TOP 10: Największe filmowe klęski 2013
02.04.2013 | aktual.: 22.03.2017 21:43
Bieżący rok nie zdążył się jeszcze na dobre rozkręcić, a już gołym okiem widać, że „trzynastka” okazała się dla wielu dystrybutorów i filmowców pechowa. Choć od Sylwestra minęło zaledwie kilkanaście tygodni, byliśmy już świadkami naprawdę spektakularnych box office’owych klap.
Bieżący rok nie zdążył się jeszcze na dobre rozkręcić, a już gołym okiem widać, że „trzynastka” okazała się dla wielu dystrybutorów i filmowców pechowa. Choć od Sylwestra minęło zaledwie kilkanaście tygodni, byliśmy już świadkami naprawdę spektakularnych box office’owych klap.
W niektórych przypadkach z góry było wiadomo, że produkcja nie ma szans na powodzenie (np. „Movie 43” i Hugh Jackman z jądrami na brodzie…). Jednak są też takie filmy, których porażka finansowa jest sporym zaskoczeniem…
Razem z amerykańskim serwisem Pajiba prezentujemy dziesięć filmów, które kompletnie nie poradziły sobie na ekranach. Cześć z nich na pewno już nie pojawi się w naszych kinach.
''Jack pogromca olbrzymów'', reż. Bryan Singer, 2013
Budżet: 195 mln dolarów
Przychód: ok. 55 mln dolarów
Pradawny spór ożywa, kiedy młody mężczyzna imieniem Jack przypadkowo otwiera bramę między światem ludzi, a przerażającym światem olbrzymów. Olbrzymy, po raz pierwszy od stuleci uwolnione na ziemi, usiłują odzyskać panowanie nad lądem, który kiedyś utraciły, a Jack musi stanąć do walki i je powstrzymać…
Film będący trawestacją bajki o Jasiu i magicznej fasoli przegrał kretesem starcie z innym filmem odwołującym się do klasyki literatury.
Mowa o „Oz Wielki i Potężny” Sama Raimiego, który* w zaledwie 10 dni zarobił ponad 145 mln dolarów*. Jak widać efekty 3D to nie wszystko.
‘’Bullet to the Head’’, Walter Hill, 2012
Budżet: 55 mln dolarów
Przychód: ok. 10 mln dolarów
Kinowa adaptacja francuskiej powieści graficznej „Du Plomb Dans La Tete” w reżyserii legendarnego Waltera Hilla, znanego głównie za sprawą kultowego filmu „Warriors” oraz serii „Obcy”, której jest producentem.
Film opowiada historię młodego policjanta, który zaprzyjaźnia się z płatnym zabójcą Jimmym Bobo (Sylvester Stallone)
. Obaj mężczyźni odkrywają, że mają ze sobą wiele wspólnego oraz że walczą z tym samym wrogiem. Ich dochodzenie rozpoczyna się na ulicach Nowego Orleanu, a kończy na wysokich szczeblach władzy w Waszyngtonie.
Początkowo „Bullet to the Head” miał pojawić się w polskich kinach, jednak dystrybutor zmienił zdanie i film pojawi się u nas na DVD i Blu-ray. Data premiery na razie nie jest znana.
''Likwidator'', reż. Jee-woon Kim, 2013
Budżet: 45 mln dolarów
Przychód: ok. 13 mln dolarów
Również niezbyt dobrze poradził sobie kumpel Stallone’a, Arnold Schwarzenegger, dla którego „Likwidator” miał być tryumfalnym powrotem na ekrany.
Wprawdzie mogliśmy zobaczyć go wcześniej w dwóch częściach „Niezniszczalnych”, jednak w filmie Jee-woon Kima wciela się on w rolę pierwszoplanową.
Film to historia amerykańskiego szeryfa Raya Owensa, walczącego z meksykańskim kartelem narkotykowym. Podobnie jak w przypadku „Bullet to the Head” „Likwidator” w ogóle nie trafił na nasze ekrany.
‘’Movie 43’’, 2013
Budżet:6 mln dolarów
Przychód: ok. 4 mln dolarów w pierwszym weekendzie.
95 minut, 13 reżyserów, 10 scenarzystów i 11 krótkich nowel z hollywoodzką plejadą gwiazd. Czy ktoś w ogóle sądził, że to może się udać?
Wśród zaproszonych do współpracy filmowców znaleźli się m.in. reżyser Peter Farrelly, Hugh Jackman, raper Common, Kate Winslet, Gerard Butler (w roli karła) oraz Uma Thurman.
Choć film już się zwrócił, wpływy minimalnie przekroczyły wyłożone pieniądze, co przy takim stężeniu znanych nazwisk jest zaskakujące.
''Phantom'', reż. Todd Robinson, 2013
Budżet: 18 mln dolarów
Przychód: ok. 1 mln dolarów
Dobrze nie zakończył się także powrót na ekrany uwielbianego również przez polskich widzów Davida Duchovnego.
W filmie Todda Robinsona aktor* ponownie wcielił się w agenta, tym razem sowieckich sił specjalnych.* Akcja rozgrywa się na pokładzie radzieckiej łodzi podwodnej w okresie zimnej wojny. Obok Duchovnego wystąpili Ed Harris i William Fichtner.
Początkowo rolę agenta miał grać Andy Garcia, ale się wycofał. Może czuł pismo nosem?
‘’Dead Man Down’’, reż. Niels Arden Oplev, 2013
Budżet:30 mln dolarów
Przychód: ok. 10 mln dolarów
Głównym bohaterem filmu duńskiego reżysera jest Victor (w tej roli Colin Farrell)
, prawa ręka króla nowojorskiego podziemia kryminalnego (Terrence Howard).
Mężczyzna daje się uwieść i szantażować Beatrice (Noomi Rapace)
. Kobieta sama padła kiedyś ofiarą przestępstwa. Teraz szuka zemsty. Dwójkę bohaterów połączy trudna i brutalna gra.
Data polskiej premiery filmu na razie nie jest znana.
‘’Niewiarygodny Burt Wonderstone’’, reż. Don Scardino, 2013
Budżet:30 mln dolarów
Przychód: ok. 10 mln dolarów
Komedia Dona Scardino została zrealizowana na podstawie opowieści Tylera Mitchella, która opowiada o rywalizacji dwóch magików. Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy w czasie występu przypadkowo ginie partner jednego z najpopularniejszych iluzjonistów w Las Vegas.
Brzmi ciekawie prawda? Dodajmy, że w głównych rolach pojawiają się Jim Carrey, Steve Carell, James Gandolfini oraz Olivia Wilde.
Niestety, film okazał się niewypałem. Data polskiej premiery nie jest na razie znana i nie zapowiada się, aby film w ogóle został wprowadzony na nasze ekrany.
''Piękne istoty'', reż. Richard LaGravenese, 2013
Budżet:60 mln dolarów
Przychód: ok. 20 mln dolarów
W zestawieniu największych porażek finansowych pierwszego kwartału 2013 nie mogło zabraknąć „Pięknych istot”.
Pierwszego dnia kolejnego roku szkolnego Wate spotyka tajemniczą Lenę Duchannes, siostrzenicę lokalnego odludka, a także... dziewczynę swoich marzeń. Ethan szybko odkrywa, że Lena nie jest typową nastolatką, a ich rodzący się związek nie opiera się tylko i wyłącznie na fizycznym przyciąganiu, lecz również na tajemniczej więzi, która już niedługo zmieni ich życie.
Film Richarda LaGravenese’a to nic innego jak próba zbicia kapitału na popularności „Sagi Zmierzch” Stephenie Meyer oraz jej ekranizacjach. I jak widać niezbyt udana.
''Władza'', reż. Allen Hughes, 2013
Budżet: 35 mln dolarów
Przychód: ok. 20 mln dolarów
Utrzymana w klimacie filmu noir produkcja "Broken City" to opowieść o losach byłego policjanta (w tej roli Mark Wahlberg)
, który pracuje jako prywatny detektyw. W ramach jednego ze zleceń śledzi on niewierną żonę burmistrza (Catherine Zeta-Jones i Russell Crowe)
.
Wkrótce detektyw odkrywa, że kochanek kobiety nie żyje, co pozwala mu wpaść na trop niejasnych interesów burmistrza.
W obrazie pojawiają się także Jeffrey Wright, Natalie Martinez, Justin Chambers, Kyle Chandler, Griffin Dunne oraz James Ransone. Za reżyserię odpowiada Allen Hughes.
''Stand Up Guys'', reż. Fisher Stevens, 2013
Budżet: 15 mln dolarów
Przychód: ok. 4 mln dolarów
O filmie Fishera Stevensa zrobiło się u nas głośno za sprawą 30-sekundowego występu Weroniki Rosati, która na chwilę pojawia się w jednej ze scen.
"Stand Up Guys" przedstawia historię trzech emerytowanych gangsterów, Vala (Al Pacino)
, Doca (Christopher Walken)
i Hirscha (Alan Arkin)
, którzy ponownie łączą siły, chcąc znowu zasmakować przygody i szaleństwa. Ciągnie się jednak za nimi mroczna tajemnica i były szef, któremu stara kompania już tak bardzo się nie podoba.
Gdy jeden z trójki kryminalistów otrzymuje zlecenie zlikwidowania przyjaciela, obaj postanawiają zaszaleć po raz ostatni: odwiedzić dom publiczny, ukraść kilka samochodów i uciec przed policją. (gk/mf/mn)