TVP wyprodukuje filmu o wypędzeniach Polaków

Prace "Ojczyzna wam matką będzie" Lecha Makowieckiego oraz "Otto Reder" Ewy i Marka Bukowskich zwyciężyły w zorganizowanym przez Telewizję Polską konkursie na projekt filmu fabularnego i miniserii telewizyjnej na temat wypędzeń Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej.

TVP wyprodukuje filmu o wypędzeniach Polaków
Źródło zdjęć: © ITI Cinema

21.08.2008 11:56

O rozstrzygnięciu konkursu poinformował PAP w środę Zespół Rzecznika Prasowego TVP.

"Nie została przyznana główna nagroda, ponieważ nadesłane prace nie spełniały wszystkich oczekiwań stawianych w założeniach konkursowych. Natomiast dzięki przejrzystej punktacji najwyższe noty od członków jury otrzymały dwie propozycje: Lecha Makowieckiego oraz Ewy i Marka Bukowskich" - napisano w komunikacie rzecznika TVP.

Praca Lecha Makowieckiego pt. "Ojczyzna wam matką będzie" dotyczy wydarzeń, które miały miejsce w latach 1939-1945 na terenach powiatu rypińskiego, obszaru włączonego po klęsce wrześniowej do III Rzeszy, planowo germanizowanego przez niemieckiego okupanta. Scenariusz odtwarza koleje losu chłopca, który w chwili wybuchu wojny miał 10 lat.

Z kolei praca Ewy i Marka Bukowskich pt. "Otto Reder" poświęcona jest jednej z najokrutniejszych zbrodni II wojny światowej - germanizacji dzieci Zamojszczyzny - nazywanej przez historyków "rabunkiem dzieci polskich". Główny wątek w tej pracy osnuty jest wokół wypędzeń, które dotyczyły ponad 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, które najpierw poddano segregacji rasowej, a następnie część z nich zniemczono. Akcja koncentruje się na losach jednego z takich dzieci, któremu udaje się uciec z akcji wysiedleńczej i które rozpaczliwie poszukuje swojej rodziny.

Konkurs ogłoszono 15 kwietnia. W jury zasiadali m.in. przedstawiciele Agencji Filmowej TVP oraz TVP Historia i TVP Kultura. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie nadesłać prace pisemne - treatmenty (krótkie projekty) filmu fabularnego oraz czterech odcinków miniserii telewizyjnej. Wpłynęło 90 zgłoszeń, spośród których 60 zakwalifikowano do konkursu. Na podstawie zwycięskich projektów zostaną napisane scenariusze, według których mają być zrealizowane filmy o wypędzeniach Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej.

Dyrektor TVP Historia Artur Dmochowski podkreślał przed kwietniową inauguracją konkursu, że wypędzenia Polaków były jedną z najbardziej zbrodniczych akcji w czasie II wojny światowej.

"Zaczęła się ona wkrótce po wkroczeniu Niemców do Polski, od wysiedlenia mieszkańców Gdyni. Niemal cała Gdynia została wysiedlona, a następnie zasiedlona przez osadników niemieckich. To pierwszy krok. Potem były następne: wypędzenie mieszkańców Pomorza, Wielkopolski, Łodzi, okolic Oświęcimia, Żywiecczyzny, Zamojszczyzny. Często wypędzenia były łączone z eksterminacją, masowym rozstrzeliwaniem Polaków" - przypomniał Dmochowski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)