Weekend z AfryKamerą

Organizatorzy zapraszają do spędzenia weekendu z AfryKamerą. Program na najbliższe trzy dni jest bardzo bogaty, a w nim pokazy filmów oraz spotkania z twórcami, warsztaty kuchni tunezyjskiej, Afrokids oraz wyjątkowa debata „Cross przez Somalię” . Debata będzie również uhonorowaniem przyjaciela AfryKamery, niezwykłego człowieka, założyciela Fundacji dla Somalii - Abdulcadira Gabeire Farah. Na zakończenie festiwalu widzów AfryKamery czeka pokaz egipskiej komedii „Excuse my French” oraz koncert tunezyjsko – egipskiej wokalistki Sorayi Ksontini.

Pełen program znajduje się na stronie: www.afrykamera.pl

Weekend z AfryKamerą
Źródło zdjęć: © getty

22.04.2016 15:20

W piątek 22 kwietnia polecamy filmy z cyklu „Afryka w polskim obiektywie”, a w nim „OBURONI, CZŁOWIEK ZZA HORYZONTU”, reż. R. Osam, „KARTY PAMIĘCI”, reż. P. Cieplak, „AFRYKA OCZAMI RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO”, reż. O. Prud'homme oraz „LUDZIE DUCHY”, reż. M. Wojciechowska, M. Kłosowicz.

22.04.2016, godz. 17:00
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
OBURONI, CZŁOWIEK ZZA HORYZONTU, reż. R. Osam, , 93'
Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem – bohaterem filmu.

Oburoni, człowiek zza horyzontu – to opowieść o podróży do korzeni. Wychowany w Polsce 38-letni Robert John Osam-Gyaabin dojrzewa do decyzji, aby wyruszyć w samotną, niezwykłą podróż i poznać kraj swoich przodków, Ghanę. Odwiedza swą liczną, nigdy przedtem nie widzianą rodzinę rozsianą po kraju i odkrywa jak silne łączą ich więzy krwi. Dociera do miejsc, domów i ludzi związanych z jego Tatą.

To barwna historia, w której przeplatają się podobieństwa i różnice dwóch światów, a ich wspólnym pulsem jest muzyka, która odgrywa istotną rolę w życiu bohatera. Czy ta podróż jest rzeczywiście podróżą w poszukiwaniu ojca czy może próbą odnalezienia samego siebie?

22.04.2016 godz. 19:00
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
KARTY PAMIĘCI, reż. P. Cieplak, 20'
AFRYKA OCZAMI RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO, reż. O. Prud'homme, 52’
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu.

Dokument skupia się na „afrykańskim” okresie pracy Kapuścińskiego. Składa się z wywiadu, który przeprowadził z nim Jan Krauze i niezwykle cennych materiałów archiwalnych zarówno z Afryki, jak i z Polski. Twórcy filmu podkreślają, że Kapuściński był jednym z najważniejszych reporterów na świecie

SOBOTA
Sobotę proponujemy spędzić z nami w Kinie Luna na pokazach filmów i spotkaniach z reżyserami. Szczególnie zapraszamy na znakomity pokaz krótkich metraży „Afryka bez granic” oraz dokument „Matka nienarodzonych” w reż. N. Salib.

23.04.2016 godz. 12:00
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
AFRYKA BEZ GRANIC (AfroSzorty), 90'
Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami: Ebele Okoye oraz Hicham Regragui.
Cykl krótkich metraży z całego świata, nie tylko z Afryki. Filmy przekraczające granice również w swojej formie, wykorzystujące eksperyment jako środek wyrazu.

23.04.2016 godz. 18:30
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
18:30 MATKA NIENARODZONYCH, reż. N. Salib, 92 min.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką.

Przejmujący portret Egiptu, do którego rewolucja nie dotarła.
Przepięknie opowiedziany dokument to kompleksowy i niejednoznaczny portret kobiet egipskich z wiejskich obszarów Egiptu, które pozbawione są tego, co definiuje ich miejsce w społeczeństwie. Główna bohaterka Hanan jest niepłodna i od 12 lat bezskutecznie próbuje zajść w ciąży, poddając się zarówno operacjom jak i nieortodoksyjnym metodom wyleczenia się przy użyciu magii i rytuałów. Pomimo to Hanan pozostaje wielką optymistką, aczkolwiek przed kamerą obnaża też swoje lęki i smutek. Pełen niesamowitych zdjęć reżyserka Nadine Salib konfrontuje się z stereotypami w społeczeństwie i staje się niezwykłą opowieścią o przemianach w tych miejscach w kraju, które oddalone były od ferworu rewolucyjnych zmian w kraju.

NIEDZIELA
To ostatni dzień AfryKamery w Warszawie i wyjątkowo bogaty program. W Kinie Luna odbędzie się pokaz dla najmłodszych AfroKids, cykl krótkich metraży Transafryka, oraz pokaz znakomitego dokumentu „TA REWOLUCJA NIE BĘDZIE TRANSMITOWANA” reż. R. Thiaw. W Barze Studio odbędzie się debata „CROSS przez SOMALIĘ” oraz projekcja „SEA SHELL” reż. A. Said. Festiwal zakończymy oficjalnie filmem „EXCUSE MY FRENCH”, reż. A. Salama. Po pokazie zamknięcia zapraszamy wszystkich na koncert tunezyjsko – szwajcarskiej wokalistki SORAYI KSONTINI.

24.04.2016 godz. 10:30
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
AFROKIDS - pokaz animacji (nie tylko dla dzieci!) / ULGOWY DLA WSZYSTKICH.
Pokaz krótkich animacji z Afryki oraz warsztaty robienia zabawek, moda afrykańska, warsztaty bębnów. Warsztaty bębnów poprowadzi Buba Kuyateh, wirtuoz kory i kompozytor, pochodzący z Gambi. Muzyk chętnie współpracuje z polskimi artystami, obecnie ze Stanisławem Soyką.

24.04.2016 godz. 12:00
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
TRANSAFRYKA (AfroSzorty), 100'
Najlepsze krótkie metraży z całego kontynent afrykańskiego, ukazujące jego różnorodność.

24.04.2016 godz. 15:45
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
TA REWOLUCJA NIE BĘDZIE TRANSMITOWANA, reż. R. Thiaw, 111'
Po projekcji odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów dokumentu rapperem Thiat z zespołu Keur Gui.

Sztuka zaangażowana w zmienianie rzeczywistości.
„Jesteśmy jedynymi raperami, którym udało się wywołać rewolucję, wyprowadzić ludzi na ulicę” – mówi z dumą bohater dokumentu Ramy Thiaw. Akcja filmu dzieje się w czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w Senegalu na początku roku 2012. Urzędujący od dwunastu lat prezydent Abdoulaye Wade startuje po raz trzeci na stanowisko głowy państwa. Decyzja ta wywołuje protesty i zamieszki uliczne – ludzie są zmęczeni nepotyzmem, korupcją i naginaniem prawa przez Wade’a i osoby z jego otoczenia. Na czele demonstracji i stają raperzy należący do organizacji Y’en a marre (Mamy dość).

24.04.2016 godz. 20:00
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
OFICJALNE ZAMKNIĘCIE: EXCUSE MY FRENCH, reż. A. Salama, 97'

Festiwal zakończymy wyjątkowym wydarzeniem. Na początek zaprosimy na pokaz fimu „Excuse My French” reż. Amr Salama, twórcy znanego widzom AfryKamery z filmu „Asma’a”. To przewrotna, słodko-gorzka, komediowa historia z mocnym społecznym wydźwiękiem, a stylistyką przypominającą tę znaną z twórczości Wesa Andersona. 12-letni Hany wychowuje się w zamożnej, kosmopolitycznej rodzinie uwielbia Harry'ego Pottera i Guitar Hero 5, a w niuanse języka angielskiego wprowadzają go najlepsi nauczyciele. Jednak sielanka kończy się, gdy ojciec niespodziewanie umiera, zostawiając żonę i syna z długami. Chłopak trafia do szkoły publicznej, gdzie musi zmierzyć się z zupełnie nieznanym mu światem chłopięcej rywalizacji, sfrustrowanych nauczycieli i religijnych napięć. Panorama dziwacznych bohaterów, absurdalne żarty i ironiczna narracja z offu nadają historii lekkości, choć o wadze podejmowanych problemów świadczy fakt, że film bardzo długo nie mógł przebić się przez cenzurę. Kiedy jednak w końcu trafił na ekrany, stał się
jednym z największych przebojów box office'u. Ogłosimy również laureatów festiwalu.

Po pokazie „Excuse My French” zaprosimy wszystkich przybyłych gości na przepiękny koncert tunezyjsko – szwajcarskiej piosenkarki Sorayi Ksontini i poczęstunek afrykańskich przysmaków. Soraya Ksontini śpiewa po francusku, arabsku, tunezyjsku i czasami po angielsku. Jej głos zdobywa uznanie zarówno na szwajcarskiej scenie muzyki pop jak i na alternatywnej międzynarodowej scenie arabskiej. Na koncercie będzie towarzyszył artystce gitarzysta Erwan Bijan Valazza. Koncert odbędzie się w Klubie Komediowym o godz. 21:30. Posiadacze biletu na pokaz zamknięcia wejdą za darmo.

24.04.2016 godz. 16.00

Bar Studio (Plac Defilad 1, foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki)

"CROSS PRZEZ SOMALIĘ" - DYSKUSJA O SOMALII I ABDULCADIR GABEIRE FARAH/ WSTĘP WOLNY Dyskusja połączona z unikatową projekcją „SEA SHELL” reż. Abdulcadir Said.
W CROSIE swój udział zapowiedzieli: prof. Katarzyna Wardin, dr Beata Machul-Telus, Karina Rathman, Konrad Piskała, Rafał Stańczyk, Paweł Wysoczański, Nagmeldin Karamalla, Elmi Abdi.
Somalia – kraj od 25 lat ogarnięty wojną, w którym mimo wszystko toczy się życie zwyczajnych ludzi. Somalia sprzed wojny, tłumnie odwiedzana przez turystów i Somalia próbująca dźwigać się z ruin i klanowych czystek. Wspominać będziemy Abdulcadira Gabeire Farah, który starał się tłumaczyć Somalię Polakom i Polskę Somalijczykom. Dyskusja o Somali, Somalijczykach, polskim spojrzeniu na Róg Afryki i wspomnienia o Abdulu.
SEA SHELL Muszelka, reż. Abdulcadir Ahmed Said, Somalia 1992, 23'
Reżyser Abdulcadir Ahmed Said to najznamienitszy reżyser somalijski, którego twórczość, choć niewielka i ograniczona do szeregu krótkich metraży i dokumentów, stawia go wśród wielkich twórców kinematografii afrykańskiej. Jego film MUSZELKA, zrealizowany w 1992 roku, to niezwykłe dzieło, zawieszone w ciszy przed burzą, tuż przed rozpadem kraju, a zarazem stanowiący niepokojący prognostyk tego, co nadejść musiało. Grający obrazami film pokazuje młodą artystkę, która u wybrzeży starodawnej somalijskiej twierdzy podnosi wyrzuconą przez morze muszlę. Zasłuchuje się w jej szumie i w historii wiejskiej dziewczynki, której świat zmierza ku zagładzie. Abdulcadir Gabeire Farah – Urodzony w Dżidżiga prawdopodobnie w 1955 roku, dorastał jako sierota w stolicy Somalii, Mogadiszu. Następnie studiował na Uniwersytecie Omdurman w Sudanie, do którego dotarł pieszo po 5-miesięcznej podróży. Od sprzedawcy owoców stał się wykładowcą w Instytucie Spraw Społecznych w Jemenie. W 1989 roku przybył do Polski, gdzie jako pierwszy
Afrykanin uzyskał status uchodźcy. W 2007 roku został jednym z założycieli Fundacji dla Somalii, a od 2010 roku pełnił funkcję jej prezesa. Zainicjował działania pomocowe na rzecz Domu Dziecka w Godenlabe oraz remont szpitala w Adado. Był członkiem Ogólnopolskiego konkursu literackiego na opowiadanie tematycznie związane z Afryką oraz współorganizatorem Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W 2014 roku uzyskał polskie obywatelstwo i główną nagrodę w plebiscycie Złote Wachlarze w kategorii „Osoba” przyznawaną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji. Tuż przed śmiercią został powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich w skład Komisji Ekspertów ds. Migrantów. Znał 8 języków obcych. W maju 2015 roku wyraził chęć wystartowania w wyborach prezydenckich w Somalii zaplanowanych na 2016 rok. Zginął 21 września w wyniku wybuchu samochodu pułapki w dzielnicy rządowej Mogadiszu, gdzie odbywała się konferencja na temat wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2016 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)