Trwa ładowanie...
21-10-2009 11:29

Szwajcarzy uprzedzili USA o przyjeździe Polańskiego

Szwajcarzy uprzedzili USA o przyjeździe PolańskiegoŹródło: AFP
d3k9yr4
d3k9yr4

Według informacji do których dotarła agencja Associated Press, władze szwajcarskie przekazały odpowiednim organom amerykańskim informację, że reżyser Roman Polański przejedzie w końcu września na festiwal filmowy w Zurychu.

Informacja miała być przekazana 22 września, czyli na 4 dni przed aresztowaniem Polańskiego na lotnisku w Zurychu.

Władze amerykańskie odmówiły ujawnienia skąd dowiedziały się, że Polański zamierza przybyć do Zurychu, jednak według e-maili odebranych przed agencję, ich źródłem był szwajcarski federalny departament sprawiedliwości.

Associated Press podkreśla, że informacje te ponownie skłaniają do postawienia pytania dlaczego Szwajcaria postanowiła aresztować Polańskiego właśnie teraz, mimo, że w przeszłości reżyser był częstym gościem w tym kraju.

d3k9yr4

Polański został zatrzymany 26 września na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku.

Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca mu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko Polańskiemu postępowania karnego zbiegł on do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

d3k9yr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k9yr4