Trwa ładowanie...
d4a707c

Suspiria

Najnowsze informacje
3.4
(8 głosów)
Oceń:
"Suspiria" to horror, który spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków. Opowiada o tajemniczej szkole baletu i jej uczennicach.
d4a707c
9
12
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Suspiria – zarys fabuły

Główną bohaterką filmu "Suspiria" jest Susie Bennion, młoda baletnica. Przybywa ze Stanów do Berlina, aby rozpocząć naukę w prestiżowej szkole tańca. Szczególnie zainteresowana jej talentem jest dyrektor szkoły, tajemnicza Madame Blanc. Susie zaprzyjaźnia się z inną uczennicą, Sarą. To wraz z nią poprowadzi prywatne śledztwo w sprawie dziwnych zaginięć, które mają miejsce w szkole.

Suspiria – pierwowzór z 1977 roku

Horror "Suspiria" to remake docenionego filmu grozy z 1977 roku pod tytułem „Odgłosy”. Twórcą tego dzieła był włoski reżyser znany ze swojego zamiłowania do horrorów, Dario Argento. Główną rolę zagrała Jessica Harper, w postać madame Blanc wcieliła się natomiast Joan Bennett. Pierwowzór filmu w oryginale również nosi tytuł "Suspiria", w remake'u zaś polski dystrybutor zrezygnował z nadawania nowej nazwy, pozostawiające tę oryginalną.

Suspiria – premiera

Premiera filmu "Suspiria" odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film spotkał się z uznaniem zgromadzonej publiczności, czego wyrazem była ośmiominutowa owacja na stojąco. Film był również nominowany do nagrody Złotego Lwa w konkursie głównym.

Suspiria – ciekawostki

  • Do roli w filmie "Suspiria" pod uwagę brana była Natalie Portman, która już raz wcieliła się w rolę baletnicy w filmie "Czarny łabędź".
  • Początkowo na stołku reżysera filmu "Suspiria" zasiadał David Gordon Green, zrezygnował jednak z udziału w projekcie w 2015 roku.
  • Nie jest do końca jasne, ile ról w filmie "Suspiria" zagrała Tilda Swinton. Mówi się, że oprócz Madame Blanc wcieliła się również w postać dr. Jozefa Klemperera, którego oficjalnie gra nieznany aktor Lutz Ebersdorf.
Suspiria
Tytuł oryginalny

Suspiria

Gatunek

horror

Kraj produkcji

USA, Włochy

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

01.09.2018

Data polskiej premiery

02.11.2018

Czas trwania

152 min.

Reżyser
Obsada

Podziel się opinią

9
12

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a707c
d4a707c
d4a707c