Trwa ładowanie...
02-01-2007 14:09

To będzie bogaty rok dla filmu

To będzie bogaty rok dla filmuŹródło: Oficjalna strona filmu Post mortem. Opowieść Katyńska
d3xq171
d3xq171

Za sprawą nowej ustawy o kinematografii przybyło pieniędzy na produkcję filmową. Dlatego w roku 2007 będzie więcej niż zazwyczaj krajowych filmów, w tym realizowanych za polskie pieniądze, przez reżyserów zagranicznych.

Oprócz Petera Greenawaya, o którego filmie kręconym we Wrocławiu „Straż nocna” było już głośno, dotacje od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymał m.in. Ken Loach. Brytyjski reżyser nakręci film o Polakach pracujących w Anglii i Irlandii.

Czeski reżyser Petr Zelenka, twórca „Guzikowców” i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, nakręci autorską wersję „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego. Zdjęcia do filmu będą kręcone głównie w Stoczni Gdańskiej.

Dwukrotny zdobywca Oscara – za zdjęcia do „Listy Schindlera” i „Szeregowca Ryana” operator Janusz Kamiński nakręci w Polsce swój własny film pod tytułem „Hania” o małżeństwie, które zaprasza do siebie na święta chłopca z domu dziecka.

d3xq171

Wśród filmów polskich reżyserów, które w 2007 roku wejdą na ekrany, są zarówno komedie, jak i poważne filmy o tematyce politycznej i historycznej.

Prawdopodobnie wiosną wejdzie na ekrany „Post Mortem, opowieść katyńska” Andrzeja Wajdy. Głównymi bohaterami będą członkowie rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, którym władze komunistyczne przez lata uniemożliwiały poznanie prawdy o bliskich.

Jerzy Stuhr nakręci film o szperaniu w teczkach peerelowskiej bezpieki i tropieniu agentów. „Korowód” będzie filmem psychologicznym o rodzinie, przyjaźni i miłości – dodaje Stuhr.

Z pewnością jednym z najbardziej oczekiwanych filmów jest „Ryś”, Stanisława Tyma, czyli kontynuacja losów Ryszarda Ochódzkiego z kultowej komedii Stanisława Barei „Miś”.

d3xq171
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xq171