Świecki pogrzeb Tadeusza Woźniaka. Muzyka żegnali bliscy, przyjaciele, fani

Trzy tygodnie po śmierci pożegnano muzyka i kompozytora, autora "Zegarmistrza światła", Tadeusza Woźniaka. Była to świecka państwowa uroczystość. Nie zabrakło znanych osób ze świata filmu i muzyki.

Tadeusza Woźniaka pochowano 31 lipca
Tadeusza Woźniaka pochowano 31 lipca
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Basia Żelazko

Od śmierci Tadeusza Woźniaka minęły trzy tygodnie, to dość długi czas oczekiwania na pochówek. Jaki powód za tym stał? Ponoć chodziło o "ważne sprawy rodzinne".

- Rodzina musi dopiąć wiele spraw i pogrzeb się opóźni. Wiele wskazuje na to, że odbędzie się dopiero pod koniec miesiąca - mówił wtedy Tomasz Kopeć z Polskiej Fundacji Muzycznej, mający kontakt z bliskimi zmarłego. Ponoć chodziło o obecność starszego brata Tadeusza, który na co dzień mieszka w Stanach.

Pogrzeb Tadeusza Woźniaka
Pogrzeb Tadeusza Woźniaka© Licencjodawca | AKPA

Pogrzeb Tadeusza Woźniaka

Muzyka pochowano na Powązkach, obecne było wojsko z uwagi na państwowy charakter pochówku, ale ceremonia była świecka. Zanim odprowadzono urnę z prochami na cmentarz, w małej kaplicy, w której czuwali żołnierze, wystawiono portret i gitarę zmarłego.

Do zebranych na miejscu żałobników przemówił aktor Krzysztof Majchrzak, który był szwagrem muzyka. Objął opiekuńczym gestem Filipa, chłopca z zespołem Downa, który był najmłodszym synem Woźniaków, urodził się, gdy oboje mieli po 50 lat. Aktor przeczytał SMS-y, które Filip wciąż wysyła do ojca. W jednej z wiadomości syn pytał tatę "gdzie i jaką drogą w niebie poszedł".

Filip Woźniak i Krzysztof Majchrzak
Filip Woźniak i Krzysztof Majchrzak© Licencjodawca | AKPA

Na grobie Tadeusza Woźniaka ktoś złożył dwie pomarańcze, pewnie dla upamiętnienia jednego z utworów, jakie wylansował muzyk: "Smak i zapach pomarańczy". Podczas ceremonii wystawiono puszkę oraz kod QR dla chętnych, by wesprzeć Polską Fundację Muzyczną. Poniżej zobaczycie, kto pojawił się na ostatnim pożegnaniu Tadeusza Woźniaka.

 Adam Gessler
Adam Gessler© Licencjodawca | AKPA
Fot. AKPA
pogrzeb, lipiec 2024, Pogrzeb Tadeusza Woźniaka
Fot. AKPA pogrzeb, lipiec 2024, Pogrzeb Tadeusza Woźniaka© Licencjodawca | AKPA
Zofia Czernicka
Zofia Czernicka© Licencjodawca | AKPA
Krzysztof Majchrzak
Krzysztof Majchrzak© Licencjodawca | AKPA
 Krzysztof Materna
Krzysztof Materna© Licencjodawca | AKPA
Pogrzeb wokalisty i kompozytora Tadeusza Wozniaka.
Pogrzeb wokalisty i kompozytora Tadeusza Wozniaka. © Licencjodawca | Pawel Wodzynski
Dorota Stalińska
Dorota Stalińska© Licencjodawca | AKPA
 Adam Gessler
Adam Gessler© Licencjodawca | AKPA
Andrzej Rosiewicz
Andrzej Rosiewicz© Licencjodawca | AKPA
Pogrzeb Tadeusza Woźniaka
Pogrzeb Tadeusza Woźniaka© Licencjodawca | AKPA
Mieczysław Jurecki
Mieczysław Jurecki© Licencjodawca | AKPA
Elżbieta Zapendowska
Elżbieta Zapendowska© Licencjodawca | AKPA
Wadim Brodski
Wadim Brodski© Licencjodawca | AKPA
Pogrzeb Tadeusza Woźniaka
Pogrzeb Tadeusza Woźniaka© Licencjodawca | AKPA

Tadeusz Woźniak niezapomniany polski artysta

Tadeusz Woźniak urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie. Zadebiutował w latach 60. pod pseudonimem Daniel Dan. Występował m.in. z zespołem Niebiesko-Czarni i Czesławem Niemenem. Komponował muzykę do wierszy największych polskich wieszczy.

W 1973 roku wykonał w Opolu piosenkę "Zegarmistrz światła" i otrzymał nagrodę główną na 10. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Jego dorobek stanowią także kompozycje do spektakli teatralnych, produkcji animowanych. To on był autorem piosenki "Pośrodku świata" wykorzystanej w czołówce telenoweli "Plebania". W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" mówimy o przerażającym "Kodzie Zła", którego wielu widzów nie jest w stanie spokojnie oglądać. Odrażający Nicolas Cage będzie się śnił po nocach. Mówimy też o bijącym rekordy "The Bear". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)