Warszawski Festiwal Filmowy już za miesiąc

Niespełna za miesiąc, 7 października rozpocznie się 21. edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, którego hasło w tym roku brzmi „Filmy o ludziach. Filmy dla ludzi”.

Warszawski Festiwal jest największa tego typu imprezą w Polsce i zdołał już na stałe zagościć w kalendarzach kinomanów i profesjonalistów z całego kraju, oferując możliwość zobaczenia niezwykle ciekawych filmów, z których znaczna większość nie trafi na ekrany do polskich kin.

Warszawski Festiwal Filmowy już za miesiąc

12.09.2005 16:20

W tym roku festiwalowe filmy będą pokazywane w kinach: Relax, Luna, Silver Screen i Kultura. Przedsprzedaż biletów rozpocznie się 30 września o godz. 11 w EMPiKu Megastore na ul. Marszałkowskiej 104/122.

Podczas tegorocznego Festiwalu, który potrwa od 7 do 16 października, pokazanych zostanie 130 premierowych filmów z 58 krajów, w tym z tak odległych, jak Burkina Faso, Irak, Iran, Sri Lanka czy Kazahstan. Pełen program Festiwalu zostanie ujawniony na stronie internetowej www.wff.pl o północy 24 września.

Pojawią się także znakomici goście: reżyserzy, aktorzy, twórcy filmowi, selekcjonerzy innych filmowych festiwali, a wśród nich na pewno Wim Wenders, którego najnowszy film „Nie wracaj w te strony” („Don’t Come Knocking”) zostanie zaprezentowany na uroczystym otwarciu Festiwalu.

Oczywiście wśród zagranicznych filmów znajdą się także najnowsze dzieła polskiej kinematografii. Przedpremierowo zostanie pokazany „Mistrz” - najnowszy film Piotra Trzaskalskiego, twórcy pamiętnego „Ediego”, laureata pierwszej edycji konkursu „Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy”. Ciekawie zapowiada się także krótkometrażowa... komedia „Kochajmy Się” Karola Wasilki, zrealizowana w katowickiej szkole filmowej z doskonałą obsadą, w której znaleźli się: Marcin Kwaśny, Borys Szyc, Monika Pikuła i Michał Piela. Filmem zamykającym tegoroczny Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy będzie „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, który otrzymał już zaproszenia na prestiżowe festiwale filmowe w Pusan, Nowym Jorku i Toronto.

Po raz czwarty podczas Festiwalu będzie się odbywał konkurs „Nowe filmy, Nowi reżyserzy”, w którym udział weźmie 15 filmów. Jury w międzynarodowym składzie przyzna zwycięzcy nagrodę Grand Prix Nescafe (5 tyś. Euro) oraz Nagrodę Cinemax dla najlepszego scenariusza (5 tyś. złotych). W tym roku przewodniczącym jury będzie Paweł Pawlikowski, brytyjski reżyser polskiego pochodzenia, którego film „Lato Miłości” zdobył liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie. Oprócz niego w jury zasiądą reżyserki Yesim Ustaoglu i Anna Maliszewska oraz reżyserzy Cristi Puiu i Pjer Žalica. Wśród filmów konkursowych znalazł się polski film „Teraz Ja” Anny Jadowskiej, autorki niezależnej fabuły „Dotknij Mnie”.

Już tradycyjnie festiwalowa publiczność będzie mogła wybierać swojego faworyta spośród wszystkich filmów wyświetlanych podczas Festiwalu. Ubiegłoroczny zwycięzca Plebiscytu Publiczności - węgierski film „Kontrolerzy”, dzięki wyborowi warszawskiej publiczności trafił do kin (polski dystrybutor: Kino Świat), gdzie obejrzało go ponad 90 tyś. Widzów.

Również w tym roku w ramach rozbudowanej części profesjonalno-warsztatowej Festiwal organizuje Pokazy Warszawskie, podczas których selekcjonerzy z międzynarodowych festiwali filmowych obejrzą najnowsze polskie filmy. Odbędą się także warsztaty Scene Insiders - przeznaczone dla osób współpracujących ze scenarzystami i dla dziennikarzy filmowych.

Nowością tegorocznego Festiwalu będą Regionalne Targi Filmowe CentEast, na które przyjedzie około stu profesjonalistów zainteresowanych filmami z Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Dzięki CentEast istnieje duża szansa, że polskie filmy trafią do dystrybucji zagranicą, jak na przykład „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze, który trafił do kin w Japonii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)