TOP 20: Najlepsze filmy końca 2014 roku
12.09.2014 | aktual.: 22.03.2017 15:58
Wydawać by się mogło, że po „Strażnikach Galaktyki” w tym roku do naszych kin nie wejdzie już nic wartego uwagi. I choć rzeczywiście w żadnym z nadchodzących obrazów nie ma szyderczego szopa, to polscy dystrybutorzy stanęli na głowie, aby dogodzić nawet najbardziej grymaszącym kinomanom.
Choć wakacje właśnie dobiegły końca, nie oznacza to wcale, że najlepsze i najgłośniejsze premiery mamy już za sobą. Do końca roku na naszych ekranach zagości sporo naprawdę interesujących filmów. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie!
Wydawać by się mogło, że po „Strażnikach Galaktyki” (przeczytaj naszą recenzję) w tym roku do naszych kin nie wejdzie już nic wartego uwagi. I choć rzeczywiście w żadnym z nadchodzących obrazów nie ma szyderczego szopa, to polscy dystrybutorzy stanęli na głowie, aby dogodzić nawet najbardziej grymaszącym kinomanom.
Przed wami 20 naszym zdaniem najciekawszych filmów, jakie wejdą na nasze ekrany do końca tego roku. Na liście znalazło się zaskakująco dużo polskiego kina, kilka obrazów dla ludzi o mocnych nerwach oraz produkcje w sam raz na wieczór we dwoje.
''Serce lwa'', reż. Dome Karukoski, 2013
Premiera: 12 września
Teppo wyszedł właśnie z więźnia i próbuje rozpocząć życie na nowo. Niestety przed byłym skazańcem z wytatuowaną swastyką na ramieniu wszystkie drzwi są zatrzaskiwane. Jego szans na normalne życie i świeży start nie zwiększają również znajomi skinheadzi, którzy wiernie za nim podążają.
Pewnego razu w kawiarni poznaje piękną blondynkę, z którą rozpoczyna ekscytujący związek. Jakiś czas później dowiaduje się, że będzie z nimi mieszkało dziecko, które dziewczyna ma z poprzedniego związku i że jest ono… czarne.
Sytuacja staje się jeszcze bardziej gorąca, kiedy z parą planuje zamieszkać także niezrównoważony brat Teppo.
''Więzień labiryntu'', reż. Wes Ball, 2014
Premiera: 19 września
Film opowiada historię nastoletniego Thomasa (Dylan O'Brien), który razem z 60 innymi osobami zostaje uwięziony w tajemniczym labiryncie.
Gdy wszystko wydaje się być stracone i nikt nie potrafi znaleźć wyjścia, nagle pojawia się tajemnicza dziewczyna. Posiada ona cenną informację, która może być pierwszym krokiem do upragnionej wolności...
''Miasto 44'', reż. Jan Komasa, 2014
Premiera: 19 września
Wysokobudżetowy film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, opowiadający o losach młodych powstańców.
Zrealizowana z rozmachem* uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu,* rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego, z efektami specjalnymi współpracownika Petera Jacksona i Christophera Nolana.
''Witamy w Nowym Jorku'', reż. Abel Ferrara, 2014
Premiera: 26 września
Abel Ferrara, kultowy reżyser „Złego porucznika” z Harveyem Keitelem w roli głównej, powraca z mocną opowieścią inspirowaną głośną aferą z udziałem Dominique’a Strauss-Kahna, uzależnionego od seksu byłego dyrektora zarządzającego Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Deveraux jest potężnym człowiekiem. Przez jego ręce codziennie przewijają się miliardy dolarów, a decyzje mają wpływ na globalną ekonomię. Jednak afera seksualna z udziałem pokojówki z nowojorskiego hotelu doprowadzi do aresztowania i załamania błyskotliwej kariery finansisty.
U boku Gérarda Depardieu w jednej z głównych ról zobaczymy Drenę De Niro, córkę Roberta De Niro.
''Spódnice w górę!'', reż. Audrey Dana, 2014
Premiera: 26 września
Lily chce być bardziej seksy, Jo jest wiecznie niezaspokojona, Agathe ma wstydliwy sekret. Z kolei Fanny jest z niewłaściwym facetem, Sophie nie może osiągnąć orgazmu, Adeline pragnie szalonych romansów i szampana, a Sam boi się własnego cienia.
Tego wszystkiego zazdrości im perfekcyjna i pedantyczna Rose, która osiągnęła już szczyt korporacyjnych marzeń,ale po drodze zgubiła to, co najcenniejsze... kobiecość.
Szalone romanse, burzliwe rozstania, huśtawki nastrojów, przyjaźń, seks i plotki. Francuskie kobiety są zmienne jak pogoda w Paryżu. Jedenaście kobiet,* z których każda jest inna, każda czego innego doświadczyła, i o czym innym marzy.*
''Słowo na M'', reż. Michael Dowse, 2013
Premiera: 19 września
Wallace (Daniel Radcliffe) nie ma szczęścia do dziewczyn. Samotny, po kolejnym rozstaniu, spotyka Chantry - młodą malarkę. Znajomość przeradza się w przyjaźń, a ta z wolna zaczyna przypominać... miłość?
Zrozumieć swoje uczucia pomaga Wallace'owi Allan (Adam Driver - gwiazda serialu "Dziewczyny"). Czy Chantry wybierze wiecznie zamyślonego marzyciela - outsidera, czy jej serce zostanie przy Benie - jej robiącym błyskawiczną karierę w dyplomacji, pewnym siebie narzeczonym...
''Służby specjalne'', reż. Patryk Vega, 2014
Premiera: 3 października
Gdy dochodzi do likwidacji elitarnych Wojskowych Służb Informacyjnych,* politycy orientują się, że pozbawiono Polskę oczu i uszu.*
Zostaje stworzona nowa tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik (Olga Bołądź), kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie (Wojciech Zieliński) oraz były pułkownik SB (Janusz Chabior).
Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracują.
''Potop Redivivus'', reż. Jerzy Hoffman, 1974
Premiera: 3 października
„Potop Redivivus” to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie – bliskiej oczekiwaniom współczesnego widza.
Pieczołowicie odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu o zdynamizowanej narracji, trwająca 185 min.
''Bogowie'', reż. Łukasz Palkowski, 2014
Premiera: 10 października
"Bogowie" to oparta na faktach, filmowa opowieść o młodym Zbigniewie Relidze, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca.
Film portretuje wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.
W obsadzie, oprócz Tomasza Kota w roli Religi, są m.in.: Piotr Głowacki (jako Marian Zembala), Szymon Piotr Warszawski (jako Andrzej Bochenek), Władysław Kowalski (jako wybitny kardiochirurg Jan Moll), Marian Opania (jako Jan Nielubowicz, jeden z pionierów polskiej transplantologii, który w 1966 r. przeprowadził pierwszy w naszym kraju udany przeszczep nerki), a także Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Marek Siudym, Magdalena Czerwińska, Wojciech Solarz. Scenariusz napisał Krzysztof Rak.
''Jeziorak'', reż. Michał Otłowski, 2014
Premiera: 17 października
Iza Dereń, policjantka z prowincjonalnego miasteczka,prowadzi śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety.
Równocześnie trwają poszukiwania dwóch policjantów, zaginionych na służbie. Jeden z nich jest partnerem Izy i ojcem mających niebawem się narodzić bliźniąt.
''Brud'', reż. Jon S. Baird, 2013
Premiera: 17 października
Detektyw Bruce Robertson (James McAvoy, znany m.in. z takich filmów jak "Ostatni Król Szkocji", seria "X-Men" czy „Trans”) wie, że jest najlepszym kandydatem do awansu. Niestety, na jego drodze stają „kompletni idioci” - jego koledzy z pracy.
W mieście dochodzi do morderstwa, a szef wymaga natychmiastowych wyników. Na szczęście dla Bruce’a to łatwizna. Wystarczy dużo alkoholu, narkotyków, seksu i trochę knucia, aby genialny plan działał jak marzenie.
Detektyw Robertson jest przecież królem gierek i ma wszystko pod kontrolą. Czy rzeczywiście wszystko układa się tak świetnie? Czy jest coś czego nie wziął pod uwagę?
''Horns'', reż. Alexandre Aja, 2013
Premiera: 31 października
Bohaterem jest Ignatius Perrish (w tej roli Daniel Radcliffe), młody mężczyzna podejrzany o gwałt i zamordowanie własnej dziewczyny.
Pewnego ranka Ignatius budzi się kompletnie skacowany, ze świadomością, że w nocy narobił głupstw. W lustrze zauważa z przerażeniem, że wyrosły mu rogi.
Szybko odkrywa, że mają one niezwykłą moc: sprawiają, że ludzie wyznają swoje grzechy i działają impulsywnie. Dzięki nowym zdolnościom Ignatius ma nadzieję na rozwiązanie zagadki śmierci swojej dziewczyny i schwytanie mordercy.
Film stanowi adaptację książki autorstwa Joe Hilla, syna Stephena Kinga. W Polsce powieść znana jest pod tytułem "Rogi".
''Zbliżenia'', reż. Magdalena Piekorz, 2013
Premiera: 24 października
Marta jest rzeźbiarką, ma kochającego męża Jacka i piękne mieszkanie z pracownią,* a jednak nie potrafi być w pełni szczęśliwa.* Długie lata, jakie spędziła z matką pod jednym dachem, w domu z ogrodem, i świadomość, że kobieta wszystko jej poświęciła, sprawiają, że nie potrafi rozpocząć życia na własny rachunek. I mimo iż każda wizyta u niej kończy się praktycznie awanturą, Marta za każdym razem wraca pod rodzinny dach.
Kobiety nie potrafią żyć bez siebie, a każda większa rozłąka łączy się z cierpieniem. Tej sytuacji próbuje sprostać Jacek, który chce stworzyć z Martą prawdziwy dom...
"Zbliżenia" to współczesny dramat psychologiczny opowiadający o sile rodzinnych więzi.
''Zaginiona dziewczyna'', reż. David Fincher, 2014
Premiera: 10 października
Wizjonerski thriller** w reżyserii mistrza gatunku Davida Finchera **będący ekranizacją bestsellerowej powieści Gillian Flynn.
Młoda kobieta znika bez śladu w przededniu piątej rocznicy ślubu.
Wszystkie podejrzenia padają na męża, który wspierany przez siostrę zaginionej żony postanawia dowieść swojej niewinności i rozwiązać zagadkę.
''Krocząc wśród cieni'', reż. Scott Frank, 2014
Premiera: 3 października
Liam Neeson („Uprowadzona”) powraca w elektryzującym thrillerze Scotta Franka, scenarzysty „Raportu mniejszości” i „Wolverine”. Fabuła „Krocząc wśród cieni” oparta jest na motywach powieści Lawrence’a Blocka, trzykrotnego zwycięzcy Edgar Award – nagrody dla autora najlepszego amerykańskiego kryminału roku.
Eks-glina Matt Scudder (Liam Neeson) zarabia na życie jako prywatny detektyw. Zostaje wynajęty przez handlarza narkotyków, którego żonę porwano, a następnie * brutalnie zamordowano.* Scudder rozpoczyna śledztwo i wkrótce odkrywa, że za śmiercią kobiety stoi zorganizowana grupa przestępcza, mająca na koncie szereg krwawych zbrodni.
Balansując na granicy prawa, detektyw zrobi wszystko, aby powstrzymać gangsterów przed kolejnym atakiem.
''Interstellar'', reż. Christopher Nolan, 2014
Premiera: 7 listopada
Opowieść o odkrywcach, którzy przenoszą się do innego wymiaru wykorzystując zakrzywienie w czasoprzestrzeni.
Inspiracją do napisania fabuły była teoria fizyka Kipa Thorne'a, który uważa, że nieregularności w czasoprzestrzeni (tzw. wormholes) można wykorzystać do podróży w czasie.
''Obywatel'', reż. Jerzy Stuhr, 2014
Premiera: 7 listopada
Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń.Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki.
Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek.
W swojej najnowszej komedii Jerzy Stuhr wyśmiewa wszystko i wszystkich, nie oszczędzając przy tym samego siebie. To najzabawniejsza rola aktora od czasu "Seksmisji". Jak ta kultowa komedia, "Obywatel" również pokazuje, że w jakim systemie Polacy by się nie znaleźli, zawsze potrafią śmiać się ze swoich wad i wszelkich "izmów".
''Głupi i głupszy 2'', reż. Bobby i Peter Farrelly, 2014
Premiera: 14 listopada
20 lat temu Lloyd i Harry przemierzyli Stany Zjednoczone, aby odnaleźć tajemniczą piękną nieznajomą, która pozostawiła w ich rękach walizkę pełną dolarów. Teraz ponownie wyruszają w podróż.
Tym razem ich celem jest odnalezienie nieślubnej córki Harry'ego, od której mogliby pozyskać dla niego nerkę do przeszczepu.
Najbardziej nierozgarnięty duet od czasów Flipa i Flapa ponownie w akcji. Choć minęło już trochę czasu od ich ostatniej przygody, nadal stanowią koncertową parę półgłówków pakujących się we wszystkie możliwe tarapaty.
''Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1'', reż. Francis Lawrence, 2014
Premiera: 21 listopada
Trzecia część "Igrzysk śmierci", jednego z największych kinowych hitów ostatnich lat i nowej, wielkiej popkulturowej sagi. W imponującej obsadzie znaleźli się nagrodzeni Oscarami Jennifer Lawrence i Phillip Seymour Hoffman, a także weteran kina Donald Sutherland. Po raz pierwszy w „Igrzyskach śmierci” w jednej z kluczowych ról zobaczymy Julianne Moore.
Katniss wraz z matką i siostrą mieszka w legendarnym, podziemnym dystrykcie trzynastym, który, wbrew kłamliwej propagandzie, przetrwał zemstę Kapitolu. Z nowymi przywódcami na czele, rebelianci przygotowują się do rozprawy z dyktatorską władzą. Katniss, mimo początkowych wahań, zgadza się wziąć udział w walce. Staje się symbolem oporu przeciw tyranii prezydenta Snowa.
''Hobbit: Bitwa pięciu armii'', reż. Peter Jackson, 2014
Premiera: 26 grudnia
Po wielkim sukcesie pierwszych dwóch części trylogii – "Hobbit: Niezwykła podróż" (2012) oraz "Hobbit: Pustkowie Smauga" (2013), nadszedł czas na film zamykający niezwykłe dzieło Petera Jacksona.
Drużyna dowodzona przez Thorina Dębową Tarczę dotarła do Samotnej Góry, której skarbu strzeże potężny Smaug. Czy Bilbo i jego towarzysze pokonają smoka i odzyskają legendarny Erebor?
Filmowa adaptacja książki J.R.R. Tolkiena,* będącej wstępem do słynnego "Władcy Pierścieni",* to opowieść pełna niesamowitych wydarzeń i magicznych postaci.(gk/mn)