Trwa ładowanie...
19-05-2009 14:57

Skandal w Niemczech: Wynajęte niemowlęta w reality show

Skandal w Niemczech: Wynajęte niemowlęta w reality showŹródło: Jupiter
d2roys9
d2roys9

Niemieckiej telewizji RTL grozi pozew za kontrowersyjny program typu reality show, w którym nastolatki mają opiekować się cudzymi dziećmi - podał w poniedziałek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Program "Dorosły na próbę" ma być emitowany od 3 czerwca. Nastoletnie pary mają sprawdzić się w roli rodziny. Przed kamerą muszą poradzić sobie z utrzymaniem domu, budżetem rodzinnym oraz z wychowaniem malutkich dzieci - wynajętych od prawdziwych rodziców. Ofertę RTL przyjęły cztery pary.

"To socjalny egzamin dojrzałości" - mówi o projekcie rzecznik RTL Frank Rendez.

Zdjęcia do programu rozpoczęto już w zeszłym roku. RTL zapewnia, że dzieci były bezpieczne w każdej chwili: prawdziwi rodzice mogli cały czas obserwować, co dzieje się z ich dziećmi. Zapewniono też opiekę pielęgniarek, psychologa oraz pedagoga.

d2roys9

Jednak niektórzy politycy oraz instytucje i organizacje broniące praw dzieci oceniają, iż prywatna stacja posunęła się o krok za daleko. Stowarzyszenie położnych uważa program za "nową formę prostytucji". Zaś Niemiecki Związek na rzecz Ochrony Dzieci ostrzega przed skutkami psychologicznymi, jakie może wywołać oddawanie bezbronnych niemowląt pod opiekę obcych i niedoświadczonych nastolatków.

Jak podał portal internetowy Der Westen, Urząd ds. Mediów w landzie Nadrenia Północna-Westfalia oraz komisja ds. dzieci w niemieckim Bundestagu żądają, by RTL zrezygnowała z emisji programu.

Z kolei działające przy sądzie rejonowym we Freising koło Monachium gremium, złożone z sędziów rodzinnych, adwokatów, psychologów i pedagogów (tzw. okrągły stół) zapowiedziało, że we wtorek złoży w prokuraturze doniesienie przeciwko rodzicom, którzy wypożyczyli swoje dzieci, oraz innym osobom odpowiedzialnym. Skarga ma dotyczyć próby uszkodzenia ciała i znęcania się nad dziećmi.

RTL jest jak na razie zdecydowana wyemitować "Dorosłych na próbę". Media przypominają, że równie duże kontrowersje towarzyszyły takim samym programom w Wielkiej Brytanii, USA oraz Holandii. Według "Sueddeutsche Zeitung" reality show w amerykańskiej telewizji NBC osiągnęła rekordową oglądalność 7,9 mln widzów.

d2roys9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2roys9