Trwa ładowanie...
w ciemności
03-01-2012 14:03

''W ciemności'': Krystyna Chiger opowiada o filmie [wideo]

''W ciemności'': Krystyna Chiger opowiada o filmie [wideo]Źródło: Kino Świat
d423y5k
d423y5k

"W ciemności" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Polaka – Leopolda Sochy, który przez ponad rok dawał schronienie grupie uciekinierów z lwowskiego getta. Jedną z ocalonych przez niego osób jest Krystyna Chiger, autorka bestsellerowej biografii „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Dla reżyserki „W ciemności” opinia Chiger była najważniejszym sądem, jaki ktoś mógł wygłosić o jej filmie. Dlatego pokazując go pierwszy raz pani Krystynie, była - wraz z autorem scenariusza - autentycznie przerażona. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Ostatnia żyjąca osoba z grupy Żydów uratowanych przez Sochę miała po projekcji powiedzieć: „Udało ci się. Dokładnie tak było.

Niezapomnianym wydarzeniem okazała się obecność Chiger na światowej premierze „W ciemności”, która odbyła się 11 września 2011, w ramach 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Po pokazie Chiger została zaproszona przez Holland na scenę, wywołując wzruszenie całej widowni i długie owacje na stojąco. Oto jak wspomina to reżyserka: „To było zupełne szaleństwo. Ona płakała i ja, pierwszy raz odkąd nakręciłam ten film, również się popłakałam. Dyrektor festiwalu, wielkie chłopisko, szlochał. Potem powiedział, że takie momenty przechodzą do historii tego festiwalu i są jego pięknym zwieńczeniem.

Kiedy Chiger wspomina swojego wybawcę - Leopolda Sochę, nie ma wątpliwości, że Polak dokonał rzeczy niezwykłej, a dziesięć uratowanych przez niego osób, stanowi zaledwie punkt wyjścia dla zrozumienia rangi jego czynów. „Trudno jest wyobrazić sobie wielkość jego dzieła. Dzięki niemu zdołało przetrwać dziesięć osób, które później miały swoje życie i rodziny, więc z tej dziesiątki robi się znacznie większa liczba.

„W ciemności” trafi na ekrany polskich kin 5 stycznia. Honorowy patronat nad filmem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski.
ZOBACZ TAKŻE:

Natasza boi się męża. Dlaczego? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )*
*
[

Co słychać u Kasi z "13 posterunku"? ]( http://teleshow.wp.pl/13-posterunek-co-sie-dzieje-z-aleksandra-wozniak-6026606755153025g )**


**[

Pamiętacie Witię z "Samych swoich"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )**

d423y5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d423y5k