Trwa ładowanie...
digepi1

Słoneczny patrol (Baywatch)

Najnowsze informacje
5.0
(8 głosów)
Oceń:
"Baywatch", znany w Polsce jako "Słoneczny patrol", to amerykański serial przygodowy. Jego twórcami są Michael Berk, Douglas Schwartz oraz Gregory J. Bonann. Produkcja była realizowana w latach 1989-2001, a główne role zagrali w niej między innymi David Hasselhoff, Pamela Anderson, Yasmine Bleeth, Alesandra Paul oraz Parker Stevenson. Serial opowiada o zawodowych i prywatnych perypetiach grupy ratowników z Los Angeles.
digepi1
1
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Baywatch – opis fabuły

Fabuła serialu "Baywatch" opowiada historię grupy ratowników z Los Angeles. Stopniowo zapoznajemy się z ich życiem zawodowym i osobistym, a także przyglądamy się ich codziennym wyzwaniom w roli osób pilnujących porządku na amerykańskich plażach. Odcinki skupiały się głównie na niebezpieczeństwach związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem na plaży. Mimo tego przez lata pojawiły się również takie wątki jak trzęsienia ziemi, ataki rekinów czy nawet seryjni mordercy czyhający na plażowiczów, co wpłynęło oczywiście na popularność show. Ostatecznie okazuje się, że ratowanie tonących osób to tylko jeden z wielu aspektów ich pracy, o czym wraz z bohaterami mogli się przekonać widzowie.

Baywatch – obsada, bohaterowie

Głównymi bohaterami serialu "Baywatch" byli oczywiście tytułowi ratownicy patrolujący plaże w Los Angeles. Wśród nich byli chociażby Mitch Buchannon, Craig Pomeroy oraz Jill Riley, w których role wcielili się David Hasselhoff, Parker Stevenson oraz Shawn Weatherly. Oprócz nich przez lata w obsadzie serialu "Baywatch" wystąpili między innymi:

 • Billy Warlock jako Eddie Kramer
 • Erika Eleniak jako Shauni McClain Kramer
 • Brandon Call jako Hobie Buchannon
 • Pamela Anderson jako Casey Jean "C.J." Parker
 • David Charvet jako Matt Brody
 • Jason Brooks jako Sean Monroe
 • Krista Allen jako Jenna Avid
 • Gena Lee Nolin jako Neely Capshaw
 • Nicole Eggert jako Roberta "Summer" Quinn
 • Jeremy Jackson jako Hobie Buchannon
 • Yasmine Bleeth jako Caroline Holden
 • David Chokachi jako Cody Madison
 • Jaason Simmons jako Logan Fowler
 • Carmen Electra jako Lani McKensie
 • Mitzi Kapture jako Alexis "Alex" Ryker
 • Marliece Andrada jako Skylar Bergman
 • Kelly Packard jako April Giminski
 • Alexandra Paul jako por. Stephanie Holden
 • Brook Burns jako Jessie Owens
 • Traci Bingham jako Jordan Tate
 • Donna D’Errico jako Donna Marco
 • Michael Newman jako Mike "Newmie" Newman
 • Michael Bergin jako Jack "J.D." Darius
 • Jason Momoa jako Jason Ioane

Dodatkowo w ciągu kilku sezonów produkcji na szklanym ekranie pojawiło się wielu bohaterów drugo- i trzecioplanowych. Największą rozpoznawalność w mediach zdobyli jednak David Hasselhoff i Pamela Anderson, którzy na wiele lat stali się wizytówką programu.

Baywatch – produkcja

Twórcami serialu "Baywatch" są Michael Berk, Douglas Schwartz oraz Gregory J. Bonann. Oprócz nich dyrektorem wykonawczym produkcji został David Hasselhoff, odtwórca jednej z głównych ról. Seria powstawała przez lata w Los Angeles w amerykańskim stanie Kalifornia, jednak od 1999 roku akcja została przeniesiona na Hawaje. Początkowo produkcją "Baywatch" zajmowała się firma GTG Entertainment, jednak później prawa do serii przejęły Tower 12 Productions, The Baywatch Company oraz Pearson Television. Dystrybucją, oprócz ostatniej z wymienionych, zajmowały się wytwórnie LBS Communications i All American Television. Odcinki "Baywatch" trwały średnio od 45 do 48 minut.

Baywatch – muzyka

Za muzykę z serialu "Baywatch" odpowiadali John D'Andrea oraz Cory Lerios. Oryginalnym motywem przewodnim do serii była piosenka "Save Me" autorstwa Petera Cetera. Utwór pojawił się na jego albumie "One More Story" z 1988 roku. W niektórych wydaniach "Baywatch" na DVD utwór zastąpiono "Above the Waterline" z repertuaru Kim Carnes. Po wznowieniu serialu najpopularniejszą piosenką z serialu "Baywatch" został singiel "I'm Always Here", który wykonał Jimi Jamison z grupy Survivor. Piosenka okazała się ogromnym hitem i jednym z charakterystycznych elementów serii.

Wersja instrumentalna "I'm Always Here" została użyta podczas napisów końcowych od 6 do 9 sezonu serii. Jimi Jamison zmarł we wrześniu 2014 roku, a część tekstu hitu "I'm Always Here" została wygrawerowana na jego grobie. W tworzeniu muzyki do serialu "Baywatch" brał udział także David Hasselhoff, który wraz z Kevinem Savigarem i Toddem Cerneyem stworzył utwór "Current of Love". Kompozycja została użyta jako motyw kończący odcinki w sezonach 2-4. W trakcie 5. sezonu piosenka została zastąpiona "I Believe", które Hasselhoff zaśpiewał wraz z Laurą Branigan. W przypadku późniejszych serii użyto między innymi utworów "Let Me Be the One" autorstwa Fiji czy "The Nights Will Never Be the Same" wykonane przez Alfonzo Blackwella.

Baywatch – odcinki, sezony

Premiera serialu "Baywatch" miała miejsce w 1989 roku na antenie stacji NBC. Produkcja została jednak anulowana po jednym sezonie z powodu bankructwa studia GTG Entertainment. Koszty tworzenia serii okazały się tak wysokie, że firma nie mogła już dłużej finansowac kolejnych odcinków. Czując jednak, że "Baywatch" ma potencjał, David Hasselhoff i jego przyszli współpracownicy zdecydowali się na kontynuowanie serialu. Seria powróciła na antenę we wrześniu 1991 roku i wkrótce stała się ogromnym hitem, co pozwoliło jej na pozostanie na antenie przez kolejnych kilka lat.

W kolejnych latach powstało kilka kolejnych sezonów "Baywatch", a ostatni odcinek ukazał się 14 maja 2001 roku. W sezonie emitowanym w latach 1998-1999 tytuł serialu został zmieniony na "Baywatch Hawaii" i przeniesiono jego akcję właśnie na Hawaje. Ostatecznie powstały 242 odcinki, które zostały zebrane w 11 sezonów. W lutym 2003 roku, w niecałe dwa lata po zakończeniu serii, telewizja Fox wyemitowała specjalny odcinek z udziałem części aktorów znanych z produkcji. W Polsce odcinki "Słonecznego patrolu" emitowane były wielokrotnie przez różne stacje telewizyjne, między innymi TVP1, Polsat, TV4 czy ATM Rozrywka.

Baywatch – spin-off

Przez lata "Baywatch" stało się prawdziwym fenomenem, dlatego zdecydowano się zrealizować kilka serii pobocznych związanych z serialem. Główny spin-off "Słonecznego patrolu" został zatytułowany "Nocny patrol" i w latach 1995-1997 emitowała go w Polsce telewizja Polsat. Dodatkowo ukazały się trzy filmy luźno powiązane z serią: "Baywatch the Movie: Forbidden Paradise", "Baywatch: White Thunder at Glacier Bay" oraz "Baywatch: Hawaiian Wedding". W 2017 roku na duży ekran trafił z kolei wysokobudżetowy film komediowy "Baywatch. Słoneczny patrol". Role w nim zagrali między innymi Dwayne Johnson, Zac Efron, Alexandra Daddario oraz Priyanka Chopra.

Baywatch – reboot

W sierpniu 2018 roku ogłoszono, że firma Fremantle Media ma w planach wyemitowanie nowej wersji "Baywatch" w niedalekiej przyszłości. Reboot "Baywatch" miałby pomóc serii wejść w zupełnie nowy format, a w osiągnięciu celu miały twórcom pomóc firmy Warner Bros. oraz Illuminate. Bliższe szczegóły nie zostały ujawnione.

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
digepi1
digepi1
digepi1