Trwa ładowanie...
d42y37y
09-01-2015 10:28

Wielogłos w sprawie zbrodni

d42y37y
d42y37y

Waldemar Krzystek świetnie sobie radzi z kinem gatunkowym. Co więcej, nie poprzestaje na sprawnej realizacji schematycznych fabuł. W komediowe „80 milionów“ wpisał spory kawałek polskiej historii, polityki i obyczajowości. Jego kryminalny „Fotograf“ jest przesiąknięty mistycyzmem, którego ze świecą szukać w polskim kinie i w portretowaniu traumy tak współczesny, że trudno uwierzyć, iż spora część akcji rozgrywa się w latach 70-tych w Legnicy. Fabuła jest wysokiej klasy splotem powidoków, symboli, naturalistycznych obrazów i skojarzeń wywołujących dreszcze.

Fotograf to morderca, który mówi głosami. Od dziecka cierpi na przypadłość, która wprawia w drżenie wszystkich dookoła. Nie umie mówić własnym głosem, ale nie ma żadnego problemu, by mówić głosami rozbrzmiewającymi w jego otoczeniu. Jest jak utalentowany pianista zdolny bezbłędnie powtórzyć rytm raz zasłyszanej melodii. To artysta w swoich fachu. Dowód na to, że zbrodnia doskonała istnieje i nie jest kwestią przypadku, ale wielkiego talentu i niebanalnej osobowości. Na pierwszy rzut oka to pewnie nie przekonuje? Cóż za absurdalny pomysł i łatwa metoda, dzięki której można wypełnić wszelkie luki w scenariuszu. Po pierwsze jednak, scenariusz jest napisany tak dobrze, że luk nie ma w nim niemal żadnych; po drugie ów koncept to jedna z ciekawszych metafor obrazujących anonimowość, współodpowiedzialność za zbrodnie i jedną z najpowszechniejszych chorób współczesności – brak jasno zdefiniowanej tożsamości.

Morderca Waldemara Krzystka jest nazywany potworem. Nam nie tak łatwo go osądzać, bo łączy go ewidentna i niepokojąca więź z młodą rosyjską policjantką. Natasza (Tatyana Arntgolts)
jest jedyną osobą, która widziała twarz Fotografa i nadal żyje. Wrażliwą, ale twardą dziewczynę z przeszłością łączy z mordercą więcej, niż to jedno niefortunne spotkanie. Jest między nim jakieś pokrewieństwo dusz, wzajemne porozumienie, które jemu nie pozwoliło podnieść na nią ręki, jej każe szukać głębiej, niż szukałby typowy policjant z polskiego filmu. „Fotograf“ niewątpliwie powstał na fali popularności północnoeuropejskich kryminałów, w których detektywi z przeszłością szukają śladów morderców z psychozami. Nataszy partneruje major Lebiadkin (Alexandr Baluev). W Legnicy, dokąd docierają idąc tropem Fotografa, ich działania wspiera oficer lokalnej policji, Kwiatkowski (Adam Woronowicz).

Polsko-rosyjska obsada to element składający się na oryginalność „Fotografa“ – filmu, który wykracza nie tylko poza ramy gatunku, ale i polskiej natury. Reżyser „Małej Moskwy“ szuka korzeni na pozór rytualnych mordów, ale zaciera kulturowe granice i koncentruje siły na prowadzeniu historii uniwersalnej, gęstej od domysłów i niespodziewanych zwrotów akcji. „Fotograf“ to film, który wymaga skupienia i uwagi. Odwrócenie wzroku od ekranu w nieodpowiednim momencie jest tak ryzykowne, jak niefortunne było obrosłe mitem spojrzenie za siebie, które sprawiło, że Orfeusz na zawsze utracił swoją Eurydykę. Nitek, z jakich Krzystek pieczołowicie splata fabułę swojego najnowszego filmu, jest tak wiele, jak domysłów na temat tego, co kryje się za zbrodniami. Pewne tajemnice zostają wyjaśnione, inne zaciemnione jeszcze bardziej. Wątpliwości nie ma tylko, co do tego, że finał „Fotografa“ został napisany pod sequel. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz z podobną niecierpliwością czekałam na obiecaną przez polskiego twórcę
„powtórkę z rozrywki”.

d42y37y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42y37y

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj