Andrzej Kotkowski planował nakręcenie "Miasta z morza" już dwadzieścia lat temu, jednakże na przeszkodzie w jego realizacji stanęły władze Polski Ludowej
Premiera 'Miasta z morza'
"Miasto z morza" – film otwierający pokazy Konkursu Głównego 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach oraz o początkowym, pionierskim, okresie budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem Polskiego Rządu, inżynierów i robotników.
Niezwykła historia rodzącego się miasta oparta jest na motywach powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat pt. "Tak trzymać". Akcja rozgrywa się w okresie około trzech lat od wiosny 1923 do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 luty 1926).
Premiera 'Miasta z morza'
Główny bohater, Krzysztof Grabień, w którego rolę wcieli się Jakub Strzelecki, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby – razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim (Paweł Domagała) – uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Młodzi zakochują się w sobie, a na swojej drodze spotykają Panią Helen (Małgorzata Foremniak), wdowę po oficerze Legionów, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć swoje życie na nowo.
Premiera 'Miasta z morza'
Krzysztof Grabień, zachęcony informacją o budowie portu jedzie na Wybrzeże. Celowe przetrzymywanie pociągu na granicy polsko-niemieckiej powoduje, że przyjeżdża do Gdyni nocą. Okradziony z pieniędzy, nieznający nikogo, błąka się do świtu nad morzem. Rankiem, chcąc otrzymać pracę, staje w kolejce do punktu werbującego robotników. Chętnych jednak jest zbyt wielu. Tu poznaje Wołodię, który proponuje mu niezbyt legalny, ale opłacalny interes. Chłopcy trafiają do garkuchni, gdzie pracuje Łucka. Krzysztof podoba się dziewczynie. On też czuje do niej sympatię, która przeradza się potem w miłość.
Premiera 'Miasta z morza'
Z niewielką ilością pieniędzy, nie mając gdzie spać, Krzysztof nocuje początkowo na plaży, potem mieszka w stojącej na plaży łodzi razem z trzema poznanymi przy budowie linii kolejowej chłopakami. Obrotny Wołodia spotyka inżynierów francuskich wysłanych do Gdyni przez Konsorcjum celem budowy basenów i nabrzeży przyszłego portu.
Premiera 'Miasta z morza'
Znając język, załatwia pracę sobie i Krzysztofowi. Pomagając Francuzom, obaj pracują w biurze naczelnika budowy i projektanta portu, którym jest inż. Wenda. Rusza budowa, sprowadzona pogłębiarka drąży pierwszy basen. Francuscy inżynierowie, Krzysztof i Wołodia często bywają w restauracji Heleny, tu koncentruje się życie towarzyskie, tu przychodzą miejscowi i letnicy w sezonie.
Premiera 'Miasta z morza'
Zdjęcia do filmu, pod kierownictwem operatora obrazu Adama Bajerskiego, rozpoczęły się 19 sierpnia i były kręcone przez 45 dni. Pięć dni zdjęciowych odbyło się w połowie grudnia, w zimowej scenerii. Prace na planie zakończyły się 20 grudnia 2008 roku.
Premiera 'Miasta z morza'
„Miasto z morza” powstawało głównie na Helu, gdzie zostały odtworzone „dziewicze” plenery powstającego gdyńskiego portu. Obraz kręcony był również w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Wejherowie, Łebie oraz w skansenie w Klukach.
Premiera 'Miasta z morza'
„Zdecydowaliśmy się na realizację produkcji „Miasto z morza”, ponieważ pragniemy przedstawić widzom ważną część naszej historii – budowę portu morskiego w Gdyni. Na tle tych wydarzeń prezentujemy losy czwórki głównych bohaterów, które przeplatają się zarówno z losami mieszkańców, jak i z historią autentycznych osób związanych z Kaszubami. ”– powiedziała Magdalena Kosmus, producent wykonawczy „Miasta z morza”.
Premiera 'Miasta z morza'
"Miasto z morza" promuje piosenka pod tym samym tytułem, w której Domagała wystąpił jako wokalista, autor słów i współautor muzyki do romantycznej ballady o marzeniach, które się spełniają.