Świecki pogrzeb Tadeusza Woźniaka. Muzyka żegnali bliscy, przyjaciele, fani
Trzy tygodnie po śmierci pożegnano muzyka i kompozytora, autora "Zegarmistrza światła", Tadeusza Woźniaka. Była to świecka państwowa uroczystość. Nie zabrakło znanych osób ze świata filmu i muzyki.
Od śmierci Tadeusza Woźniaka minęły trzy tygodnie, to dość długi czas oczekiwania na pochówek. Jaki powód za tym stał? Ponoć chodziło o "ważne sprawy rodzinne".
- Rodzina musi dopiąć wiele spraw i pogrzeb się opóźni. Wiele wskazuje na to, że odbędzie się dopiero pod koniec miesiąca - mówił wtedy Tomasz Kopeć z Polskiej Fundacji Muzycznej, mający kontakt z bliskimi zmarłego. Ponoć chodziło o obecność starszego brata Tadeusza, który na co dzień mieszka w Stanach.
Pogrzeb Tadeusza Woźniaka
Muzyka pochowano na Powązkach, obecne było wojsko z uwagi na państwowy charakter pochówku, ale ceremonia była świecka. Zanim odprowadzono urnę z prochami na cmentarz, w małej kaplicy, w której czuwali żołnierze, wystawiono portret i gitarę zmarłego.
Do zebranych na miejscu żałobników przemówił aktor Krzysztof Majchrzak, który był szwagrem muzyka. Objął opiekuńczym gestem Filipa, chłopca z zespołem Downa, który był najmłodszym synem Woźniaków, urodził się, gdy oboje mieli po 50 lat. Aktor przeczytał SMS-y, które Filip wciąż wysyła do ojca. W jednej z wiadomości syn pytał tatę "gdzie i jaką drogą w niebie poszedł".
Na grobie Tadeusza Woźniaka ktoś złożył dwie pomarańcze, pewnie dla upamiętnienia jednego z utworów, jakie wylansował muzyk: "Smak i zapach pomarańczy". Podczas ceremonii wystawiono puszkę oraz kod QR dla chętnych, by wesprzeć Polską Fundację Muzyczną. Poniżej zobaczycie, kto pojawił się na ostatnim pożegnaniu Tadeusza Woźniaka.
Tadeusz Woźniak niezapomniany polski artysta
Tadeusz Woźniak urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie. Zadebiutował w latach 60. pod pseudonimem Daniel Dan. Występował m.in. z zespołem Niebiesko-Czarni i Czesławem Niemenem. Komponował muzykę do wierszy największych polskich wieszczy.
W 1973 roku wykonał w Opolu piosenkę "Zegarmistrz światła" i otrzymał nagrodę główną na 10. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Jego dorobek stanowią także kompozycje do spektakli teatralnych, produkcji animowanych. To on był autorem piosenki "Pośrodku świata" wykorzystanej w czołówce telenoweli "Plebania". W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" mówimy o przerażającym "Kodzie Zła", którego wielu widzów nie jest w stanie spokojnie oglądać. Odrażający Nicolas Cage będzie się śnił po nocach. Mówimy też o bijącym rekordy "The Bear". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: