Trwa ładowanie...

Rusza 24. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Share
Rusza 24. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Źródło: opublikowane w serwisie filmpolski.pl
d3ht4c3

W piątek zaczyna się w stolicy wielkie święto kina. Ponad 150 filmów pełnometrażowych i blisko 90 filmów krótkometrażowych z 55 krajów znalazło się w programie Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Festiwal odbędzie się po raz 24., a w tym roku organizatorzy w trosce o wygodę widzów zorganizowali pokazy tylko w dwóch kinach leżących blisko siebie - w Multikinie Złote Tarasy i w Kinotece w Pałacu Kultury.

Dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn przyznaje, że zagorzali zwolennicy tej imprezy przyjeżdżają z całej Polski i biorą nawet urlopy na 10 dni festiwalu.

W programie filmy uznanych twórców jak Mike Leigh czy Wong Kar Wai. Będzie można obejrzeć 11 filmów nominowanych do Europejskich Nagrod Filmowych. Stefan Laudyn podkreśla jednak, że ambicją tego festiwalu jest przede wszystkim promocja twórców dotychczas mniej znanych, czyli znajdowanie nowych talentów.

Filmem otwarcia jest obraz izraelsko-niemiecko-francuski, który wywołał poruszenie na tegorocznym festiwalu w Cannes "Walc z Bashirem".W programie festiwalu jest pięć sekcji konkursowych. Startują w nich także polskie filmy. W konkursie warszawskim dla filmów fabularnych z całego świata, Polskę reprezentuje film Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia".

d3ht4c3

W konkursie 1-2 znalazły się pierwsze i drugie pełnometrażowe fabuły młodych twórców - między innymi film "Lekcje pana Kuki" Dariusza Gajewskiego.

W konkursie Wolny Duch dla filmów nowatorskich i buntowniczych z całego świata zostanie pokazany film Grzegorza Lipca "8 w poziomie". Są też konkursy filmów krótkometrażowych i dokumentów. Ponadto w programie sekcje pozakonkursowe: Mistrzowskie Dotknięcie - nowe filmy uznanych twórców, oraz Odkrycia - wizje współczesnego świata.

d3ht4c3

Podziel się opinią

Share
d3ht4c3
d3ht4c3