Trwa ładowanie...
28-05-2009 16:22

Spoty filmowe zareklamują rocznicę 4 czerwca

Spoty filmowe zareklamują rocznicę 4 czerwca
d2tkx0x
d2tkx0x

Pięć spotów filmowych, których bohaterami są dawni opozycjoniści, będzie reklamować warszawskie obchody rocznicy 4 czerwca '89. Od piątku będą pokazywane w metrze, kinach, na portalach internetowych a także w telewizji.

Spoty w reżyserii Ewy Stankiewicz zatytułowane są "Cena wolności". Zbudowane w konwencji reklamowej z szybkimi zmianami akcji i nowoczesnym montażem mają przypomnieć zwykłych ludzi, których opór wobec systemu doprowadził do obalenia w Polsce komunizmu. Bohaterowie 30-sekundowych filmików odpowiadają na pytanie, jaka była cena wyborów podejmowanych w ich codziennym życiu, a zarazem - jaka jest cena wolności.

Bohaterami tych filmów są szeregowi opozycjoniści, jedni z tysięcy anonimowych członków Solidarności. Krzysztof Bereda w swoim mieszkaniu organizował pokazy filmów o stanie wojennym, zajmował się też kolportowaniem niezależnej prasy, Agata Wiśniewska-Pruszczyńska rozrzucała ulotki, drukowała "bibułę", Waldemar Różycki, znany w konspiracji jako "Suchy", zorganizował grupę oporu, która działała m.in. w "Ursusie" i występowała przeciwko zomowcom na demonstracjach. Andrzej Myc, ceniony naukowiec, był członkiem "Solidarności walczącej", w połowie lat 80. wyemigrował do USA.

Wszyscy bohaterowie filmów zapłacili znaczącą cenę za udział w ruchu oporu - byli internowani, siedzieli w więzieniach, nie mogli podjąć pracy w zawodzie. Po latach wszyscy jednak zgodnie twierdzą, że warto było ponosić ofiary, mimo że osobiście nie odnieśli z tego powodu żadnych korzyści - w latach 90. znaleźli się nieco na marginesie wydarzeń w wolnej Polsce.

W spotach wykorzystano fragmenty archiwalnych filmów pokazujących rzeczywistość stanu wojennego. Widać na nich szarżujących zomowców, twarze aresztowanych ludzi, ale też demonstracje sprzeciwu wobec systemu, chwile, gdy opozycjoniści czuli powiew wolności.

d2tkx0x

Spoty są tylko częścią filmowego programu przygotowanego w związku z czerwcową rocznicą. W dniach 6-7 czerwca w warszawskim Klubie Kamieniołomy (Hotel Europejski) odbędzie się przegląd wybranych filmów dokumentalnych zrealizowanych w latach 80. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Prezentowane filmy nie poruszają wprost spraw politycznych, skupiają się na codziennych problemach ludzi żyjących w Polsce w dekadzie poprzedzającej upadek systemu.

Podczas przeglądu będzie można zobaczyć m.in. "Gadające głowy" i "Dworzec" Krzysztofa Kieślowskiego, "Robotnice" Ireny Kamieńskiej, "Troszkę dobrze" i "Rozmowę' 82" Krzysztofa Langa, "Mieszkanie w bloku" i "Teraz" Tadeusza Pałki, "Biuro usług" Pawła Kędzierskiego. W sumie pokazane zostaną 23 filmy.

Spoty oraz przegląd filmowy są częścią warszawskiego programu obchodów rocznicy 4 czerwca, które odbywać się będą pod hasłem "Wyłącz system".

d2tkx0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tkx0x