Trwa ładowanie...
d17e4y8

Przemysław Saleta

Najnowsze informacje
2.8
(86 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Wrocław

Filmografia:

Zakochani (1999) (Lipski, mąż Rudzi)

Cudzoziemiec (2003) (strażnik)

Sztos (1997) (Grający w kasynie Gruchy)

Daleko od noszy () (odc. 156 "Kidler pod ochroną" jako Artur, ochroniarz doktora Kidlera)

Skazany na bluesa (2005) (ochroniarz Grubera)

Młode Wilki 1/2 (1997) (Komandos)

Licencja na wychowanie () (trener boksu)

Skrzydlate świnie (2009) (ochroniarz)

39 i pół () (odc.12,15 w roli samego siebie)

Klasa na obcasach () (Costello)

Pierwsza miłość () (Kacper "Rzeźnik" Sablicki, były bokser wagi ciężkiej, były mistrz Polski i wicemistrz Europy, przyjaciel a potem narzeczony i niedoszły mąż Anny Bilewskiej)

Gwiazdy tańczą na lodzie ()

Lokatorzy () (Emil, chłopak Zuzi)

d17e4y8

Przemysław Saleta to polski kick-boxer, zdobył tytuł
mistrza świata w kick-boxingu oraz mistrza Polski, Europy w zawodowym boksie, to także interesująca osobowość telewizyjna.

Przemysław Saleta – życiorys i kariera zawodowa

Przemysław Saleta urodził się 7 marca 1968 roku we Wrocławiu. Od wczesnej młodości interesował się boksem. Mieszkał w Bystrzycy Kłodzkiej, niestety nie było tam klubu bokserskiego, ani możliwości nauki kick boxingu, dlatego Przemysław Saleta trenował na własną rękę.

Gdy miał 19 lat rozpoczął treningi w klubach amatorskich. Przemysław Saleta startował w kick boxingu w formule full contact, gdzie odnosił sukcesy. Karierę w zawodowym boksie rozpoczął w 1991 roku.

Przemysław Saleta jest wielokrotnym mistrzem Polski, mistrzem świata oraz mistrzem Europy amatorów. To także mistrz Europy i mistrz świata zawodowców. Można było go podziwiać w sparingowych walkach z najlepszymi polskimi bokserami (m. in. z Andrzejem Gołotą).

Namawiano go, aby spróbował swoich sił w boksie. I tak udało mu się pokonać trzech czołowych pięściarzy wagi ciężkiej (Pyra, Rybiński, Włodarczyk). Po tych sukcesach Przemysław Saleta wyjechał na Florydę, gdzie mieszkał przez cztery lata i trenował przy pomocy Angelo Dundee.

Przemysław Saleta odniósł tam wiele sukcesów, wygrał 17 walk i został mistrzem Florydy. W 2002 roku w Dortmundzie pokonał przez techniczny nokaut Luana Krasniqi i osiągnął największy sukces w karierze, zdobywając mistrzostwo Europy EBU w wadze ciężkiej. Tytułem cieszył się niespełna trzy miesiące. Stracił go na rzecz Sinana Şamila Sama.

W 2007 roku organizacja Konfrontacja Sztuk Walki podpisała z nim kontrakt, co zapoczątkowało udziałami w mieszanych sztukach walki. Po wygranej z Marcinem Najmanem w 2010 roku Przemysław Saleta zapowiedział koniec kariery bokserskiej. Jednak 5 listopada 2011 roku odbyła się walka rewanżowa Przemysława Salety z Najmanem na zasadach K-1 podzas gali MMA Attack 1. Udało mu się zwyciężyć w 1. rundzie wskutek kontuzji przeciwnika.

Kolejną próbą pożegnania się ze sportem była walka z Andrzejem Gołotą, która odbyła się 23 lutego 2013 roku w Ergo Arenie w Gdańsku. Przemysław Saleta pokonał rywala poprzez nokaut w szóstej rundzie. 26 września 2015 w Łodzi przegrał przed czasem z Tomaszem Adamkiem (50-4, 30 KO). Saleta poddał się z powodu kontuzji barku.

Sukcesy Przemysława Salety można podsumować następująco:

Przemysław Saleta w kick-boxingu:

  • mistrzostwo świata ISKA, WAKO (1990),
  • mistrzostwo Europy ISKA, WAKO (1990),
  • mistrzostwo Polski.

Przemysław Saleta w boksie zawodowym:

  • mistrzostwo interkontynentalne WBC (1994), IBO (1999),
  • mistrzostwo Europy EBU (2002),
  • mistrzostwo Polski (2001).

Przemysław Saleta – kariera w showbiznesie

Przemysław Saleta sprawdza się także jako komentator wydarzeń sportowych w polskich stacjach radiowych i telewizyjnych. W okresie styczeń – listopad 2007 pełnił funkcję redaktora naczelnego polskiej edycji czasopisma „Gentleman's Magazine”.

Ponadto był uczestnikiem programu Gwiazdy tańczą na lodzie w TVP2, gdzie partnerowała mu Agata Rosłońska. Musiał jednak przerwać występ w show z powodu choroby córki.

Przemysław Saleta był także jurorem w programie Gwiezdny Cyrk oraz uczestnikiem polskiej edycji Fort Boyard. Od 6 października możemy podziwiać go w autorskim programie Gadżety Salety w Polsat Play.

Od 2009 roku jest jednym z aktorów polsatowskiego serialu Pierwsza miłość. W 2016 roku wziął udział w programie Azja Express, emitowanym w TVN, wystąpił w parze z Dariuszem Kuźniakiem, zajęli 8. miejsce.

Przemysław Saleta miał też okazję występów w filmach: Sztos (1997) Olafa Lubaszenki, Młode Wilki 1/2 (1997) Jarosława Żamojdy, Zakochani (1999) Piotra Wereśniaka, Cudzoziemiec (2003) Michaela Oblowitza ze Steven'em Seagalem.

Przemysław Saleta – życie prywatne

Przemysław Saleta był dwukrotnie żonaty. Ma dwie córki. Jedną z pierwszą żoną, Ewą Pacułą, drugą z kolejną żoną – Ewą Byzdrą-Saletą. Ważnym momentem w jego życiu była choroba jego córki, wskutek której 5 grudnia 2007 roku Przemysławowi Salecie usunięto nerkę i przeszczepiono jego córce.

11 grudnia 2007 zanotowano u niego niewydolność oddechową i krwotok wewnętrzny. Podejrzewano zatorowość płucną. Prawdopodobną przyczyną problemów była reakcja organizmu Salety na powstały stan zapalny (sepsa). Konieczna była operacja.

13 grudnia 2007 Przemysław Saleta został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, a 17 grudnia 2007 stan Salety poprawił się na tyle, że mógł samodzielnie się poruszać. 18 grudnia 2007 wieczorem wyszedł ze szpitala i święta spędził w domu.

Warto dodać, że Przemysław Saleta został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17e4y8
d17e4y8
d17e4y8