Trwa ładowanie...
d1ccy8n

Stuart Craig

Najnowsze informacje
2.7
(3 głosy)
Oceń:

Uznany scenograf i dyrektor artystyczny. Trzykrotny laureat Oscara (1982 "Gandhi", 1988 "Niebezpieczne związki", 1997 "Angielski pacjent"), wielokrotnie do nagrody Akademii Filmowej nominowany. Autor scenografii m.in. do takich filmów jak: Harry Potter, Angielski pacjent, Gandhi czy Tajemniczy ogród Agnieszki Holland.

Stuart Craig ostatnią dekadę swojego życia spędził na planie Harry’ego Pottera tworząc magiczny świat Hogwartu. Jego mistrzowski patent tworzenia fantastycznych planów zdjęciowych współgrających ze świetnymi efektami wizualnymi nieustannie wzbudza zachwyt milionów widzów, o czym świadczy fakt, że film HP to jedna z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina.

Na prośbę autorki bestselleru J.K. Rowling, Stuart Craig pomimo napiętego planu pracy zgodził się wziąć udział w realizacji The Wizarding World of Harry Potter, czyli tematycznego parku rozrywki osadzonego w świecie Pottera, w Universal Studios w Orlando na Florydzie.

Craig jest trzykrotnym laureatem Nagrody Akademii Filmowej. Swojego pierwszego Oskara otrzymał za film Gandhi rozpoczynając tym samym długoletnią współpracę z reżyserem filmu, Richardem Attenborough. Pracowali również przy takich filmach, jak: Krzyk wolności, Cienista dolina, Miłość i wojna oraz Chaplin, w którym w roli głównej wystąpił Robert Downey Jr.

Drugiego Oskara zdobył za bogatą scenografię do filmu Niebezpieczne związki, który świetnie ukazuje okres francuskiego rokoko. Trzecią Nagrodę Akademii Filmowej przyjął zaś w 1997 roku za film Anthony’ego Minghella Angielski Pacjent. Jako główny plan scenerii Craig wykorzystał tunezyjską pustynię i zniszczony włoski klasztor.

Innymi, wartymi odnotowania osiągnięciami Craiga są: schronienie Tarzana na górze wulkanu Kamerun w filmie Greystoke - legenda Tarzana, władcy małp; oddanie atmosfery dzikości siedemnastowiecznej Ameryki Południowej w filmie Rolanda Joffé Misja; przedstawienie opustoszałej panoramy Londynu w filmie Rewolwer i melonik, współczesnego Zachodniego Londynu w Notting Hill czy wierne odtworzenie miasta Savannah lat dwudziestych w produkcji Roberta Redforda Nazywał się Bagger Vance. Na swej bogatej ścieżce zawodowej Craig zgromadził aż 13 nominacji do Nagrody BAFTA – w tym dwie nagrody za filmy z serii Harry Potter.

W 2004 roku otrzymał nagrodę Royal Designer for Industry przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Sztuk Pięknych w Londynie. W 2008 roku został laureatem Art Directors Guild Lifetime Achievement Award. Na co dzień mieszka z żoną Patricią w Berkshire, w południowej Anglii.

d1ccy8n
d1ccy8n
d1ccy8n
d1ccy8n