Trwa ładowanie...
d3dymgu

Ruby Dee

Najnowsze informacje
4.3
(20 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Cleveland, Ohio

Filmografia:

Edge of the City (1957) (Lucy Tyler)

Bastion (1994) (Matka Abigail Freemantle)

Proste życzenie (1997) (Hortense)

Lincoln (1988) (1988) (Elizabeth Keckley)

American Gangster (2007) (Mama Lucas)

Malaria (1991) (Lucinda Purify)

d3dymgu

Czarnoskóra aktorka starszego pokolenia; jedna z ikon afro-amerykańskiej kultury, z ponad sześćdziesięcioletnim bagażem zawodowych doświadczeń filmowych, scenicznych i telewizyjnych. Jej cechą charakterystyczną jest „przepalony”, nieco zachrypnięty, niski głos. Zawsze była aktywną działaczką na rzecz równych praw czarnych. Wraz z drugim mężem przyjaźniła się z Martinem Lutherem Kingiem.

Urodziła się 27 października 1924 roku w Cleveland w stanie Ohio, jednak wkrótce później cała rodzina przeprowadziła się do nowojorskiego Harlemu. Dorastała w okresie i atmosferze największego boomu artystycznego tej dzielnicy, wraz z ojcem i macochą, która jako pierwsza wtajemniczała Ruby i jej siostrę, Angelinę w sztukę wysoką.

Dee uczyła się gry na pianinie i skrzypcach, obie z siostrą sporo czytały, obie pisały też wiersze, a dzięki temu, że jeden z pokoi wynajmowany był przez opiekunów wędrownym muzykom – miały również kontakt i z tym aspektem afro-amerykańskiej kultury.

Występowała w przedstawieniach już podczas szkoły średniej, łącząc pasje dramatopisarskie i oratorskie.

Pierwsze profesjonalne występy dawała na scenie American Negro Theater, później – na scenach off - Broadwayowskich, by wreszcie w 1943 roku zadebiutować na Broadwayu. Do końca lat 40-tych wyrobiła sobie status znaczącej postaci nowojorskich scen.

W 1949 roku zadebiutowała w czarnym kryminale „The Fight Never Ends”. Rok później pojawiła się w przełomowej roli w filmie biograficznym „The Jackie Robinson Story” (1950).

Co ciekawe, dokładnie czterdzieści lat później wystąpi w innym filmie opowiadającym losy tej historycznej postaci („Jackie Robinson” 1990).v Rok 1957 to kreacja u boku Sidneya Poitier i Johna Cassavetesa w dramacie „Na skraju miasta”, zaś 1958 – udział w muzycznym filmie „St. Louis Blues” z udziałem Earthy Kitt, Nat King Cole’a i Elli Fitzgerald.

W 1959 roku zagrała w Broadwayowskiej sztuce „Rodzynek w słońcu”, którego filmowa wersja z 1961 roku przyniosła jej National Board of Review Award dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej. Waleczną postawę o równe prawa dla ludzi czarnej rasy realizowała również dzięki aktorstwu.

Torowała drogę innym czarnym aktorom, zdobywając w 1964 roku nominację do Emmy dla Najlepszej Aktorki za rolę w serialu „Pielęgniarki” (1962-65).

W 1965 roku była z kolei pierwszą afro-amerykańską aktorką, jaka pojawiła się na scenie podczas Amerykańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Zagrała wówczas w „Królu Learze”.

Sukcesy na scenie (rola w „Ptakach” Arystofanesa 1966) umiała zgrabnie pogodzić z tymi w filmie (kryminał „Incydent” 1967) i w telewizji (serial „Peyton Place” 1966-69). Współtworzyła scenariusz oraz zagrała jedną z ról w fabularyzowanym filmie „Up Tight!” (1968), dotyczącym wydarzeń poprzedzających śmierć Martina Luthera Kinga.

W 1972 roku zagrała w westernie w reżyserii Sidneya Poitiera, zatytułowanym „Czarny kowboj” oraz w dramacie „Czarna dziewczyna” w reżyserii męża, Ossiego Davisa.

W dekadzie lat 70-tych nie dawała o sobie zapomnieć, pojawiając się w różnych telewizyjnych produkcjach, z których najbardziej znaczący był chyba udział w historycznym mini – serialu „Korzenie: następne pokolenia” (1979).

Na początku lat 80-tych, wraz z mężem byli gwiazdami autorskiego programu dla dzieci „Ossie and Ruby!” (1980-81) W 1989 roku Dee została „przedstawiona” młodszej widowni, dzięki udziałowi – u boku męża – w komedii Spike’a Lee „Rób, co należy”. W 1991 roku ponownie wystąpiła u reżysera w obrazie „Malaria” (1991).

W latach 90-tych pojawiała się w różnych produkcjach – a to w komedii „Półtora gliniarza” (1993), a to w horrorze „Bastion” (1994), gościnnie w serialach „Cosby” (1993) i „Dotyk anioła” (1999) oraz w kilku filmach telewizyjnych. Za rolę w filmie TV „Decoration Day” (1990) otrzymała swoją jedyną – z dziewięciu, w sumie, nominacji – nagrodę Emmy.

W 2007 roku wystąpiła w filmie Ridleya Scotta „American Gangster” z Russelem Crowe i Denzelem Washingtonem. Drugoplanowa rola matki Lucasa przyniosła jej jedyną nominację do Oscara. Jest drugą w kolejności, najstarszą aktorką nominowaną do tej nagrody. W 2009 roku zagrała w filmie "America".

Dee często użycza swojego głosu w różnego rodzaju produkcjach, m.in. animowanym filmie dla dzieci „Mały Bill”, czy jako narratorka w filmach dokumentalnych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dymgu
d3dymgu
d3dymgu