Trwa ładowanie...
22-03-2007 11:44

Reese Witherspoon obchodzi dziś urodziny

Share
Reese Witherspoon obchodzi dziś urodziny
d3q9354

Reese Witherspoon jest delikatną blondynką rodem z Fabryki Snów, jedną z najbardziej utalentowanych i lubianych aktorek amerykańskich młodego pokolenia oraz zeszłoroczną laureatką Oscara. Karierę rozpoczęła w wielu 7 lat. Dziś obchodzi 31 urodziny.

Magazyn People wybrał ją jedną z 25. najbardziej intrygujących gwiazd, by rok później zakwalifikować ją do grona 50. najpiękniejszych kobiet showbiznesu (2002). W szkole średniej była cheerleaderką. Dziś jest właścicielką własnej firmy ‘Tape a film’. Ta delikatna blondynka i świeżo upieczona laureatka Oscara (‘Spacer po linie’) obchodzi dziś szczególnie ważne, bo 30. urodziny.

Mierząca 157 cm wzrostu Laura Jean Reese Witherspoon urodziła się w 1976 roku w Nowym Orleanie jako drugie dziecko chirurga wojskowego oraz pielęgniarki. Pierwsze lata życia spędziła w Niemczech. Nie pamięta jednak tego okresu gdyż bardzo szybko jej rodzice powrócili do USA i osiedlili się w Nashville.

d3q9354

W wieku 7 lat zaczęła pracować jako modelka. Przed kamerą zadebiutowała w roku 1991 telewizyjnym Wildflower" Diane Keaton, gdzie obok Patricii Arquette i Beau Bridgesa zagrała dziewczynę, która zaprzyjaźnia się z nastolatką chorą na epilepsję.

W tym samym roku powierzono jej rolę dziewczynki zakochanej w chłopcu z sąsiedztwa w ‘The Man in the Moon’. Za tę kreację otrzymała pierwszą z szeregu nominację do nagrody Young Artist Award.

Od tamtego czasu cały swój czas dzieliła pomiędzy pracę aktorską oraz naukę w szkole Harpeth Hall w rodzinnym Nashville, a następnie studia na wydziale literatury angielskiej na Uniwersytecie Stanforda w Palo Alto w Kalifornii.

W 1993 r. po udziale w następnej produkcji telewizyjnej 'Return to Lonesome Dove' (CBS) u boku Jona Voigta oraz Barbary Hershey, Reese Witherspoon stanęła przed kamerą w głównej roli w przygodowym filmie wytwórni Disney'a 'A Far Off Place', który realizowany był m.in. na pustyni Kalahari. W tym samym roku uzyskała kolejną nominację do statuetki Young Artist Award za niewielką rolę 12-letniej hipiski obok Danny'ego DeVito oraz Gary'ego Sinise w dramacie mówiącym o relacjach pomiędzy ojcem i synem - 'Jack the Bear'.

d3q9354

Reese Witherspoon przychylność publiczności zdobyła rolami w thrillerach ‘Strach’ i ‘Półmrok’ Roberta Bentona. Dla Krytyki zaistniała natomiast… …podczas Festiwalu w Sundance w 1996, gdzie pokazano ‘Freeway’ Matthew Brighta z jej udziałem (grając w nim była jeszcze na studiach).

Niespełna dwa lata później wystąpiła w ciekawym, zabawnym i przede wszystkim dobrze przyjętym ‘Miasteczku Pleasantville’. Inne znane filmy z Reese to m.in.: ‘Wybory’ oraz uwspółcześniona ekranizacja ‘Niebezpiecznych Związków’ czyli ‘Szkoła uwodzenia’ z 1999 roku, ‘American Psycho’, ‘Dziewczyna z Alabamy’, ‘Bądźmy poważni na serio’ oraz dwie części ‘Legalnej blondynki’.

Amerykanka ma na swoim koncie specjale, gościnne występy w popularnych seriali telewizyjnych: ‘Przyjaciele’ (za co została uhonorowana kolejną w swojej karierze nominacją do American Comedy Award) oraz ‘Simpsonowie’ (podkładała głos). Dwukrotnie otrzymała nominację do Złotych Globów: za Tracy Flick w ‘Wyborach’ z 1999 oraz w 2002 dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu za rolę Elle Woods w ‘Legalnej blondynce’.

Prywatnie Katarzyna Figura jest byłą żoną Jana Chmielewskiego, z którym ma syna Aleksandra. Wspólnie z obecnym mężem Kaiem założyła fundację wspierającą polskich artystów – ma z nim dwie córki.

d3q9354
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q9354
d3q9354