Trwa ładowanie...
d8cnv1n

Seks za informacje? Clint Eastwood oskarża dziennikarkę o brak etyki

Nowy film Clinta Eastwooda, ”Richard Jewell”, zapowiada się świetnie. Jest jeden problem: reżyser oskarża w nim nieżyjącą już dziennikarkę o seks w zamian za zdobycie informacji od agenta FBI. To oszczerstwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olivia Wilde, gwiazda filmu "Richard Jewell". Gra wspomnianą dziennikarkę
Olivia Wilde, gwiazda filmu "Richard Jewell". Gra wspomnianą dziennikarkę (Getty Images)
d8cnv1n

Clint Eastwood przyzwyczaił nas, że kręci świetne filmy, na czele z ”Bez przebaczenia”, ”Rzeką tajemnic”, ”Za wszelką cenę”, ”Gran Torino”, ”Snajperem” czy ”Oszukaną” z Angeliną Jolie.

Nowy film też zapowiada się ciekawie. ”Richard Jewell” opowiada prawdziwą historię amerykańskiego ochroniarza, który uratował życie setek ludzi, zapobiegając wybuchowi bomby w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Tymczasem media podały fałszywą informację, jakoby to on był terrorystą i sam podłożył bombę. Z bohatera stał się wrogiem publicznym numer jeden, a jego życie zmieniło się w koszmar.

Zobacz: "Richard Jewell" - oficjalny zwiastun

Zszargany wizerunek

Historia jest wstrząsająca, bo pokazuje, jak media i FBI mogą zaszczuć niewinnego człowieka. Jest z nią jednak jeden poważny problem.

d8cnv1n

Otóż jedną z bohaterek filmu jest dziennikarka gazety ”The Atlanta Journal Constitution” Kathy Scruggs (gra ją Olivia Wilde). W filmie opartym na faktach, Eastwood przedstawia ją jako przebiegłą karierowiczkę, która idzie do łóżka z agentem FBI, żeby w ten sposób – za seks – wyciągnąć od niego informacje.

Kathy Scruggs nie może się bronić. Zmarła w 2001 roku w wieku 41 lat.

Ale zostali jej koledzy i koleżanki z mediów oraz rodzina.

d8cnv1n

Twierdzą oni, że Eastwood oczernia dobre imię Kathy i że sugerowane w filmie jej zachowania nigdy nie miały miejsca.

Kevin Riley, obecny redaktor naczelny gazety z Atlanty, był oburzony po grudniowej premierze filmu w USA: - Jestem zszokowany. Nie ma żadnych dowodów, że Kathy coś takiego zrobiła.

  Mat. prasowe/ Kathy Scruggs
(Mat. prasowe/ Kathy Scruggs )

Dziennikarze i dziennikarki, którzy pracowali z Kathy Scruggs, podkreślają, że była świetną profesjonalistką, zachowującą się etycznie i przestrzegającą standardów zawodu. Tymczasem w filmie jej postać przedstawiona została jako bezwzględna manipulatorka, cwana i nastawiona na znalezienie sensacji za wszelką cenę, nawet za seks z obcym mężczyzną.

d8cnv1n

Apel do filmowców

Macierzysta gazeta dziennikarki skierowała - przez swoich prawników - list do Clinta Eastwooda oraz wytwórni filmowej Warner Bros. Gazeta domaga się, aby w napisach końcowych pojawiła się informacja, że niektóre sceny w filmie zostały zmyślone dla uzyskania mocniejszego efektu dramatycznego i nie miały żadnego pokrycia w rzeczywistości.

Jednak Warner Bros odmówił, twierdząc, że film oparty jest na zweryfikowanym materiale źródłowym. Wskazują też, że gazeta była w 1996 roku jednym z tych mediów, które oskarżyły ochroniarza Richarda Jewella o podłożenie bomby, przez co zniszczyła mu życie.

  Getty Images
(Getty Images)

Aktorka Olivia Wilde, która gra dziennikarkę, napisała na Twitterze, że nie można sprowadzać jej postaci do jednej sceny i że wedle jej wiedzy Scruggs rzeczywiście była świetną reporterką.

d8cnv1n

Rodzina Scruggs mówi jednak, że nikt z produkcji filmu czy obsady nie zgłaszał się do nich, by zapytać, jaka naprawdę była Kathy. – Jeśli robili jakiś research to z pominięciem nas – mówią najbliżsi reporterki.

  YouTube
(YouTube)

Film na polskie ekrany wchodzi w piątek, 24 stycznia.

d8cnv1n

Podziel się opinią

Share
d8cnv1n
d8cnv1n