Trwa ładowanie...
Aktualności

Teatralny duet Cielecka- Chyra

Share
Magdalena Cielecka
Magdalena CieleckaŹródło: AKPA
d2n5qyj

Nowatorski Teatr Rozmaitości z Warszawy w najbliższych dniach wystawi na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kulturalnym w Edynburgu dwie inscenizacje - "Dybbuk" oraz "4.48 Psychoza". W obu przedstawieniach wystąpi Magdalena Cielecka - w pierwszym z nich wraz z Andrzejem Chyrą. Aktorzy już wielokrotnie grali razem - zarówno na scenie, jak i przed kamerą.

W oczekiwanej z dużym zainteresowaniem inscenizacji "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego wystąpią polscy wokaliści Andrzej Dobber i Elżbieta Szmytka. Operę wystawia Teatr Opery i Baletu z Petersburga (Maryjski), a dyrygentem jest Walerij Gergiew.

Na festiwalu zostanie także wykonana kompozycja Szymanowskiego na głos z orkiestrą "Pieśni Miłosne Hafiza" i jego kwartet smyczkowy nr 2. Na prezentację polskiej muzyki złożą się też utwory Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego.

d2n5qyj

Polski aktor Andrzej Seweryn, związany z paryskim teatrem Comedie Francaise, wystąpi w prestiżowej sali koncertowej Usher Hall w roli narratora w psalmie Arthura Honeggera "Le Roi David" z udziałem Szkockiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Festiwalu Edynburskiego.

- Międzynarodowy Festiwal Edynburski został zapoczątkowany w 1947 roku w następstwie niszczycielskiej wojny, jako optymistyczny wyraz tego, czym Europa może być. Motywem tegorocznego Festiwalu jest Nowa Europa, do której polski teatr i sztuka dramatyczna wniosły twórczą inspirację - zaznaczył w komunikacie prasowym dyrektor artystyczny festiwalu Jonathan Mills.

- Żyjemy w ciekawych czasach dla Europy, ale wymagają one zaangażowania naszego poczucia wspólnoty - dodał.

"4.48 Psychoza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny jest modernistycznym poematem autorki Sarah Kane o załamaniu się granic między rzeczywistością a wyobraźnią. Sztuka będzie wystawiana z angielskim tłumaczeniem w dniach 14-17 sierpnia w teatrze King's. Zagrają: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Mariusz Benoit, Rafał Maćkowiak i Janusz Chabior.

d2n5qyj

Reżyserem "Dybbuka" wystawianego 9-11 sierpnia, także w teatrze King's, jest Krzysztof Warlikowski. Przedstawienie z udziałem Cieleckiej i Chyry oparte jest na sztuce Szymona Anskiego i opowiadaniu Hanny Krall. Jego tematem są dwie historie - kobiety opętanej przez ducha kochanka i Amerykanina, którego ciało przejęła cierpiąca dusza ofiary holokaustu.

"Król Roger" zostanie wystawiony dwa razy - 25 i 27 sierpnia, a "Le Roi David" - 18 sierpnia.

Na odbywającym się równolegle dorocznym Festiwalu Teatrów Awangardowych Fringe w Edynburgu wystąpi sześć polskich zespołów teatralnych.

d2n5qyj

Podziel się opinią

Share
d2n5qyj
d2n5qyj