Trwa ładowanie...
16-07-2009 10:55

Usunęli papierosa z ręki znanego aktora, bo bali się kary

Usunęli papierosa z ręki znanego aktora, bo bali się karyŹródło: PAP/EPA
d35e5rw
d35e5rw

Ze zdjęcia francuskiego aktora Alaina Delona reklamującego znaną markę perfum zniknął jego papieros - informują francuskie media. Jak się okazuje, producent wyretuszował oryginalne zdjęcie gwiazdora w obawie przed karą za promocję wyrobów tytoniowych.

Na wiszącej w metrze i na ulicach francuskich miast reklamie męskich perfum Diora widnieje czarno-białe zdjęcie młodego Delona pochodzące z 1966 roku. Fotografia pozornie ta sama, ale - jak pisze dziennik "Le Parisien" - brak jej jednego szczegółu: trzymanego przez aktora papierosa. Miejsce po nim graficy wypełnili na czarno, kolorem koszuli Delona.

To już kolejny we Francji przypadek usunięcia papierosów z reklam w imię walki z paleniem tytoniu. W ostatnim czasie ofiarą podobnego fotograficznego retuszu na plakatach padły fajka pana Hulot z filmu Jacques'a Tatiego oraz papieros Audrey Tautou z filmu o Coco Chanel.

Przyczyną tych zabiegów jest obowiązujące od 1991 roku we Francji prawo zakazujące wszelkiej, nawet pośredniej reklamy wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Przepisy te stosowano do tej pory niezbyt rygorystycznie, jednak w ostatnich miesiącach widać tendencję do coraz częstszego "poprawiania" oryginalnych zdjęć w duchu antynikotynowym. Niektórzy komentatorzy krytykują to jako przesadę i niepokoją się, że stosowanie tego zakazu np. do afiszy filmowych prowadzi do zniekształcania autentycznych obrazów.

d35e5rw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35e5rw