"Walc z Baszirem": intymna spowiedź filmowa
02.04.2009 | aktual.: 24.01.2017 07:55
3 kwietnia na ekrany polskich kin wchodzi przejmujący film Ariego Folmana.
Pamięć o przeszłości ożywa
"Dzięki "Walcowi z Baszirem" pamięć o Sabrze i Szatili ożywa. Bo dla Folmana tamta masakra jest tragedią osobistą - nie dlatego, że kogoś tam stracił. Dlatego, że przeżył ją tak głęboko, iż wolał o niej zapomnieć" - pisze w miesięczniku "Kino" Konrad J. Zarębski.
Odnajdywanie utraconej pamięci
"Jego film jest historią o odnajdywaniu utraconej pamięci - zatartych wspomnień wielu jednostek. To podróż w głąb samego siebie - proces głęboko osobisty, intymny a zarazem wstydliwy(..)" - dodaje Zarębski.
'Walc z Bashirem' w polskich kinach
Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów.
Wspomnienie wojny izraelsko-libańskiej
Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych.
Ari bohaterem filmu
Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu.
Prawda o wojnie izraelsko-libańskiej
Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym.
Historia Bliskiego Wschodu
Gdy Ari coraz bardziej zgłębia tajemnicę, jego pamięć zaczyna podsuwać mu coraz bardziej surrealistyczne obrazy. "Walc z Bashirem" to poruszająca i przerażająca animacja dotycząca niedawnej historii Bliskiego Wschodu.
Cztery lata pracy nad 'Walcem z Bashirem'
Od momentu, w którym rozpoczęto proces dokumentacji do ostatniej sklejki montażowej, proces realizacji "Walca z Bashirem" trwał cztery lata. Podczas trwającej rok dokumentacji zebrano dziesiątki świadectw dotyczących Pierwszej Wojny Libańskiej.
Praca w studiu
Na podstawie tych wspomnień Ari Folman napisał szczegółowy scenariusz pełnometrażowego filmu, który został nakręcony w studiu, z zamiarem zachowania maksymalnej autentyczności aż do końca procesu produkcji.
Technika 3D
Film został zrealizowany techniką mieszaną – część animacji wykonano w 3D, część metodami animacji klasycznej, część to animacja wycinankowa (cut-out), do animowania użyto także Flasha. Konieczność łączenia różnych metod wynikała z faktu, że początkowy budżet filmu był bardzo skromny. Dopiero później udało się znaleźć koproducentów. W filmie pojawiają się trzy stylistyki. Podstawowa – bardzo realistyczna, zawierająca dużą ilość szczegółów
Liczne nagrody
"Walc z Bashirem" ma na swoim koncie Złoty Glob za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz nominacje do prestiżowych nagród: do Oscara (Najlepszy Film Nieanglojęzyczny), do BAFTA (Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Film Animowany), do Złotej Palmy w Cannes.