reżyserii Mistrza „Wszystko na sprzedaż", ale usłyszeli również niespodziewanie głos reżysera w poprzedzającym projekcję spocie Legalnej Kultury, co wywołało burzę oklasków.

Gościem specjalnym pełnego wzruszeń i zabawnych anegdot wieczoru był aktor szczególny, bo występujący w aż trzynastu filmach Mistrza Wajdy – Daniel Olbrychski, ale też wielu aktorów i twórców filmowych współpracujących przez lata z Andrzejem Wajdą.

Daniel Olbrychski witając widzów ze sceny przywołał wzruszające chwile sprzed niemal pół wieku i przypomniał kulisy powstania dzieła „Wszystko na sprzedaż": "Inspiracją do zrobienia tego filmu była tęsknota Andrzeja Wajdy za jego ukochanym aktorem, który odszedł dokładnie 8 stycznia. Za 2 dni minie 50 rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego... Andrzej, będący wtedy za granicą, głęboko ubolewał, że nie był obecny na pogrzebie Zbyszka i na swój sposób natychmiast zaczął myśleć jak o tym dramacie, o tej tragedii dla polskiej sztuki opowiedzieć".

d2lvgox

Piękne i wzruszające otwarcie Przeglądu Orłów 2017 już za nami, a przed wielbicielami dobrego kina kolejne wrażenia. W kolejnych dniach Przegląd Orłów 2017 widzowie będą mogli obejrzeć ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, które kandydują do Orłów 2017. Na wieczornych spotkaniach zgodnie z tradycją Orłów członkowie Akademii i widzowie będą mogli porozmawiać z ich twórcami. Swój udział potwierdzili już najlepsi polscy reżyserzy, scenarzyści i aktorzy, a wśród nich m.in.: Wojciech Smarzowski, Maciej Pieprzyca, Ryszard Bugajski, Tomasz Wasilewski, Jan P. Matuszewski, Magdalena Cielecka, Joanna Kulig, Agata Buzek, Aleksandra Konieczna, Marcin Dorociński i Arkadiusz Jakubik.

East News
Źródło: East News, fot: Mateusz Jagielski

Szczegółowy harmonogram pokazów oraz spotkań dostępny na: www.pnf.pl oraz www.iluzjon.fn.org.pl

O ORŁACH

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Filmowej, nazywane przez media „polskimi Oscarami" są przyznawane od 18 lat. Wszyscy Nominowani i Laureaci wyłaniani są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej, w skład której wchodzą najwybitniejsi polscy filmowcy. Polska Akademia Filmowa to odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, amerykańskie Oscary, czeskie Lwy, angielskie Bafta czy hiszpańskie Goya, a w Europie – Europejskie Nagrody Filmowe. Głosowanie na Orły przeprowadza i nadzoruje firma, która przeprowadza również głosowanie na Oscary – czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, dzięki której nikt nie zna wyników Konkursu do chwili otwarcia na scenie koperty z Laureatem.

d2lvgox

Tegoroczne ogłoszenie Nominacji do Orłów 2017 będzie miało miejsce 7 lutego, spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia – 2 marca, a ceremonia Orłów została zaplanowana na 6 marca 2017 roku.

Partnerami medialnymi tegorocznych Orłów są: WP.pl, radio TOK FM, Twój Styl, Pani, Grazia, Show, magazyn Film&TV Kamera i Legalna Kultura. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2017 przygotowuje Onet VOD. Wsparcia organizacyjnego udziela Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów są dostępne na stronie www.pnf.pl.

d2lvgox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lvgox