Trwa ładowanie...
06-11-2009 11:11

Wkrótce festiwal operatorów filmowych Plus Camerimage

Wkrótce festiwal operatorów filmowych Plus Camerimage
d3mh2yt
d3mh2yt

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage potrwa od 28 listopada do 5 grudnia. Jak co roku do Łodzi przyjadą wielkie postacie światowego kina.

W Konkursie Filmów Polskich weźmie udział osiem filmów:

  • Dom zły", zdjęcia: Krzysztof Ptak, reżyseria: Wojtek Smarzowski
  • Generał Nil", zdjęcia: Piotr Śliskowski, reżyseria: Ryszard Bugajski
  • „Jestem twój", zdjęcia: Szymon Lenkowski, reżyseria: Mariusz Grzegorzek
  • „Moja krew", zdjęcia: Paweł Flis, reżyseria: Marcin Wrona
  • „Rewers", zdjęcia: Marcin Koszałka, reżyseria: Borys Lankosz
  • „Świnki", zdjęcia: Petro Aleksowski, reżyseria: Robert Gliński
  • „Wojna polsko-ruska", zdjęcia: Marian Prokop, reżyseria: Xawery Żuławski
  • „Zero", zdjęcia: Arkadiusz Tomiak, reżyseria: Paweł Borowski

Wiadomo już, kto odbierze w tym roku specjalne nagrody festiwalu.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma operator Dante Spinotti, nominowany dwukrotnie do Oscara za zdjęcia do filmów „Informator" Michaela Manna i „Tajemnice Los Angeles" Curtisa Hansona. Był też operatorem m.in. filmów: „Ostatni Mohikanin", „Łowca" i „Gorączka" Michaela Manna, „Pinokio" Roberto Begniniego, „Czerwony smok" Bretta Ratnera, „Cudowni chłopcy" Curtisa Hansona, „Nell" Michaela Apteda, „Zbrodnie serca" Bruce'a Beresforda.

d3mh2yt

Nagrodę za całokształt twórczości dla reżysera odbierze Volker Schlöndorff. Nagroda ta przyznawana jest reżyserom, którzy realizują swoje filmy z dużą wrażliwością estetyczną. Niemiecki reżyser jest twórcą m.in. filmów „Blaszany bębenek" (Złota Palma w Cannes i Oscar), „Utracona cześć Katarzyny Blum", „Niemcy jesienią", „Miłość Swanna", „Śmierć komiwojażera", „Homo Faber", „Król Olch", „Strajk". Nagrodę specjalną dla duetu: autor zdjęć - reżyser otrzymają Vittorio Storaro i Carlos Saura. Razem zrobili pięć filmów: „Flamenco", „Taxi", „Tango", „Goya", „Io, Don Giovanni". Saura to jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, Storaro jest zdobywcą trzech Oscarów za zdjęcia do filmów: „Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, „Czerwoni" Warrena Beatty i „Ostatni cesarz" Bernardo Bertolucciego. Był też operatorem „Konformisty" i „Ostatniego tanga w Paryżu" Bertolucciego.

Nagrodę dla polskiego autora zdjęć filmowych za szczególny wkład w sztukę filmową otrzyma Dariusz Wolski, od 1979 r. mieszkający w USA. Jest m.in. autorem zdjęć do trylogii „Piraci z Karaibów" Gore Verbinskiego, „Sweeney Todd" Tima Burtona, „Morderstwa doskonałego" Andrew Davisa, „Karmazynowego przypływu" Tony Scotta.

Nagrodę specjalną dla scenografa przyznano Allanowi Starskiemu, zdobywcy Oscara za scenografię do „Listy Schindlera" Stevena Spielberga. Starski jest twórcą scenografii m.in. do filmów: „Oliver Twist" i „Pianista" Romana Polańskiego, „Plac Waszyngtona" i „Europa, Europa" Agnieszki Holland, a także filmów Andrzeja Wajdy - „Pan Tadeusz", „Korczak", „Miłość w Niemczech", „Danton", „Człowiek z żelaza", „Panny z Wilka", „Bez znieczulenia", „Człowiek z marmuru".

W tym roku nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym odbierze Terry Sanders - reżyser, producent i scenarzysta, zdobywca dwóch Oscarów.

Festiwal jest organizowany przy finansowym wsparciu: Miasta Łodzi, Województwa Łódzkiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PISF, Programu MEDIA Unii Europejskiej.

d3mh2yt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mh2yt