Susan Sarandon wywołała medialną burzę
26.07.2010 | aktual.: 22.03.2017 09:59
Susan Sarandon, pochodząca z Nowego Jorku, znana i ceniona na całym świecie laureatka Oscara wywołała burzę w mediach. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi, jaką wygłosiła podczas słynnego festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży – Giffoni Film Festiwal we Włoszech.
*Susan Sarandon, pochodząca z Nowego Jorku, znana i ceniona na całym świecie laureatka Oscara wywołała burzę w mediach. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi, jaką wygłosiła podczas słynnego festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży – Giffoni Film Festiwal we Włoszech. * Wypowiedź padła pod adresem Benedykta XVI. Amerykańska gwiazda wzburzyła dziennikarzy słowami: Nie podoba mi się ten papież.
Słowa aktorki szeroko przytaczały w niedzielę włoskie media. Sarandon prowokowała nie tylko tym stwierdzeniem. Chwilę po jego wypowiedzeniu dolała oliwy do ognia zadając zgromadzonym pytanie.
Prowokacyjne pytanie
Gwiazda była gościem specjalnym odbywającego się na południu Włoch festiwalu. W obecności prasy prowokacyjnie zapytała:
- "A czy wam Włochom ten papież się podoba?" – powiedziała wprawiając zgromadzonych w konsternację.
Na koniec aktorka podsumowała:
- "Uważam, że jego osoba budzi wątpliwości. Jest coś niejasnego , co go otacza i wiele osób ma takie wątpliwości"
Daleka od typowego ''gwiazdorstwa''
Jedna z najbardziej znanych i cenionych aktorek amerykańskich, jak również jedna z rekordzistek pod względem nominacji do najważniejszych nagród filmowych w tym kraju. Pamiętna Louise z filmu Ridleya Scotta „Thelma i Louise”, Oscarowa siostra zakonna z obrazu „Przed egzekucją” w reżyserii Tima Robbinsa. Znana zarówno ze znakomitych kreacji, jak i ze swojej szeroko zakrojonej działalności społecznej. Naturalna, daleka od typowego „gwiazdorstwa” potrafi inteligentnie wykorzystać pozytywne strony bycia „celebrity”.
Karierę zaczynała jako modelka
Urodziła się 4 października 1946 roku w Nowym Jorku, w rodzinie o włosko – walijskich korzeniach, jako najstarsza z dziewięciorga rodzeństwa.
Karierę zaczynała jako modelka w znanej agencji Ford. Studiowała aktorstwo i literaturę angielską na katolickim uniwersytecie w Waszyngtonie. Debiutowała w 1970 roku w dramacie „Joe”, stosunkowo szybko otrzymując kolejne, ciekawe propozycje: w 1974 zagrała u samego Billy’ego Wildera w „Stronie tytułowej” z Jackiem Lemmonem oraz u Sidneya Lumeta w dramacie „Zakochani w Molly”, rok później partnerowała Robertowi Redfordowi na planie przygodowego filmu George’a Roya Hilla „Wielki Waldo Pepper”, jak również zagrała główną rolę w kultowym filmie „Rocky Horror Picture Show” (1975), który swego czasu bił rekordy popularności, aktorce z miejsca przynosząc rozpoznawalność i sławę.
Nie uciekała od ról kontrowersyjnych
Nie uciekała od ról kontrowersyjnych, ani od tych rozbieranych, nigdy jednak nie pozwalając na sprowadzenie swojego wizerunku do roli banalnego seks-symbolu.
W 1978 roku zagrała prostytutkę – matkę w historycznym dramacie Louisa Malle’a „Ślicznotka” z Brooke Shields, a w 1983 roku – kochankę kobiety-wampira (Catherine Deneuve) w horrorze Tony’ego Scotta „Zagadka nieśmiertelności”.
W międzyczasie otrzymała pierwszą nominację do Oscara za rolę w filmie „Atlantic City” (1980) Louisa Malle’a oraz nagrodę aktorską na festiwalu w Wenecji za występ w filmie „Burza” (1982). Kolejną nominację do Oscara, jak również nominacje do Złotego Globu i BAFTA przyniosła jej dopiero jedna z tytułowych ról w znanym filmie Ridleya Scotta „Thelma i Louise” z 1991 roku.
Siedmiokrotnie nominowana do Złotego Globu
Pojawiła się m.in. w czarnej komedii fantasy „Czarownice z Eastwick” (1987) z Cher, Jackiem Nicholsonem i Michelle Pfeiffer, jak również w świetnej, niedostrzeżonej przez Akademię, a nominowanej do Złotego Globu roli w komedii „Byki z Durham” (1988), na planie której poznała przyszłego partnera, Tima Robbinsa.
Sarandon była w sumie siedmiokrotnie nominowana do Złotego Globu, nigdy nie zdobywając statuetki, pięciokrotnie zaś do Nagrody Akademii, otrzymując trofeum za rolę siostry Helen w filmie Tima Robbinsa „Przed egzekucją” (1995).
Wielka rola w ''Małych kobietkach''
Inne słynne kreacje w dekadzie lat 90-tych stworzyła przede wszystkim w „Kliencie” Joela Schumachera (1994, BAFTA, nominacja do Oscara) z Tommym Lee Jonesem, melodramacie „Małe kobietki” (1994) Gilliana Armstronga z Winoną Ryder, w „Oleju Lorenza” (1992, nominacja do Oscara i Złotego Globu) z Nickiem Nolte oraz w „Mamuśce” (1998, nominacja do Złotego Globu) z Julią Roberts.
W 1992 roku pojawiła się też u Roberta Altmana w głośnym „Graczu”.
Brak ról na miarę jej talentu
W ostatnich latach nie znalazło się, niestety, zbyt wiele znaczących ról na miarę talentu Sarandon, co jednak nie przeszkadzało aktorce być stale obecną na ekranach.
W 2002 roku zagrała obok Dustina Hoffmana w „Mili księżycowego światła”, w 2004 – w znanej komedii romantycznej z Jennifer Lopez i Richardem Gere „Zatańcz ze mną” oraz w dramacie obyczajowym „Czekając na cud”.
Gościnne występy i ostatnie role
Rok 2005 to występ u Camerona Crowe’a w „Elizabethtown” oraz u Johna Turturro w „Romance&Cigarettes”, 2006 – rola w thrillerze „Modliszka”, zaś 2007 – udział w przygodowym, familijnym obrazie fantasy „Zaczarowana”.
Gościnny występ w znanym sitcomie „Przyjaciele” przyniósł jej pierwszą nominację do Emmy, mimo że z medium telewizyjnym związana jest nieprzerwanie od samego początku kariery.
Ostatnim projektem z udziałem aktorki jest najnowszy film Petera Jacksona „Nostalgia anioła”, którego polska premiera odbyła się w marcu tego rok.