Sopot Film Festival 2012 już w sobotę!

Już w najbliższą sobotę, 14 lipca rusza kolejna edycja Sopot Film Festivalu – Międzynarodowego Letniego Festiwalu Filmowego.

Od 14 lipca przez dziewięć dni organizatorzy zaprezentują ponad sto projekcji pełnometrażowych w różnych sekcjach programowych a także bloki filmów krótkometrażowych, koncerty do kina niemego, pokazy galowe, premiery. W programie przede wszystkich: Panorama Współczesnego Kina Duńskiego, Panorama Filmów o Sztuce, Retrospektywy Aki Kaurismäkiego, Wojtka Smarzowskiego oraz Nicolasa Windinga Refna, konkurs europejskich debiutów, konkurs krótkometrażowych animacji i fabuł oraz szerokie spectrum wybitnych filmów minionego roku. Festiwal opanuje kulturalną przestrzeń Sopotu. Projekcje oraz spotkania z twórcami odbędą się w Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Państwowej Galerii Sztuki, w Dworku Sierakowskich a wieczorne pokazy plenerowe na plaży w MCKA Zatoka Sztuki.

Sopot Film Festival 2012 już w sobotę!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

13.07.2012 17:29

Otwarcie festiwalu nastąpi w sobotę 14 lipca koncertem duetu Mazolewski / Walicki do arcydzieła kina niemego „Nosferatu. Symfonia Grozy” F. W. Murnaua z 1922 r. Będzie to jeden z trzech w czasie całej imprezy koncertów do kina niemego, obok koncertów duetu Hatti Vati & Stefana Wesołowskiego do pierwszego dokumentu w historii kina „Nanuka z Północy” oraz zespołu diDOSensenmble, który zagra do „Gabinetu dr. Caligarii” uznawanego za najlepszy obraz niemieckiego ekspresjonizmu.

W sekcji konkursowej pierwsze i drugie filmy, o nagrodę Prezydenta Miasta Sopot Jacka Karnowskiego walczyć będą min. polsko – rumuńska animacja „Droga na drugą stronę” w reż. Anci Damian, „Lęk wysokości” Bartka Konopki, „W sypialni” w reż. Tomasza Wasilewskiego, „Gut” w reż. Eliasa czy „True Love” reż. Enrico Clerico.

Jak co roku wszystkie filmy prezentowane na Sopot Film Festivalu biorą udział w plebiscycie publiczności i to widzowie zadecydują, który film zdobędzie tę chyba najcenniejszą dla każdego twórcy nagrodę. A jest z czego wybierać i w tym roku ciężko będzie oddać głos na jeden najlepszy film.

Panorama Współczesnego Kina Duńskiego przybliży nam jedną z najciekawszych europejskich kinematografii europejskich ostatnich dekad. Poza najgłośniejszymi duńskimi nazwiskami jak Lars Von Trier („Melancholia”) i Susanne Bier (oskarowe „W lepszym świecie”) zobaczyć będzie można ciekawe obrazy Charlotte Sieling („Nad ulicą pod wodą”), Louisa Friedberga („Eksperyment”), Katerine Windfeld („Ucieczka”) czy duńskie kino drogi Hella Joofa „Ach śpij kochanie”. Sekcja duńska zaprezentuje także kilka dokumentów: „Dreams in Copenhagen” reż. Maxa Kestnera opowiadający o życiu duńskiej stolicy i jej mieszkańcach, „Jądro wieczności” w reż. Michaela Madsena o podziemnym składowisku radioaktywnych odpadów czy „Nobody passes perfectly” w reż. S.B.Bispa traktujący o najskrytszych zakamarkach ludzkiej duszy. Wśród retrospektyw znajdziemy trzy, które poświęcone są twórczości: najciekawszego fińskiego reżysera Aki Kaurismäkiego, najgłośniejszego duńskiego reżysera ostatnich lat Nicolasa Windinga Refna oraz jednego z najlepszych
polskich reżyserów Wojciecha Smarzowskiego. Wojtek Smarzowski będzie również gościem specjalnym festiwalu.

Aki Kaurismäki znany jest jako twórca ekscentrycznych parodii różnych gatunków filmowych ale również z tego, że tworzy filmy bardzo osobiste i oryginalne, w którym nie odcina się od swoich fińskich korzeni. Wypracował swój charakterystyczny styl – obiektywna, spokojna kamera portretująca zmagania bohaterów z trudną rzeczywistością, oszczędność środków wyrazu. Od samego początku Kaurismäki upodobał sobie opowiadanie o losach ludzi wyrzuconych poza margines społeczeństwa, których głównym pragnieniem jest ucieczka albo zmiana otoczenia. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie sześć jego filmów prezentujących dojrzałą twórczość reżysera: „Życie cyganerii”, „Total Bałałajka Show”, „Dryfujące fale”, „Juha”, „Człowiek bez przeszłości”, „Człowiek z Hawru”. Warto wybrać się na te tytuły, gdyż większości nie ma ich w regularnej dystrybucji w Polsce.

Retrospektywa Nicolasa Windinga Refna przybliży sylwetkę jednego z najgłośniejszych obecnie duńskich reżyserów, uważanego za twórcę bezkompromisowego i lubiącego eksperymentować w kinie. Refn zaczynał od mrocznych produkcji kręconych w Danii takich jak „Fear-X” i trylogia „Pusher” natomiast ostatni jego film „Drive”, za który otrzymał w zeszłym roku Złotą Palmę na MFF Cannes, nakręcił już w USA zmieniając zupełnie realia filmowe. Na szczególną uwagę zasługuje jego „Valhalla: Mroczny Wojownik” oparty na mitologii nordyckiej, niekonwencjonalny ambitny projekt będący mroczną opowieść o naturze dobra i zła, przy czym praktycznie każdy film Refna traktuje właśnie o naturze dobra ze złem.

Stałą pozycją w programie sopockiego festiwalu jest już sekcja Spectrum, prezentujące najciekawsze, najgłośniejsze i najbardziej kontrowersyjne tytuły kina światowego minione roku, którą udało się w tym roku mocno rozbudować – pokazanych zostanie w niej ponad dwadzieścia filmów. Są to produkcje nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja i Rotterdam. Głośnymi tytułami opatrzone są w tym roku również wieczorne projekcje na plaży, które pod nazwą Mistrzowskie Kino Plenerowe prezentuje klasyczne już pozycje dla kinematografii: „Truposz” Jima Jarmuscha, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Cinema Paradiso” G. Tornatore oraz debiut reżyserski braci Coen „Śmiertelnie proste”.

Sopot Film Festival potrwa od 14 do 22 lipca. Szczegółowy program dostępny na *www.sff.pl.*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)